Haber Detayı
24 Temmuz 2019 - Çarşamba 15:15 Bu haber 1754 kez okundu
 
BASRA KÖRFEZİ OLAYLARI PETROL FİYATLARINDA ARTMAYA YOL AÇTI
Basra Körfezi’ndeki durum, petrol fiyatlarının daha da artmasına neden oluyor. Ham Petrolün varili Pazartesi Sabahı, Cuma Gecesi’ne göre 1,02 Dolar daha pahalı hale geldi.
EKONOMİ Haberi
                    BASRA KÖRFEZİ OLAYLARI PETROL FİYATLARINDA ARTMAYA YOL AÇTI

Petrol Fiyatları, cuma günü güçlü kazanımların ardından pazartesi günü yükseldi. Petrol Piyasası’ndaki Fiyat Belirleyiciler, Basra Körfezi’nin petrol zengini bölgesindeki gergin durumun artmasıyla ilgili endişe duymaya devam ediyor. Kuzey Denizi’den çıkarılan Brent Petrol’ün Varili (159 litre) bu sabah 63,49 dolar oldu. Dolayısıyla, Cuma gecesinden 1,02 Dolar daha fazla gerçekleşti. Amerikan türü olan West Texas Intermediate (WTI) Petrolü’nün varil fiyatı da, 43 Cent artarak 56,06 Dolara yükseldi.

Kısa süre önce İngiltere, İran’ın Devrim Muhafızları tarafından Hürmüz Boğazı’nda durdurularak ele geçirilen İngiliz bayraklı tanker “Stena Impero” nun derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Bu, ABD ile İran arasındaki bir çatışma bağlamında, tankerlerin yer aldığı bir olaylar zincirine yol açtı. Petrol fiyatlarında önümüzdeki dönemde artışlar beklenmektedir.

Hükümetinin başındaki değişiklikten kısa bir süre önce İngiltere, cezai önlemlerle tanker meselesi nedeniyle, İran’ı cezalandırmak istiyor. Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Pazartesi öğleden sonra durumu, Meclis’e bildirmek istiyor. İngiliz medyasına göre, İran Devleti’nin varlıklarının dondurulmasına dikkat çekiliyor.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , BASRA, KÖRFEZİ, OLAYLARI, PETROL, FİYATLARINDA, ARTMAYA, YOL, AÇTI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı