Haber Detayı
06 Mart 2019 - Çarşamba 17:33 Bu haber 834 kez okundu
 
BURDUR HALKI ATATÜRK’Ü 89 YIL ÖNCE OLDUĞU GİBİ COŞKU İÇİNDE KARŞILADI
Bugün bizler Burdur’un Şeref günü olarak kabul edilen bu özel günde Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ü bir kez daha ilimizde konuk etmenin gururunu ve sevincini yaşıyoruz.
GÜNDEM Haberi
               BURDUR HALKI ATATÜRK’Ü 89 YIL ÖNCE OLDUĞU GİBİ COŞKU İÇİNDE KARŞILADI

de protokol üyeleri ve Burdur Halkı tarafından ilk karşılandığı yer olan “Çatalpınar” kavşağında Gençlik yürüyüşü ile başladı. Protokol üyeleri ve öğrenciler ile Burdur halkı eşliğinde İnönü bulvarı üzerinden  ve Gazi caddesini takiben Cumhuriyet Meydanına geldi. İki öğrenci tarafından İl Valisi Hasan Şıldak’a Türk bayrağı verildi. Vali Şıldak, bayrağı öperek aldıktan sonra tekrar gençliğin temsilcisi olan gençlere öperek teslim etti. Anıta çelenklerin konulmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz yaptı.  

           BELEDİYE BAŞKANI ALİ ERCENGİZ YAPTIĞI KONUŞMADA  

6 Mart 1930’ da Çatalpınar Mevkiinde Burdur’umuza bir güneş gibi doğan Mustafa Kemal Atatürk 89 yıl önce atalarımıza yaşattığı onur ve sevinci, yine aynı heyecanla bizler de yüreğimizde hissediyoruz. Bizler bugünü kutlarken sadece büyük bir kahramanın ilimize gelmesini değil, aynı zamanda onun 

İlkeleri üzerinde yükselen Türkiye Cumhuriyetini bağımsızlık ve gelişmişlik düzeyinde de kutluyoruz.

O‘nun; tam yüz yıl önce emperyalizme karşı ulusal bağımsızlık için Samsun’ da yaktığı kurtuluş meşalesi cumhuriyeti aydınlatmamıza rehber olmuştur. O büyük önder ülkenin ve halkın içinde bulunduğu olanaksızlığa boyun eğmeden, kararlı ve inançlı tutumuyla Türk Milletini bağımsız Türkiye ülküsüyle buluşturarak zafere ulaştırmıştır. O; bilgisi, sevgisi, hoşgörüsü, barış yanlısı ve demokratik kişiliğiyle dünya halklarının saygı duyduğu örnek liderdir.

 

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük önder Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin sahibi olduğunu iddia etmemiş aksine ‘’Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir’’ diyerek Cumhuriyetin kimsenin tapulu malı olmadığını göstermiştir.

Türk Milleti O’ nun bağımsızlık ilkesine sıkı sıkıya bağlı kalarak büyük fedakârlıklar kurduğu Cumhuriyet’ i korumayı sürdürecektir. Cumhuriyetimizi, demokrasimizi hedef alan düşmanlar, ulu önder Atatürk’ ün askerleri karşısında bir kez daha yenilgiye uğrayacaktır. O’nun ilkeleri doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet korumak ve geleceğe taşımak birinci ödevimizdir.

Ey büyük Atatürk, yüz yıl önce Samsun’ da yaktığın bağımsızlık meşalesinin Cumhuriyetimizin aydınlanmasına rehber olduğu İlklerin doğrultusunda azim ve kararlılıkla geleceğe taşıyacağımıza demokratik laik Cumhuriyetimizi sonsuza kadar koruyacağımıza söz veriyoruz.

Ulusumuzun ışık kaynağı, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, aydınlık Türkiye sembolü, büyük devrimci ve düşünce adamı Yüce Atatürk’ ün yurttaşlarımızın gönlündeki erişilmez yeri hiçbir zaman değişmeyecek, ilke ve devrimleri ülkemizin geleceğine yön vermeyi sürdürecektir.

 

Burdur Belediye Başkanı olarak Atatürk’ ün 89 yıl önce şereflendirdiği bu kentte görev yapmanın mutluluğunu ve onurunu yaşıyorum. Taşı, toprağı, tarihi ve geleceği cumhuriyet kokan aydın bir kentin belediye başkanı olarak, Burdur Halkı ile omuz omuza vererek Atatürk’ ün ışığında emin adımlarla ilerliyoruz.

Ey Atam; Biz Burdurlular olarak sana verdiğimiz sözü tutuyoruz. Çağdaş, Laik ve Demokratik çizgiden asla ödün vermeden bir eğitim kenti olarak çağdaşlığa, bilime, demokrasiye ve sana olan bağlılığımızı sürdürüyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Burdur’ a gelerek bizleri şereflendiren Mustafa Kemal Atatürk’ ü, Burdur ‘ a gelişinin 89. yılında bir kez daha sevgi, saygı ve özlemle anıyor, tüm Burdur halkının bu şeref gününü kutluyorum.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , BURDUR, HALKI, ATATÜRK’Ü, 89, YIL, ÖNCE, OLDUĞU, GİBİ, COŞKU, İÇİNDE, KARŞILADI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı