Haber Detayı
22 Mart 2020 - Pazar 16:20 Bu haber 1589 kez okundu
 
BAŞKAN ERCENGİZ BURDUR HALKINI UYARDI
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Ercengiz, korona virüsü (Kovid-19) tehlikesi süresince vatandaşların uyması gerekenleri açıkladı
GÜNDEM Haberi
                  BAŞKAN ERCENGİZ BURDUR HALKINI  UYARDI

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Ercengiz, korona virüsü (Kovid-19) tehlikesi süresince vatandaşların sağlığı için alınması gereken  tedbirler ve sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi adına açıklamada bulundu. 

Salgın ve yaşayan organizmalar

İnsanoğlu var olduğu günden beri hayatta kalma mücadelesi veriyor. 

İnancımıza göre mahlukların en şereflisi olarak yaratılan bizler; yaradanın emir ve tavsiyelerini yeterince anlamıyoruz ya da anlamak istemiyoruz anlaşılan. 

Yüzyıllardır salgınlarla mücadele eden toplumlar bilime ve deneyimlere sadık kaldığı müddetçe salgınlarla baş etmiş ama deneyim aktarmadan ve bilimle uğraşmayıp sadece işi kadere bırakan toplumlar ise maalesef büyük kayıplar yaşamıştır. 

Bugün dünya çok büyük bir salgın için sınav veriyor, komşu devletler arasında alınan önlemler ve toplumsal tepkileri değerlendirdiğimizde, önlemleri yeteri kadar almayan ya da toplum olarak yeterli tepkiyi veremeyen devletlerde salgın her geçen gün; kayıpları açısından ürkütücü, toplumsal açıdan trajik, ekonomik olarak da ağır hasarlara neden oluyor. 

Başladığı ilk günden itibaren dikkatle izlediğimiz bu viral salgın, giderek tüm dünyayı tehdit etmeye başladı. Başlarda sadece Çin'in sorunuymuş gibi görünen bu illet yayılmasındaki  kontrol edilemeyen hız nedeniyle şu anda içinde bizim de bulunduğumuz birçok ülkeye sıçradı. 

Süreci doğru ve topyekun yönetenlerin başarılı olduğu görülürken ciddiye almayan ülkelerde her geçen gün sorun büyüyor. 

Devletimiz işin ciddiyetinin farkına varıp önlemleri kararlı adımlarla almaya devam ediyor ve tek talebi vatandaşlarımızın talimatlara harfiyen uyması. 

Okulların, yurtların, camilerin, kafe kahvehanelerin, berber ve kuaförlerin kapatılması ve hatta 65 yaş üzeri yurttaşların sokağa çıkmasının kısıtlanmasının tek bir nedeni var; salgının yayılmasını engellemek. 

Ancak üzülerek görüyoruz ki; yurttaşımızın bir kısmı halen durumun ciddiyetinin farkında değil ve “bize bişey olmaz” arabeskini tekrar ederek gözle görülmeyen bu öldürücü düşmanı hiçe sayıyor. Bu vurdumduymaz tavrının bedelini sadece kendisinin ödemesine bile izin verilmeyecekken masum suçsuz günahsız birçok insanın zarar görmesine neden olabilecek sorumsuzluğa toplum olarak tepki göstermeliyiz. 

Gece gündüz demeden tüm olanaklarla mücadele edilirken yalnızca birkaç hafta sabırlı olmamız isteniyor. 

Millet olarak birçok bela ile kol kola mücadele ederek baş etmişken, bu kez ise birbirimizden bir süre uzak durarak bu belayı def edeceğiz. 

Dokunmak kucaklaşmak iç içe oturmak ve birçok kaynaşmış toplumsal alışkanlıklarımızı bırakmak hiç kolay değil ama eğer bir süre sabretmezsek belki bir daha bazılarımızı görmek mümkün olmayacak! 

İşte tüm bunları göz önünde bulundurarak; devlet büyüklerini ve biz yöneticileri önemseyin çünkü üzerimizdeki sorumlulukla sizlere zarar gelmemesi için gece gündüz demeden çalışıyoruz. 

Salgının seyri halkımızın rahat tavrıyla orantılı artacağından lütfen önlemleri mızı ve uyarıları dikkate alalım. 

Üstesinden mutlaka geleceğiz ama önemli olan en az kayıpla bu süreci atlatmak. 

Zorunlu olmadıkça evimizden çıkmayalım uzun süredir fırsatımız olmayan birçok şeyi yapmaya da zamanımız var. Örneğin kitap okuyabilir, teknolojiyi kullanarak dünyayı sanal alemde gezebiliriz. 

Lütfen önce siz sonra da değer verdiğiniz kim varsa onlar için uzmanları dinleyin. 

Tüm halkımıza sağlıklı günler dilerim…

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , BAŞKAN, ERCENGİZ, BURDUR, HALKINI, , UYARDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı