Haber Detayı
29 Mayıs 2019 - Çarşamba 16:22 Bu haber 1640 kez okundu
 
BURDUR DEVLET HASTANESİ VATANDAŞA HİZMET KALİTESİNİ ARTIRDI
Burdur halkının en doğru test sonuçları ile teşhis ve tedavilerinin aksamadan devamlılığını sağlamak adına, ciddi ve bilinçli bir şekilde hizmetine, 7/24 devam etmektedir” dedi.
SAĞLIK Haberi
                BURDUR DEVLET HASTANESİ VATANDAŞA HİZMET KALİTESİNİ ARTIRDI

Burdur Devlet Hastanesi Başhekim vekili Dr. Mustafa Güngör, “Burdur Devlet Hastanesi Merkez Laboratuvarı, Uzman Doktorları ve tüm çalışanları ile birlikte, Hastanenin olmazsa olmaz bir ünitesi olduğunu bilerek, Hastalarımızın ve Burdur halkının en doğru test sonuçları ile teşhis ve tedavilerinin aksamadan devamlılığını sağlamak adına, ciddi ve bilinçli bir şekilde hizmetine, 7/24 devam etmektedir” dedi.

Burdur Devlet Hastanesi Başhekim vekili Dr. Mustafa Güngör, Burdur Devlet Hastanesi Merkez Laboratuvarının verdiği hizmetler hakkında bilgi verdi.

7 GÜN VE 24 SAAT, UZMAN KADRO İLE HİZMET

Burdur Devlet Hastanesi Merkez Laboratuvarında Burdur halkının en doğru test sonuçları ile teşhis ve tedavilerinin aksamadan devamlılığını sağlamak adına, ciddi ve bilinçli bir şekilde hizmetine, 7 gün 24 saat hizmet vermeye devam ettiğini vurgulayan Başhekim vekili Dr. Mustafa Güngör, “Merkez Laboratuvarımızda Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Mikrobiyoloji Birimleri ve Kan Merkezi birimi ile birlikte hizmet vermektedir. Toplam 2 Mikrobiyoloji ve 3 Biyokimya Uzman Doktoru ile 19 Laboratuvar Teknisyeni ve 3 diğer personel ile 7/24 sürekli olarak hizmet vermektedir” dedi.

YENİ DÜZENLEMELER İLE BİRÇOK CİHAZIN KAPASİTESİ ARTIRILDI

BDH Merkez Laboratuvarında gerçekleştirilen yeni düzenlemeler ile birçok cihazın kapasitesinin artırıldığını kaydeden Başhekim vekili Dr. Mustafa Güngör, “Hastanemiz Laboratuvarında 2018 yılı sonu ile birçok cihazın kapasitesi arttırılmış ve yeni düzenlemeler getirilmiştir. Şöyle ki, İki adet Biyokimya otoanalizörünün biri yurtdışında (Avrupa, Amerika gibi) tercih edilen cihazlardan olan bir üst model ile değiştirilerek test kapasitesi ve analiz hızı arttırılmıştır. Prealbumin gibi yoğun bakımda takibi yapılan; mikroalbumin gibi şeker hastalığının böbrek etkilenimlerini gösteren ve nefroloji hastaları gibi birçok özellikli hasta grubu için gerekli bir takım testler çalışılmaya başlanmıştır.

Hormon cihazlarımız 3 modülden 5 modüle çıkarılarak, yurtdışında (Avrupa, Amerika gibi) tercih edilen cihazlarla test kapasitesi ve hızları arttırılarak hizmetin devamlılığı sağlanmaktadır. özellikli birçok hormon testi Laboratuvarımızda çalışılmaktadır. Örneğin; Prokalsitonin gibi yoğunbakım hastalarında veya yüksek ateşli hastalarda, uzman hekimlerin kritik klinik karar verilmesini destekleyen testler çalışılmaya başlanmıştır. İdrar testleri için iki modülden oluşan kapasitesi yüksek, yeni bir cihaz kurulmuştur.koagülasyon cihazı test kapasitesi arttırılmış, 2 adet otomatik cihaz ile hizmet başlatılmıştır. Özellikle PT (Protombin testi) / INR takibi olan hastalarımıza daha güvenli ve sürekli sonuç verebilmesi hedeflenmiştir” diye konuştu.

Daha önce mikroskopda manuel olarak yapılan Sperm analizi artık “spermiogram” cihazı ile tam otomatik olarak hizmet vermeye başlamıştır. Daha önce dış laboratuvarda çalışılan 7 test (EBV VCA, EBV EBNA, CMV ve Toksoplazma avidite testleri vb. ) laboratuvarımızda çalışılmaya başlanmıştır. Özellikle gebelerde aktivasyonu ile kritik karar vermeyi sağlayan CMV avidite ve Toksoplazma avidite testleri artık laboratuvarımızda çalışılmakta ve sonuçlar daha erken bir zaman diliminde verilmektedir. Sifiliz testi kaset formundan, daha güvenilir olan TPHA yöntemi ile otomatize forma geçirilmiştir” şeklinde konuştu.

KANGAZI CİHAZI ÜST MODELİ İLE TEMMUZ AYINDA HİZMETE GİRECEK

Kangazı cihazının karboksihemoglobin ölçebilen bir üst modeli ile Temmuz ayında hizmet vereceğini açıklayan Başhekim vekili Dr. Mustafa Güngör, “Kangazı cihazımız 2019 yılı Temmuz ayı ile karboksihemoglobin de ölçebilen bir üst model olarak hizmete girecektir. Kurulumu Ramazan bayramı sonrası tamamlanacaktır. İl genelinde soba zehirlenmelerinde Hastanemiz Ve laboratuvarımız bu hizmeti yürütecektir. Bu yeni cihaz ile soba zehirlenmesi vakalarında ayırıcı tanı ve tanının daha hızlı ve doğru konulması sağlanacaktır.

SAĞLIK TARAMALARI ÖZVERİ İLE ARALIKSIZ YAPILIYOR

BDH Merkez Laboratuvarında okul taramaları, askeri personel ve er taramaları ve evlilik öncesi tarama test sonuçlarının personelin özverili çalışmaları ile aralıksız sürdürüldüğünü ifade eden Başhekim vekili Dr. Mustafa Güngör, “Hastanemiz Laboratuvarı aynı zamanda tüm aile hekimlikleri ve TSM’lerine test analizleri adına hizmet vermektedir. Son üç ayda Burdur ili kapsamındaki okul taramalarında birçok çocuğumuzun önemli kan tahlilleri yapılmış, mesai dışında bile bu tarama kanları Laboratuvar personelimizin özverisi ile aralıksız çalışılmıştır. Ayrıca merkez ve çevre aile hekimliklerine evlilik için başvuran genç çiftlerimizin, evlilik öncesi tarama testleri Laboratuvarımızda yapılmakta, Bir Biyokimya Uzmanımızda Talasemi Merkezine hergün bu testlerle ilgili hizmet vermektedir. Aynı zamanda Hastanemiz Merkez Laboratuvarı ilimizde bulunan 58. Piyade Eğitim Alayı ve Tırtıllı Araç Sürücü Eğitim Alay Komutanlığında bulunan tüm askerlerimize poliklinik ve acil servisde istenen tüm tetkikleri yaparak, yüksek kapasite ile, Askeri personele 7/24 hizmet vermektedir. Ayrıca Merkez Laboratuvarımız içerisinde 7/24 Kan ve Kan bileşenleri Transfüzyon işlemleri Kızılay ile korele bir şekilde yürütülmektedir” açıklamasında bulundu.

ACİL KAN TEMİNİ İLE HAYATLAR KURTARILIYOR

Gebeler ve acil kanamalı hastaların Transfüzyon Merkezi ile hayatlarının kurtarıldığını belirten Başhekim vekili Dr. Mustafa Güngör, “Gebeler de ve acil kanamalı hastalarda kullanılmakta olan bir kan bileşeni ürünü olan “ Kriyopresipitat” temini sağlanmış, 2018 yılından beri Transfüzyon Merkezi stoklarımızda sürekli bulundurularak birçok hastamız için hayat kurtarıcı olmuştur. Burdur Devlet Hastanesi Merkez Laboratuarı, Uzman Doktorumuz Tıbbi Biyokimya ve Adli Tıp Uzmanımız Raziye Didem TUNCER ve Diğer Uzmanlarımız ile Laboratuar Baş Teknisyeni Ahmet ONGUN'un sorumluluğunda tüm çalışanları ile birlikte, Hastanenin olmazsa olmaz bir ünitesi olduğunu bilerek, hastalarımızın ve Burdur halkının en doğru test sonuçları ile teşhiş ve tedavilerinin aksamadan devamlılığını sağlamak adına, ciddi ve bilinçli bir şekilde hizmetine, 7/24 devam etmektedi

 

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , BURDUR, DEVLET, HASTANESİ, VATANDAŞA, HİZMET, KALİTESİNİ, ARTIRDI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı