Haber Detayı
18 Temmuz 2019 - Perşembe 16:29 Bu haber 2658 kez okundu
 
“BİZ BİZE SOHBETLER” TOPLANTISI YAPILDI
Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi ile Birleşmiş Milletler Komiserliği iş birliğinde düzenlenen “Biz Bize Sohbetler” etkinliği İlimizde düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
                 “BİZ BİZE SOHBETLER” TOPLANTISI YAPILDI

Burdur Valisi Hasan Şıldak, Programda yaptığı konuşmada “ Göç olgusunun dününü ve gelinen noktadaki bu gününü anlattı. Burdur da Göç nedeni ile bu süreç ile ilgili bulunan 36 Ülkeden çeşitli milletlere ait göçmen topluluklarının bulunduğu ilgililerce ifade edilirken, Ülkemizde bulunan Uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri ile geçici koruma altındaki bireylerin ve ev sahibi toplumun sosyal uyuma ilişkin yaşadıkları zorlukları ve bakış açılarını tespit etmek amacıyla anlamak, sosyal uyuma yönelik yürütülen faaliyetleri zorluk ve etkinlikleri yerinde tespit etmek üzere Burdur da ikincisi yapılmıştır.

Çünkü orada ifade edildiği gibi teşkilatın kuruluş çalışmalarında bende yer aldım. Ülkemizin her alanda yaptığı çalışmalarıyla övülmesi gereken, kendisini çok kısa süre içerisinde yapılandıran bu zor alanda, mayınlı alanda her adımınızı dikkatle atmanız gereken süreçlerdi. Çok önemli çalışmalara imza atan ve artık göç politikaları kurulunu da işletmeye başlatma başarısını gösteren son derece önemli bir kuruluşumuzun bütün faaliyetleri gerçekten anlamlı ve değerli. Bu manada bugün yapılacak olan “Biz Bize Sohbetler” etkinliğinde ilimizde amacına ulaşmasını ve ilerleyen saatlerde ümit ediyorum ki daha geniş katılımla hedefine ulaşmasını hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Göç hakikaten, çok karmaşık, çok boyutlu bir süreç ve Ülkemizde Anadolu toprakları tarih boyunca bunu en etkin bir şekilde yaşamış bir coğrafya. 


Hepimizin bir göç serüveni var aslında. Her ailenin, her şehrin bir göç hikayesi var. Türkiye toprakları göçle çok fazla haşır neşir olmuş bir alan. Fakat özellikle son yıllarda yakın coğrafyamızdaki komşu ülkelerdeki Suriye’deki Irak’taki belki buna Afganistan’ında dahil etmek gerekir. Buralarda yaşanan hadiseler ve o topraklardaki çatışma süreçleri insanlarımızı, bizim misafirimiz olarak Ülkemize ve kapılarımıza gelmelerini sağladı. Böyle bir süreç yaşandı. Tabi yine ifade edildiği gibi Türk İnsanı da devletiyle ve milletiyle misafirlerimizi kucakladı. Bunun için politikalar üretti. Bu politikalar Bakanlığımızın çalışmalarıyla desteklendi. İyi bir koordinasyonla bugün Allah’a şükür büyük bir sıkıntı yaşamadan, tabi ki bunun bazı sorumluluk gerektiren yönleri çok fazla ama bütün bunları devletimiz çok iyi bir organizasyonla, çok başarılı örneklerle göz önüne serdi ve uygulamaya geçirdi. Ülkemiz bu süreçleri yaşıyor. Toplumumuza bazı sorumluluk duyguları ve katlanması gereken bazı hususlarda zahmetlere sebep olabilir ama başarılan iş, yapılan iş, ülkemiz adına her zaman tarih boyunca gururla onurla hatırlanacaktır. Her şeyin öncesinde bir insaniyet noktasından bakıyoruz ve bir merhamet kavramıyla, vicdan kavramıyla yaklaşıyoruz. Bunu yaparken de öylesine organizasyonlar gerçekleştiriliyor ki toplumumuzda yaşayan diğer bireyler fertler bundan en az seviyede etkilensin. Eğitim, sağlık noktasında, çalışma koşulları açısından öyle. Sizlerden de beklentimiz kurallara uymanız. Kural ve kaidelere de uygun hareket ederek burada ki güveninizi en verimli şekilde ve barışık şekilde toplumumuza uyum sağlamanızdır” dedi.

 
Düzenlenen etkinliğe Vali Hasan Şıldak, Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok, Uyum ve İletişim Dairesi Başkan Vekili Ali Rıza Beşkat, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilcileri, kurum müdürleri, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Personeli katıldı. 

 

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , “BİZ, BİZE, SOHBETLER”, TOPLANTISI, YAPILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı