Haber Detayı
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 13:01 Bu haber 2145 kez okundu
 
IS’E KARŞI
ABD, iç savaşın hüküm sürdüğü Suriye’de terör örgütü İslam Devleti’ne karşı kullanılmak üzere Alman Kara Kuvvetleri’nden talepte bulunuyor
DÜNYA Haberi
    IS’E KARŞI

 ABD Hükümeti’nin Suriye’deki iradesine göre şöyle olmalı: Bir Alman Silahlı Kuvvetler askeri (l.) Bir Kürt Peşmerge ile eğitim görevinde. ABD, iç savaşın hüküm sürdüğü Suriye’de terör örgütü İslam Devleti’ne karşı kullanılmak üzere Alman Kara Kuvvetleri’nden talepte bulunuyor. Bu talebi, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi ve IS Karşıtı Koalisyon için James Jeffrey, Alman Federal Hükümeti’nden rica etti. Kaynak: WELT 

ABD, Suriye’de İç Savaşta Bulunan Terör Örgütü IS’e Karşı Kullanılmak Üzere Alman Kara Kuvvetlerini Çağırıyor 

• ABD Özel Temsilcisi, Alman Silahlı Kuvvetler’deki eğitmenlerden, lojistikçilerden ve teknik asistanlardan destek istedi.

• Kuzeydoğuda, Kürt liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri, İslâm Devleti (IS) Örgütü’ne karşı savaşıyor.

ABD, Almanya’nın kuzeydoğu Suriye’ye asker göndermesini istiyor. Amerika Birleşik Devletleri Suriye Hükümet Komiseri James Jeffrey, ABD’nin “İslam Devleti – IS” terör milisleriyle mücadelesinde WELT AM SONNTAG ve Haber Ajansı dpa’ya “Almanya’dan kara birliklerinin, kısmen bizim (ABD) askerlerinin yerini almalarını istiyoruz”, açıklamasında bulundu.

Jeffrey devamla, “Almanya siyasi süreçte bir ortak olarak ve aynı zamanda Kuzeydoğu Suriye’deki “İslam Devleti-IS” ile mücadelede bir müttefik olarak aktif rol oynuyor”, ifadesini kullandı. Bununla birlikte, kalkınma yardımı ve orduya daha fazla Alman katkısı sağlanmıştır. Şimdiye dek, Alman Silahlı Kuvvetleri, Suriye’deki İslâm Karşıtı Operasyon’u, özellikle Ürdün’den keşif uçuşlarıyla desteklemektedir.

2018 sonunda Başkan Donald Trump, Amerikan Birlikleri’ni Suriye’den büyük ölçüde geri çekeceğini açıkladı. Jeffrey, ABD’nin şu anda daha fazla katkıya hazır olan, Anti-IS (İslâm Devleti-IS) koalisyon ortakları arasında gönüllü aradığını söyledi: “Almanların daha fazlasını yapacağını umuyoruz.” Sonuç olarak, ortaklardan ülkenin kuzeydoğusunda birkaç yüz askere ihtiyaç duyulacak.

Gerekli taahhüt, öncelikle mücadeleyle ilgili değildir. Jeffrey, “İslam Devleti-IS, Suriye yerel güçleriyle daha iyi geri çekilmesi sağlanabilir. Ancak lojistik, eğitim ve teknik yardım için hava desteği sağlamak için belirli bir uluslararası varlığa ihtiyacınız var “dedi. Amaçlanan misyon, kuzeydoğu Suriye’de istikrara katkıda bulunmalıdır. “İstikrarsız“ İslâm Devleti-IS ya da benzeri gruplar geri dönecek. ABD’nin amacı, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı devirmek değil. Sonunda Irak ve Şam İslâm Devleti (IŞİD) Örgütü’nü yok etmek istiyoruz, Birleşmiş Milletler liderliğinde Suriye’de siyasi reform süreci istiyoruz. Öte yandan İran’ın da ülkeden tamamen çekilmesini istiyoruz.”

Kürt YPG (Kürtçe: Yekîneyên Parastina Gel – Halk Koruma Birlikleri ya da Halk Savunma Birlikleri)’nin Sünni Arap ve Hıristiyan milislerle ittifakı Suriye Demokratik Güçleri (SDF), Suriye’nin kuzeydoğu bölgesini kontrol etmektedir. Türkiye, yasaklı PKK’lı Kürdistan İşçi Partisi (PKK- Kürtçe: Partiya Karkerên Kurdistanê) ile Türkiye’den müttefiki YPG (Kürtçe: Yekîneyên Parastina Gel – Halk Koruma Birlikleri ya da Halk Savunma Birlikleri)’ye karşı mücadele etmek için bölgeyi işgal etmekle defalarca tehdit etti. Avrupa Birliği Birlikleri’nin, Suriye Demokratik Güçleri (SDF)’nin bölgesi ile Türkiye sınırı arasında konuşlandırılmaları hususunda Avrupa endişelidir. Bunu bil olduğunu bildiğini belirten Jeffrey: “Özellikle bahsettiğimiz şey bu değil. Türklerle, bu alanda Kürt Birlikleri ile birliklerimizin güvence altında olacağı bir güvenlik bölgesi hakkında görüşüyoruz”, dedi.

“Belki Kara Birlikleri Konuşlandırırlar”

Jeffrey, Suriye Demokratik Güçleri (SDF), IS-İslâm Devleti Örgütü ile mücadelede, başından beri Batının önemli bir ortağı oldu. ABD, Trump geri çekildiğini açıkladığında, bölgede yaklaşık 2 bin asker yerleştirmişti. Özellikle Suriye Demokratik Güçleri (SDF)’ni, IS-İslâm Devleti Örgütü’ne karşı özel operasyonlarda desteklemek için, küçük bir kontenjan kalmak durumundadır. Almanya veya diğer ülkelerin şimdi sağlaması gereken aşağıdaki şartlar, onların hala belli bir savaş yeteneğine sahip olmak zorunda olmalarıdır, açıklamasını yaptı. “Askerler kendilerini savunmaya hazır olmalıdır. Ayrıca makineli tüfekler ve bazukalar gibi başka silahları da var. Saldırı Savaş Birimleri, Suriye Kuvvetleri tarafından sağlanacaktır.”

Jeffrey, Berlin’deki hükümet yetkilileriyle, bu talebi çoktan ele aldı. “Almanlar ne yapabileceklerini düşünüyor” dedi. “Belki kara birlikleri konuşlandırırlar. Ancak sivil, finansal ya da başka tür bir askeri destek de olabilir. Almanya’da yeniden birleşme döneminde diplomat olarak görev yapan ABD elçisi, Almanya’daki askeri harekât tartışması hakkında: “1933’ten beri Alman tarihini biliyoruz. Almanların her askeri yükümlülük hakkında ne kadar dikkatli düşündüklerini biliyoruz. Ancak böyle bir karar, hiçbir ülke için kolay bir karar değildir.” anlayışını gösterdi.

Irak ve Suriye’de tutuklu bulunan Batılı IS (İslâm Devleti) Örgütü savaşçılarına ne olması gerektiği hakkında, ABD Hükümeti’nin Avrupalılardan farklı bir görüşü var. İkincisi onları bölgede bırakmak istiyor ve onları orada uluslararası bir mahkeme tarafından yargılanmalarını sağlamak istiyor. Jeffrey, bunun yanlış yol olduğuna inanıyor: “ABD de dahil olmak üzere tüm ülkelerin kendi vatandaşlarını geri almaları ve yeniden suçlanması durumunda adalete teslim etmeleri gerektiğini biliyoruz. Bu davaların yasal işlemlerinin Irak gibi devletler ya da Kuzeydoğu Suriye gibi devletler tarafından yürütülmemesi beklenemez”, ifadesiyle açıklamasına devam etti.

 

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , IS’E, KARŞI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı