Haber Detayı
07 Mart 2016 - Pazartesi 10:50 Bu haber 4054 kez okundu
 
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE RAPORU AÇIKLANDI
Uyuşturucu ile mücadelede Önleme, eğitim, tedavi, rehabilitasyon ve sosyal reentegrasyon, özgürlüğü kısıtlayan hapis cezalarına alternatif olarak görülmelidir.
BİLİM Haberi
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE RAPORU AÇIKLANDI

Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu 2015 Dünya Raporu’nu Viyana’da açıkladı. Rapor ile ilgili olarak kurulun önceki başkanlarından ve Nisan 2016’da New York’ta yapılacak seçimlere Dışişleri Bakanlığı tarafından yeniden aday gösterilen Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy yaptığı yazılı açıklamasında şunları söyledi;

“Uyuşturucu ile mücadele ne asker ve polisle yürütülecek bir savaş, ne de uyuşturucuların suç olmaktan çıkartılarak kullanımının serbestleşmesi olarak görülmeli. Sözleşmelerin uygulanmasında mücadelenin merkezine bireylerin refah ve sağlığı konulmalı. Her ülke sözleşmeleri uygulama biçiminde özgürdür.

Ancak uyuşturucu bağlantılı suçlarda cezaların orantılı olmasını gözetmesi, kullanmak üzere birkaç gram esrarı üzerinde bulunduranla, satmak üzere birkaç kilo eroinle yakalanana aynı ceza verilmemelidir. Bağımlılarla ilgili olarak önleme, eğitim, tedavi, rehabilitasyon ve sosyal reentegrasyon, özgürlüğü kısıtlayan hapis cezalarına alternatif olarak görülmelidir.

Rapor, Türkiye’de ele geçen 775 kilo sentetik kannabinoid gerçeğinden hareketle, uluslararası denetim altında olmayan yeni psikoaktif maddelerle mücadeleyi mümkün kılabilmek üzere 2014 ve 2015 yılında gerçekleştirdiği başarılı yasal değişikliklerin altını çiziyor.”

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: BİRLEŞMİŞ, MİLLETLER, UYUŞTURUCU, İLE, MÜCADELE, RAPORU, AÇIKLANDI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı