Haber Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 10:19 Bu haber 1622 kez okundu
 
BURDUR DA SULAMA SEZONU BAŞLADI
Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla Burdur İlimizde Sulama Sezonu Başladı
TEKNOLOJİ Haberi
                 BURDUR DA SULAMA SEZONU BAŞLADI

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.

Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanılmakta olup bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz.

Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmektedir. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda 35 damla sulamalarda ise 65 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koymaktayız. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükseltmektedir.

Bu kapsamda Burdur’da 13 Mayıs tarihinde başlayan 2020 yılı sulama sezonunda Burdur toplam 196 bin 817 dekar tarım arazisinin sulanacağını açıklayan DSİ Genel Müdür V. Kaya Yıldız, ’Toplam 196 bin 817 dekar tarım arazisinde yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile milli ekonomiye 177 milyon 135 bin TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Yıldız, ’Burdur ilinde en önemli sulama projelerinin başında Gölhisar sulamasının geldiğini belirterek, bu bölgede 55 bin dekar alan sulanacaktır. Bununla birlikte Karaçal Sulaması kapsamında 34 bin 560 dekar alan ve Bucak Sulaması kapsamında ise 9 bin 700 dekar tarım alanı 2020 yılı sulama sezonunda sulanacaktır. Sadece bu üç önemli projede toplam 99 bin 260 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak olup bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 125 milyon 790 bin TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. Çiftçiler ilerimize bol ve bereketli bir sezon geçirmelerini diliyorum. Bizler DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmekteyiz. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz. ‘dedi.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , BURDUR, DA, SULAMA, SEZONU, BAŞLADI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı