Haber Detayı
01 Kasım 2019 - Cuma 11:05 Bu haber 904 kez okundu
 
BAŞKAN ERCENGİZ; ŞEHİT KADIN SAVAŞ PİLOTU AYFER GÖK’ÜN AİLESİNİ ZİYARET ETTİ.
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Türkiye’nin ilk kadın şehit savaş pilotu Ayfer Gök’ün Bucak ilçesindeki ailesini ziyaret etti.
YAŞAM Haberi
   BAŞKAN ERCENGİZ; ŞEHİT KADIN SAVAŞ PİLOTU AYFER GÖK’ÜN AİLESİNİ ZİYARET ETTİ.

Başkan Ercengiz, şehit evinde Şehit Annesi Ümmü Gülsüm Gök’ün elini öperek, hatırını sordu. Başkan Ercengiz, Şehit savaş Pilotu Ayfer Gök’ün anısına İbrahim Zeki Burdurlu Caddesi ve Gül Yağı Fabrikası altında, sergilenmek üzere montajlama çalışmalarına başlanan F-4 Fantom savaş uçağının bulunduğu kavşağa ilk kadın şehit savaş pilotu Ayfer Gök’ün isminin verileceğini vurgulayarak, kavşak düzenlemesiyle ilgili Şehit Annesi Ümmü Gülsüm Gök’ü düzenlenen alan ve  Şehit Savaş pilotu Ayfer Gök’ün anısının yaşatılacağı ile ilgili bilgilendirdi.

Başkan Ercengiz yaptığı konuşmada, “Devleri yaşatmak lazım. Çoluk çocuğumuza bunları öğretmemiz, halkımıza değerlerimizi hatırlatmamız lazım. Bir memleket kolay kazanılmıyor. Memleketimizin her değerine sahip çıkmalıyız. Ayfer kardeşimizin ismini bu şekilde yaşatmak istedik. Bunun müjdesine de ben kendim sizlere vermek istedim. Çok da güzel oldu ve o caddemiz şenlendi. Uçağımızın son hazırlıkları da yapıldıktan sonra ilerleyen günlerde açılışını da yapacağız. Tekrar vatandaşlarımıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı. Şehit Annesi Ümmü Gülsüm Gök ise Başkan Ercengiz’in gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bizlere de sürpriz oldu. Çok sevindik, çok mutlu olduk” dedi.

ŞEHİT PİLOT AYFER GÖK KİMDİR?

2001 yılında Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan Hava Pilot Teğmen Ayfer Gök komutasındaki F-5A uçağı, rutin görev uçuşu sırasında Karaman İli Ermenek ilçesi yakınında düşmüş, çok az sayıdaki kadın savaş pilotu arasında yer alan Teğmen Ayfer Gök ilk şehit kadın pilot olarak tarihe geçti

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , BAŞKAN, ERCENGİZ;, ŞEHİT, KADIN, SAVAŞ, PİLOTU, AYFER, GÖK’ÜN, AİLESİNİ, ZİYARET, ETTİ., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı