Haber Detayı
09 Nisan 2020 - Perşembe 17:03 Bu haber 1055 kez okundu
 
AVRUPA OTOMOBİL PİYASASI, ÜRETİM VE SATIŞLARIN ARTTIĞI ÇİN’E GÜVENİYOR
Dünyanın en hızlı büyüyen otomobil piyasası olan Çin’de, yeni koronavirüs salgını nedeniyle duran üretim ve satışların yeniden başlaması Avrupa’yı ümitlendirdi
TEKNOLOJİ Haberi
AVRUPA OTOMOBİL PİYASASI, ÜRETİM VE SATIŞLARIN ARTTIĞI ÇİN’E GÜVENİYOR

Sektör birliği olan PCA (China Passenger Car Association - Çin Binek Otomobili Birliği) 8 Nisan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, satışlardaki gerilemenin sona erdiğini ve mart ayındaki satışların geçen yılın aynı ayına göre yalnızca yüzde 24 düşüşte olduğunu açıkladı.
 
Şubat ayında korona virüs salgını nedeniyle satışlar yüzde 80 düşmüştü. Dünyanın en büyük binek otomobili piyasası olan Çin’de üretim yeniden başlayınca araba galerilerin çoğunluğu da açıldı. Böylece mart ayı, sektör uzmanlarının daha birkaç hafta öncesine değin beklediklerinden çok daha olumlu gelişme göstermiş oldu. Örneğin Volkswagen’in Çin bölümü (VW-Çin) bir önceki yılın mart ayına kıyasla yüzde 50 kadar bir düşüş beklerken satıştaki düşüş yüzde 40’ın altında kaldı. Tüm sektör, bu görece düzelmeyi önemli ve olumlu bir gösterge olarak değerlendiriyor.
 
VW, satışların yaz başında geçen yılki seviyeye gelmesini bekliyor
 
Nitekim VW-Çin Patronu Stephan Wöllenstein, satış rakamlarının yaz başlarında geçen yılki düzeye geleceğini varsayıyor. Aslında Çin Halk Cumhuriyeti’nde normal bir ay içinde iki milyon kadar yeni otomobil satışına tanık olunuyor. Son gelen verilere bakılırsa bu rakam mart ayında yine de bir milyonu aşmış durumda. Öte yandan tüm belirti ve göstergeler sektörün toparlandığı yönünde. Nitekim Wöllenstein yılın ortalarında bir önceki yıl için salgın öncesinde yaptıkları planlamaya döneceklerini düşünüyor ve “Umut, Çin piyasasına geri dönüyor” dedi.
 
Alman Handelsblatt gazetesinde yer alan haberde Çin’in Alman Volkswagen, Daimler ve BMW gibi dev otomobil gruplarının en büyük piyasası olduğu belirtilerek “Bu nedenle otomobil endüstrisi, Çin piyasasının korona krizi sonrası eski çıkışını yakalayacağı anı bekliyor. Aslında tüm otomobil endüstrisi sektöründe Çin’in tüm dünyada sektörün uyanışında bir öncü rolü oynayabileceği umudu egemen. Avrupa’da ve ABD’de korona kaynaklı sorunların doruğuna mart ayında ulaşılmaya başladı. Nisan ayında ise otomobil piyasası buralarda tamamen çöküntüye uğrayacak. Oysa Çin’de en kötü ay olan şubat artık geride kaldı” deniyor.
 
Çin’deki büyük üreticilerin satış noktalarının tamamı kapılarını açarak müşterilerini ağırlamaya başladı. Böylece yeni üretimin fabrikalardan galerilere akışı teminat altına alınmış oldu. Bu arada Çin’deki Volkswagen’in bu ülkedeki 24 işyerinden 22 adedinde tekrar çalışılmaya başlandı. 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: AVRUPA, OTOMOBİL, PİYASASI,, ÜRETİM, VE, SATIŞLARIN, ARTTIĞI, ÇİN’E, GÜVENİYOR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı