Haber Detayı
16 Haziran 2019 - Pazar 12:15 Bu haber 831 kez okundu
 
BEYAZ RENK BOYA PİYASASINDA EN UCUZ RENKTİR
Sadece son zamanlarda, neden havayolu seyahatlerinde başlangıçta ve şarjda ışığın söndürüldüğü sorusunu araştırdık. Şimdi şu soruya cevap veriyoruz: Uçaklar neden neredeyse her zaman beyaz renktedir?
TEKNOLOJİ Haberi
              BEYAZ RENK BOYA PİYASASINDA EN UCUZ RENKTİR

  UÇAKLARIN BEYAZ RENKTE OLMASININ BİRÇOK NEDENİ VAR!

Stuttgart Üniversitesi Uçak Yapım Enstitüsü’nden Prof. Andreas Strohmayer kısa süre önce dpa’ya şu açıklamalarda bulundu: “Bir uçak ısınır” – bir yandan güneş ışınları, öte yandan yolcular ve uçakta bulunan ve aynı zamanda ısı yayan teknik cihazlar. Strohmayer, “Bir uçağın soğutulmasıyla ilgili yapacak çok şeyler var”, diye devam ediyor.

Beyaz renk, ısınan güneş ışınlarının mümkün olduğunca çoğunun uçağın yüzeyinden yansımasını sağlar. Öte yandan koyu renkler, ısıyı emer ve motoru daha fazla ısıtır, daha fazla soğutma gerektirir ve böylece uçuş başına maliyeti arttırır.

Tabii ki, güvenlik yönü ayrıca uçağın renk seçiminde önemli bir rol oynar: Herhangi bir sızan yağın ya da yakıtın hasar görmesi veyahut da izlenmesi, açık renk bir zemin üzerinde karanlık yüzeylerden daha hızlı bir şekilde tanımlanabilir. Uçaklarda monoton renk seçiminin son bir nedeni: Beyaz, piyasadaki en ucuz renktir.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , BEYAZ, RENK, BOYA, PİYASASINDA, EN, UCUZ, RENKTİR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı