Haber Detayı
07 Mart 2019 - Perşembe 12:51 Bu haber 363 kez okundu
 
BURDUR BELEDİYE BAŞKANI ERCENGİZ’İN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI
YAŞAM Haberi
 BURDUR BELEDİYE BAŞKANI ERCENGİZ’İN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Birleşmiş Milletler Örgütü 1975 yılını Dünya Kadınlar Yılı olarak ilan etmiş ve 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın tüm kadınlar için Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması kararını almıştır. Böylece 8 Mart, dünyada kadınların yüzyıldır yürüttüğü özgürleşme mücadelesinin kutlandığı ve kadınların güncel taleplerinin ifade edildiği bir gün haline gelmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk,  büyük öngörüsüyle kadınların yaşamın her alanına erkeklerle eşit koşullarda girmesini sağlayacak yasal düzenlemeleri birçok dünya ülkesinden önce yaşama geçirmiştir. Atatürk, bunu oldukça güç koşullarda gerçekleştirerek çağdaş uygarlık kararlılığını ve azmini tüm dünyaya göstermiştir.

Cumhuriyet’in odak noktasında yer alan, çağdaş ve modern Türkiye’nin oluşmasında söz sahibi olan kadınlarımız, hiç hak etmedikleri  şiddete, ayrımcılığa ve eşitsizliğe maruz kalmaktadır. Kadına yönelik şiddet ve ayırımcılığı sona erdirecek düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor.

Bu duygu ve düşüncelerle, yaşamımızın her anında varlıklarıyla onurlandığımız fedakâr kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum."

 

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , BURDUR, BELEDİYE, BAŞKANI, ERCENGİZ’İN, 8, MART, DÜNYA, KADINLAR, GÜNÜ, MESAJI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı