Haber Detayı
19 Ekim 2020 - Pazartesi 11:04 Bu haber 650 kez okundu
 
BÖLGE İLLERİNDE KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI!
Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezi tarafından kuvvetli yağış uyarısı yapıldı.
YAŞAM Haberi
         BÖLGE İLLERİNDE KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI!

GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ

Bugün(Pazartesi)öğleden itibaren Antalya il geneli, Muğla’nın güney(Seydikemer, Fethiye, Dalaman), Burdur’un doğu(Bucak, Çeltikçi) ve Isparta’nın güney ( Sütçüler, Aksu, Yenişarbademli)ilçelerinde beklenen gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, dolu yağışı, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar ve hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün (19.10.2020 Pazartesi) Burdur’un güney ilçelerinde (Bucak ve Çeltikçi) beklenen gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m²) olması beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, hortum oluşma riski, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Yağış Şiddeti Sınıflandırması

Hafif Yağış-1-5 kg/m²-Orta Kuvvette Yağış-6-20 kg/m²-Kuvvetli Yağış-21-50 kg/m²-Çok Kuvvetli Yağış

51-75 kg/m²-Şiddetli Yağış-76-100 kg/m²-Aşırı yağış-100 kg/m² üzeri

Not: 12 Saatlik periyotlarda miktara bağlı değerlendirme yapılmış ve bölgeler arası topografik farklılıklar dikkate alınmadan sınıflandırılmıştır.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , BÖLGE, İLLERİNDE, KUVVETLİ, YAĞIŞ, UYARISI!,
Yorumlar
Haber Yazılımı