Haber Detayı
20 Şubat 2021 - Cumartesi 23:12 Bu haber 434 kez okundu
 
BAŞKAN ÜMİT ALAGÖZ “ HALKIN EKMEĞİ ÜZERİNDE POLİTİKA YAPILMAZ"
Son günlerde kamuoyunun gündemini bir hayli işgal eden ekmek fiyatları ile ilgili İlçe halkımın bilgilenmesi için bu açıklamayı yapmak hasıl olmuştur.
GÜNDEM Haberi
  BAŞKAN ÜMİT ALAGÖZ “ HALKIN EKMEĞİ ÜZERİNDE POLİTİKA YAPILMAZ

                     ESNAFIMIZ KARŞISINDA POPİLİST POLİTİKALAR YAPMAK ACIMASIZLIKTIR

Tefenni Belediye Başkanı Ümit Uysal,Yaptığı açaıklamada;” İlçemizde uzun zamandır 210gr ekmek 1.25 TL ye satılır iken geçtiğimiz hafta Perşembe gününden itibaren 210 gr ekmek 1,50 TL ye satılmaya başlanmıştır. Farklı ilçelerde farklı Ekmek satış rakamları açıklanmış, hatta Burdur siyasetinin gündeminde yer etmiştir. Hatta maalesef bazı siyasiler popülist yaklaşımlar ile Fırıncı esnafını ve Belediyeleri vatandaşlarımız ile karşı karşıya getirmeye tevessül etmiştir. Bilindiği üzere Tefenni Belediyesinin de Halk Ekmek Fırını bulunmakta olup halkımıza hem temiz ve kaliteli hemde kapısına servise kadar hizmet veren bir anlayışı benimsemiştir.        

                        FIRINCI ENNAFIMIZIN KARŞILAŞTIĞI GERÇEKLEİ GÖRELİM

Belediyemiz Halk Ekmek Fırını 4 araç ile bayi ve sokak dağıtımı yapmakta ve İlçemizde bayilerde ve evlere direk satışı yapılan tüm ekmeklerinde poşetini temin etmektedir. Fırınımızda toplamda 12 personel görev yapmaktadır. Aşağıda maliyet hesaplarını sizlerle paylaşmak istiyorum. 2020 yılında 1 çuval un 110 TL İşçi maaşı aylık en düşük 2400 TL 2021 yılında 1 çuval un 148 TL İşçi maaşı aylık en düşük 4083 TL (Aşağıdaki rakamlar günlük 4000 ekmek üreten bir fırın için çıkartılmıştır.) 2020 yılı Ocak Ayı (210gr Ekmek), Un-Tuz-Yakıt-maya-Katkı malzemesi- Elektrik-Su- İşçi sigorta- işçi maaş-muhasebe -Akaryakıt- poşet -Vergi-Temizlik malzemesi-Araç sigorta bakım ve amortisman giderleri Toplam maliyet: 1,06 TL 2021 yılı Ocak ayı (210gr Ekmek) Un-Tuz-Yakıt-maya-Katkı malzemesi- Elektrik-Su- İşçi sigorta- işçi maaş-muhasebe -Akaryakıt- poşet -Vergi-Temizlik malzemesi-Araç sigorta bakım ve amortisman giderleri Toplam maliyet: 1,38 TL Saygıdeğer hemşerilerim popülist siyasi bir takım gerekçelerle ekmek fiyatını siyasete alet edenlerin Fırıncı esnafımızında çocuklarının olduğunu, onlarında geçinmek zorunda olduğunu unutmaması gerekmektedir.

Sizler Bayramda, hafta sonu eş dost kutlama yapar dinlenirken onların aralıksız gece gündüz çalıştığını unutmayın. Esnafımızın bugün 210 gr ekmeği 1,50 TL'nin altına verebilmesi ancak SGK ve Maliye borçlarını ödememesi ve işçi maaşlarında sıkıntı yaşamasıyla mümkün olacaktır. Tüm siyasetçilere Tavsiyem odur ki; çekin elinizi Fırıncıların üzerinden. Ekmek fiyatlarının düşmesi isteniyorsa yukarıdaki tüm giderlerin maliyetlerini düşürün. Yoksa yarın bu Ekmeği çıkartacak bir esnafımız olmayabilir.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , BAŞKAN, ÜMİT, ALAGÖZ, “, HALKIN, EKMEĞİ, ÜZERİNDE, POLİTİKA, YAPILMAZ",
Yorumlar
Haber Yazılımı