Haber Detayı
07 Mart 2016 - Pazartesi 13:07 Bu haber 1721 kez okundu
 
BAŞKAN ERCENGİZ’DEN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI
"8 Mart; ayrımcılığa, haksızlığa ve adaletsizliğe karşı haykırışın bir simgesi, kadınların onurlu direnişinin yıldönümüdür.
YAŞAM Haberi
BAŞKAN ERCENGİZ’DEN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Birleşmiş Milletler Örgütü 1975 yılını Dünya Kadınlar Yılı olarak ilan etmiş ve 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın tüm kadınlar için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması kararını almıştır. Böylece 8 Mart, dünyada kadınların yüzyıldır yürüttüğü özgürleşme mücadelesinin kutlandığı ve kadınların güncel taleplerinin ifade edildiği bir gün haline gelmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, büyük öngörüsüyle kadınların yaşamın her alanına erkeklerle eşit koşullarda girmesini sağlayacak yasal düzenlemeleri birçok dünya ülkesinden önce yaşama geçirmiştir. Atatürk, bunu oldukça güç koşullarda gerçekleştirerek çağdaş uygarlık kararlılığını ve azmini tüm dünyaya göstermiştir.

Cumhuriyet’in odak noktasında yer alan, çağdaş ve modern Türkiye’nin oluşmasında söz sahibi olan kadınlarımız, hiç hak etmedikleri şiddete, ayrımcılığa ve eşitsizliğe maruz kalmaktadır. Kadına yönelik şiddet ve ayırımcılığı sona erdirecek düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Burdur, birçok özelliğiyle olduğu gibi kadınlara yönelik şiddetin en az olduğu şehirlerden biridir. Bu yönüyle de şehrim ve hemşerilerimle gurur duyuyorum.

Yaşamımızın her anında varlıklarıyla onurlandığımız fedakâr kadınlarımızın Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum."

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: BAŞKAN, ERCENGİZ’DEN, 8, MART, DÜNYA, KADINLAR, GÜNÜ, MESAJI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı