Haber Detayı
04 Ekim 2019 - Cuma 16:50 Bu haber 1360 kez okundu
 
BAŞKAN ERCENGİZ,“İMAR REVİZYON PLANI BURDUR İÇİN ŞARTTIR”
Burdur Belediye Başkanı Ercengiz, AK Parti Grubunun ek gündem maddesi talebine cevap veren Başkan Ercengiz, kentte gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmalarını hatırlattı.
DİĞER Haberi
             BAŞKAN ERCENGİZ,“İMAR REVİZYON PLANI BURDUR İÇİN ŞARTTIR”

Çarşamba günü toplanan Belediye Meclisi’nde AK Parti Grubu tarafından yurdumuzda meydana gelen depremler sonucu, depremlere yönelik hazırlıklar konusunda ek gündem maddesi talebinde bulunulması üzerine Başkan Ercengiz, İmar Revizyon Planının Burdur için mutlaka yapılması gerektiğini kaydetti.

Burdur Belediye Meclisi Ekim ayı toplantısında AK Parti Grubu tarafından görüşülmesi talep edilen ek madde ile Burdur’da meydana gelen depremler sonucu şehrimizin deprem sonrası göç hareketleri olduğunu, olası bir büyük depreme hazırlık yapıp yapılmadığı ve depreme dayanıksız konutların bir eylem planı olup olmadığını sorularına Başkan Ercengiz, detaylı bir şekilde yanıt verdi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINI HATIRLATTI

AK Parti Grubunun ek gündem maddesi talebine cevap veren Başkan Ercengiz, kentte gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmalarını hatırlattı. Başkan Ercengiz, “ İmar Revizyon Planı ile ilgili zaten mecliste yetki aldık. Arkadaşlar bu dilekçeyi yazarken herhalde hiç Ankara istikametinden, Burdur’a giriş yapmadınız. Bozkurt Mahallesinde Deprem Evleri konutlarındaki dönüşüm, değişim adını ne koyduysanız herhalde onun farkında değilsiniz. Sizin il başkanınız ve zaman zaman ilimizin milletvekili gidip orada bazı açıklamalar yapıyor. Herhalde bunları basından takip edemediniz. Yaptığımız birinci hamle budur. Burdur Belediyesi olarak 9 bin küsur metrekare araziyi bedelsiz olarak bu dönüşümün sağlanabilmesi için yurttaş lehine verdik. İkinci dönüşüm hamlemiz, Necatibey Mahallesindeki mahalle sakinleri ile görüşülerek, bu dönüşümün yapılması için gerekli çalışmalar yapılmış. Toplu Konut İdaresi ile görüşülmüş, Toplu Konut İdaresi tarafından projeye bağlanmış fakat Toplu Konut İdaresi’nin şu anda henüz bir hamle yapmaması nedeniyle beklemede kalmışızdır” açıklamasında bulundu.

İMAR BARIŞI YASASINI ELEŞTİRDİ

Kent yapılarındaki usulsüzlüklerin İmar Barışı ile yasaya bağlandığını işaret eden Başkan Ercengiz, “Eğer deprem konusunda bu kadar hassassak, İmar Barışı konusunda da bir basın açıklaması yaparsanız bizi çok mutlu edersiniz. 5 yıl boyunca yurttaşın usulsüz imar yapılarına görevimiz gereği gerekli müdahaleleri yaparak, gerektiğinde cezalar keserek vatandaşın bu usulsüzlüklerine izin vermemek için gayret içinde olduk ama bir İmar Barışı Kanunu ile bütün usulsüzlükler bir yasa çerçevesinde yasaya bağlanmış durumda” dedi.

“İMAR REVİZYON PLANI BURDUR İÇİN ŞARTTIR”

İmar Revizyon Planının kentin geleceği için mutlaka yapılması gerektiğini aktaran Başkan Ercengiz, “Bu konuda samimiyeti ortaya koyalım, bu işin CHP’si, AKP’si, MHP’si yok. Bu iş hiçbir şekilde insan hayatından veya sağlığından daha kıymetli değilse, hep beraber elimizi taşın altına koymak zorundayız ki bununla ilgili de zaten İmar Revizyon Planı çalışmasını geçtiğimiz dönem Meclis Üyesi Fatıma Hanım hatırlayacaktır, bu konuda yetkiyi aldık. Bu konuyla ilgili gerekli çalışmaları İmar Müdürlüğümüz zaten oluşturuyor. İmar Revizyon Planı Burdur için şarttır. Vatandaşımızın hayatı hiçbir yapıdan kıymetli değildir zaten biz bunun farkındayız. Bununla da ilgili yetki ve çalışma belediyemizde daha önce yapıldı. Bence yeniden gündeme alınıp, yeniden yetkilendirilmenin de doğru olduğunu düşünüyorum ama yine de gündeme alınmasını oylarına sunuyorum” diye konuştu. Ek gündem maddesi oy çokluğu ile reddedildi.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , BAŞKAN, ERCENGİZ,“İMAR, REVİZYON, PLANI, BURDUR, İÇİN, ŞARTTIR”, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı