Haber Detayı
07 Haziran 2019 - Cuma 12:53 Bu haber 3365 kez okundu
 
ABD “NİNJA BOMBASI” KULLANDI
Patlamalar yerine bıçaklı silahlar – Hellfire Füzesi’nin yeni bir savaş başlığı, kurbanını parçalara ayırıyor. Korkunç silahın gelişmesinin nedeni, düşünüleceği kadar kana susamış olmaması.
DÜNYA Haberi
           ABD “NİNJA BOMBASI” KULLANDI

Patlamalar yerine bıçaklı silahlar – Hellfire Füzesi’nin yeni bir savaş başlığı, kurbanını parçalara ayırıyor. Korkunç silahın gelişmesinin nedeni, düşünüleceği kadar kana susamış olmaması.

CIA ve Pentagon, ünlü Hellfire Roketi (AGM-114) için özel bir savaş başlığı geliştirdi. Hellfire roketleri aslında tanklarla savaşmak için geliştirildi. Ancak daha sonra dron savaşındaki ana silah haline geldi.

R9X – dahili olarak Ninja Bombası olarak da adlandırılıyor – Patlayıcı savaş başlığı yok, ancak bıçaklarla öldürüyor. Saldırıdan kısa bir süre önce R9X, kelimenin tam anlamıyla her verilen görevi ya da hedefi, şeritler halinde altı bıçakla kesmektedir. Bu kana susamış gibi gelmektedir. Ancak bir operasyonda yalnızca hedef kişiyi öldürmeye hizmet etmeli ve bölgedeki insanlar için riski azaltmalıdır.

Hellfire’ın normal savaş başlığı yaklaşık 9 kilogram patlayıcı içermektedir. Birkaç metre çapında ölüm bölgesi meydana getirir. Patlama, daha uzak mesafelere dahi parça tesirli olarak ölümcül olabilecek kıymıklar da açığa çıkarabilmekte ve yayabilmektedir.

DAR SINIRLI ETKİ  

Tek başına Ninja Bombası’nın hedef kişiyi öldürmesi gerekiyordu. Wall Street Journal Gazetesi’ne verdiği demeçte, hedef için sanki gökten azgın bir örs düşmüş gibi olmaktadır. Dahili olarak, silah ya “Ninja Bombası” ya da “Uçan Ginsu” olarak da adlandırılan keskin bir mutfak bıçağı olarak adlandırılabilir.

Bıçak Bombası’nın Kullanımı, Hellfire Füzeleri’nin hedeflerini tam olarak nasıl bulduğunu göstermektedir. Bir ya da iki metrelik sapma dahi, Ninja Bombası’nı anlamsız kılabilirdi. Wall Street Journal Gazetesi kaynakları, silahın sağ koltuk ile sol koltuk arasında dahi değiştiğini ifade etmişlerdir. Teorik olarak, hareketli bir arabanın yolcu koltuğunda oturan birisini öldürmek mümkündür. Ancak sürücüyü değil. Hedefin araç içindeki oturma pozisyonu, bu nedenle tam olarak bilinmelidir. Bu nedenle bir görevin başarıya ulaşması, ancak çok iyi bir eğitimle mümkündür. Silahın etkisi öylesine sınırlıdır ki, binayı yıkmak için bir patlamaya gerek kalmadan de, sadece o binadaki insanlara karşı kullanılabilmektedir.

AZ KULLANILAN  

Wall Street Journal Gazetesi, genel olarak silahın sadece “toplam yarım düzine kez” kullanılmış olması gerektiğini bildirmektedir. Gazeteye göre, CIA’nin Şubat 2017’de El Kaide lideri Ahmed Hasan Ebu Hayr el Masri’yi ortadan kaldırmak için kullandığı söylenmektedir. El Masri’ye yapılan saldırının ardından çıkan fotoğraflar, arabanın çatısında yırtılmış bir delik olarak göstermektedir. Ancak, patlamadan iz yoktur. Tipik patlayıcı yükünde dokuz kilogram, aracın içindeki bir patlamada ise, yalnızca dağınık enkaz kalıntıları bırakmıştı.

Bombanın Geliştirilmesi gerektiği, ABD Başkanı Obama tarafından önerilmiş olup, görev süresi boyunca ABD’nin İnsansız Savaşı, büyük ölçüde genişledi ve bir saldırının yakınında bulunan çok sayıdaki masum kurbanlar nedeniyle, dünya çapında büyük eleştirilere maruz kaldı.

Aynı zamanda avlanan isyancılar, Dron Tehdidi’ne uyum sağlamış ve sivil gruplar arasında saklanmıştır. Ancak, düşük sayıdaki görevde Ninja Bombası’nın sadece ara sıra kullanıldığı görülmektedir. Görünen o ki, Dron Programı’ndaki sivil mağdurların gözle görülür şekilde azaltılması, kesinlikle gerçekleşemeyecek.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , ABD, “NİNJA, BOMBASI”, KULLANDI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı