Haber Detayı
08 Ocak 2020 - Çarşamba 17:25 Bu haber 418 kez okundu
 
BAŞKAN KEYİK: “EKONOMİMİZİN TEMİNATI GÜVEN VE MORALDİR”
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik: “Ekonomimizin teminatı; güven ve moraldir” dedi.
EKONOMİ Haberi
    BAŞKAN KEYİK: “EKONOMİMİZİN TEMİNATI GÜVEN VE MORALDİR”

     Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, yerel ve ulusal ölçekte sanayi ve ticaret hayatına ilişkin değerlendirmede bulundu. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın hedef ve çalışmalarını aktardığı açıklamasın da Başkan Keyik, sonrasında da ekonomi alanındaki yaklaşımlarını ifade etti. 

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası tarihinin bir asra yaklaşan ve öncü bir Oda özelliğinin bulunduğunu ifade eden Başkan Yusuf Keyik: “Üye hizmetlerimiz ve Burdur ekonomisi başta olmak üzere sosyal sorumluluk anlayışı içerisinde birçok etkinlikte yerimizi almaktayız. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası siyaset ve ideolojiler üstü yapısı ile kentimizin ortak paydası olmayı başaran duruşuyla hizmet vermektedir. Odamız gücünü kentin en büyük sivil toplum kuruluşu olması sıfatı ile üyelerinden almaktadır. Bu sorumlulukla tamamen gönüllülük ilkesiyle görev yapan Meclisimiz, Yönetim Kurulumuz ve oda üyesi sektör Komitelerimizle bir asra yakın bir ciddiyetle sorunlara kızmadan, moralimizi bozmadan, geleceğe dönük umudumuza kaybetmeden birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmektedir” ifadelerini dile getirdi. 

ÜLKEMİZİN GELECEĞİNİ; ÜRETEN SATAN ÜRETİCİ SANAYİCİMİZ OLACAKTIR  

Girişimcilerin paradan para kazanan değil, üretimden para kazanan kişiler olduğuna dikkat çekerek açıklamasını sürdüren Başkan Yusuf Keyik; “Geride bıraktığımız yıl ekonomik açıdan iş dünyamız için sıkıntılıydı. 2018’de başlayan ve tek amacı ülkemize yönelik terör tehdidini engellemek olan sınır ötesi askeri harekâtlar sonucu ülkemizin haklı davasındaki net tutumundan dolayı Amerika Birleşik Devletleri’nin ve Avrupa Birliği’nin çıkardığı haksız zorluklara maruz kaldık. Bunlardan ötürü öncelikle döviz sorunu olmak üzere yaşanan ekonomik sorunların neticesinde reel sektörümüz kısa ve orta vadede daralmalar yaşadı. Ancak son çeyrekte bazı uluslararası kredi derecelendirme kurumlarının doğru kararlar vermesi, Rusya ve İran gibi komşu ülkelerimizle ilerleyen iyi ilişkiler, enflasyondaki azalma trendi ve de dövizdeki durulma geleceğe yönelik olumlu işaretleri de ortaya koymaya başladı. Eksikliklerimiz evet var fakat yapabildiklerimizi de küçümsemeden, yapılanlar adına emek veren herkese Burdur sanayicisi olarak teşekkür ediyoruz. Uluslararası güvensizliğin oluşturduğu bekleyiş işsizlik olarak piyasalara yansımıştı. Girişimcilerimizin bu bekleyişi üretimde de azalmaya neden olmuştu. Dövizdeki stabil seyir, faiz oranlarındaki düşüklük girişimcilerimizi motive etmekte ve bekleyen girişimcilerimizin yatırıma teşvikini artırmaktadır. Girişimcilerimiz artık piyasa güven duymak istiyor. Bekleyen girişimciler de paradan para kazanan değil üretim ve yatırımdan para kazanan kişilerdir. Her soruna rağmen piyasaların kendi kuralları içinde işlemesine izin verildiğinde çözümler de kendiliğinden geliyor” şeklinde konuştu. 

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMANIN TEMELİ: ÜRETİM

Başkan Yusuf Keyik, “İş dünyamız 2020 yılında makro anlamda istikrarın ve güvenin tesis edilmesini bekliyor. Ekonomide, siyasette, demokraside, hukukta ve eğitimde bizi gelişmiş dünyanın bir parçası yapacak olan tüm evrensel değerlerde yakalanacak istikrar ve topluma bu anlamda verilecek güven direkt olarak ekonomiye yansıyacaktır. Çünkü Ekonomimizin teminatı moral ve güvendir. İşte tüm bunlar sürdürülebilir bir kalkınmanın temeli olan üretime yansıyacaktır. Çünkü sürdürülebilir kalkınmanın temeli üretim olmak zorundadır” diyerek üretimin önemini vurguladı.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , BAŞKAN, KEYİK:, “EKONOMİMİZİN, TEMİNATI, GÜVEN, VE, MORALDİR”, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı