Haber Detayı
13 Kasım 2019 - Çarşamba 10:06 Bu haber 2015 kez okundu
 
BURDUR’DA SULANABİLİR TARIM ARAZİSİ ARTTI
DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın Burdur ilimiz ve ilçelerimizde toplam 238.210 dekar tarım arazisi sulanmıştır.
EKONOMİ Haberi
                   BURDUR’DA SULANABİLİR TARIM ARAZİSİ ARTTI

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.

Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanılmakta olup bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz.

Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıpları minimum seviye indirilmekte ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanı maksimum seviyeye yükseltilmektedir. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda 35 damla sulamalarda ise 65 oranında su tasarrufu sağlanmaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlediğini belirtti.

Bu kapsamda Burdur’da 01-15 Mayıs 2019 tarihinde başlayan sulama 15 Eylül – 1 Ekim 2019 tarihinde tamamlandığını belirten Genel Müdür Aydın,’ 2019 yılı sulama sezonunda Burdur ilimiz ve ilçelerimizde toplam 238.210 dekar tarım arazisi sulanmıştır. Burdur il ve ilçelerimizde 2019 yılında toplam 238.210 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 357 milyon TL katkı sağlandığını açıkladı.

Aydın,’ Son olarak sulama sezonunda emeği geçenlere teşekkür ederek, DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz. ’dedi.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , BURDUR’DA, SULANABİLİR, TARIM, ARAZİSİ, ARTTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı