Haber Detayı
28 Temmuz 2019 - Pazar 12:12 Bu haber 1360 kez okundu
 
ASKERİ UZAY KOMUTANLIĞI
ABD, Rusya ve Çin’den sonra Fransa da uzayda silahlanıyor: Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Perşembe günü 2025 yılına kadar yaklaşık 700 milyon Euro’luk yatırımlarla yeni bir uzay stratejisi sundu
TEKNOLOJİ Haberi
              ASKERİ UZAY KOMUTANLIĞI

Fransa, Uzayı Silahlandırıyor  

ABD, Rusya ve Çin’den sonra Fransa da uzayı silahlandırıyor: Fransa Savunma Bakanı Florence Parly Perşembe günü 2025 yılına kadar yaklaşık 700 milyon Euro’luk yatırımlarla yeni bir uzay stratejisi sundu. Amaç; ifadelerine göre, hepsinden önemlisi, uyduları düşman saldırılarına karşı daha iyi korumaktır.

Başkan Emmanuel Macron daha önce bir Askeri Uzay Komutanlığı kurulduğunu duyurmuştu. Bu konu, Eylül Ayı’ndan itibaren Alman Hava Kuvvetleri tarafından çözümlenmelidir. Parly planlarını, Fransa’nın doğusunda bulunan Lyon yakınlarındaki bir Hava Üssü’nde ayrıntılı olarak sundu.

Öngörülere göre, Lazer Teknolojisi’ne dayanan Anti-Uydu Silahları geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Parly, “Uydularımız tehdit altındaysa, rakiplerimizin gözünü kamaştırmak istiyoruz” dedi. Fransa, aynı zamanda diğer ülkelere yetişmek istediğini de vurguladı. Ayrıca uydular; Nano Uydular, Mikro Uydular tarafından daha iyi izlenmelidir.

Fransa, uzayda üstünlük kazanmak için; Çin, Rusya ve ABD’ye karşı rekabet yarışını başlatarak tepki vermektedir. Bu ülkeler, yıllardır bu alana çok yatırım yapmaktadırlar.

Uzaydaki uyduların sayısının şu anda yaklaşık 2000 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Çoğu, telekomünikasyon için kullanılmakta olup, aynı zamanda Hava Durumu ve tabi ki Casus Uyduları da vardır.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ASKERİ, UZAY, KOMUTANLIĞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı