Haber Detayı
24 Şubat 2016 - Çarşamba 14:32 Bu haber 6264 kez okundu
 
BURDUR TATLARI MARKALAŞMA YOLUNDA
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Burdur tatlarının marka haline dönüşmesi için çalışma başlattıklarını dile getirdi.
KÜLTÜR Haberi
                   BURDUR TATLARI MARKALAŞMA YOLUNDA

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Keyik, yaptığı açıklamada; “ Burdur’un ve Burdur mutfağının bu güne kadar gelen birçok tatlarının olduğu bilinmektedir. Biz oda olarak daha önce bir başlangıç olması nedeniyle Burdur Ceviz ezmesi ve Burdur Şiş’ine coğrafi işaret almıştık. Bir yandan ürünlerimize coğrafi işaret için çalışmalarımız sürürken bir yandan da markalaşma çalışmalarını sürdürüyoruz.”

 

    Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Burdur Ceviz ezmesi ve Burdur Şiş’in markalaştırılması yanında Burdur Kaparisi, Bucak Salebi, Gölhisar Çörekotu Kahvesi, Karamanlı Cevizi, Ağlasun Kirazı, Yassıgüme Üzümü, Kabak Helvası, Sipsi Çalgısı, ve Haşgeş Helvası, gibi ürünlere coğrafi işaret almak için çalışmalarımız sürdürülmektedir. Tüm dünyada bilindiği gibi ürünlerimize birinci basamak olarak coğrafi işaret alarak markalaşma yolunda çalışmalar yapılacak

 

                   BURDUR HAŞHAŞ HELVASI (Coğrafi İşaret)

 

Burdur Haşhaş (Haşgeş) Helvası: Burdur yöresinin üç renk (Mor, siyah, beyaz) haşhaş tohumu, kenevir tohumu ile pekmez ve cevizden oluşan bir tatlıdır.

 

Malzeme ve Ölçüleri:

Bir ölçü haşhaş, bir buçuk ölçü üzüm pekmezi, yarım ölçü kenevir, yarım ölçü ceviz. 

 

Yapılışı:

Yıkanmış bir ölçü haşhaş, hafif renk değiştirinceye kadar kavrulur. Yıkanmış yarım ölçü kenevir, hafif kızarıncaya kadar ayrı şekilde kavrulur. Yine yarım ölçü ceviz, yalnız hafif kavrulur. Ayrı ayrı kavrulan bu üç malzeme, bir tavada bir buçuk ölçü üzüm pekmezi ile karıştırılarak kaynatılır. Akışkan bir koyuluk kıvamına gelinceye kadar tahta kaşıkla karıştırılarak pişirilir. Eskiden sıcakken taş dibeklerde dövülüp ezilerek veya tabanına un serilen tepsi üzerine birer kaşık dökülen parçaların soğumuş haliyle tüketilirdi. Şimdiki tüketim ve ticari şekli ise; Kaynatılarak kıvama gelmiş karışım, makinede ezilerek, kibrit kutusu şekline benzeyen, 20 gramlık parçalar şeklinde hazırlanır. 20-30 adetli ambalajlarda satışa sunulur. Ayrıca dökme olarak da satışı ve tüketimi yapılır. 

  HAŞHAŞIN FAYDALARI

MİNERAL VE VİTAMİN DEPOSU HAŞHAŞ

Afyon Kocatepe Üniversitesi (Akü) Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Veli Gök, haşhaşın yağ asidi, mineral ve lif bakımından zengin bir bitki olduğunu belirtip “Özellikle tokoferol dediğimiz vitamin öncüsü bileşenler yani E vitamini bileşiği vücudumuzu zararlı bileşenlere karşı korur. Haşhaş ezmesinde tokoferol önemli oranda yüksektir. Eğer genç kalmak, vücudumuzu dirençli tutmak istiyorsak haşhaş tüketmeliyiz” dedi. Gök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, haşhaşın özellikle kış aylarında tüketilmesi gereken bir ürün olduğunu söyledi. Haşhaşın yüzde 40-50 yağ içerdiğini aktaran Gök, “Özellikle kalori ihtiyacımızın karşılanmasında haşhaşın yeri önemlidir. Yağ miktarından ziyade içerisinde bulunan yağ asitleri dediğimiz bileşenler büyük önem taşımaktadır” dedi.

Söz konusu yağ asitlerinin, önemli besin bileşenleri olduğunu kaydeden Gök: “haşhaşta linoleikasit dediğimiz omega 6 ve oleikasit dediğimiz omega 9 önemli yağ asitleri bulunuyor. Özellikle omega 6, sağlığımız için son derece önemlidir. Vücutta kolesterol oranını düşürmeye yardımcı olur. Kolesterolü düşürdüğü için kalp hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır. Dünyada kalp hekimleri de linoleikasit zengini ürünlerin tüketilmesini önermektedir.  Haşhaşta yüzde 40 ila 50 oranında linoleikasit bulunur. Yani omega 6 ihtiyacının karşılanması için özel bir gıdadır” diye konuştu.

Gök, haşhaşın zengin mineraller de içerdiğine işaret ederek; “Bu mineraller dışarıdan almak zorunda kaldığımız maddeler olduğu için sağlık açısından önem taşır. Haşhaş ezmesinde bulunan kalsiyum, potasyum, fosfor ve magnezyum gibi mineraller özellikle kışın bizi daha aktif, daha bilinçli tutmak için güzel bileşenlerdir” ifadelerini kullandı.

Haşhaşın içerdiği vitaminler ve vitamin öncüsü bileşenlere de vurgu yapan Gök, şöyle devam etti: “ Serbest radikaller de dediğimiz zararlı bileşenler, kansere neden olmakta, vücudun yıpranarak sağlığını kaybetmesine yol açmaktadır. Serbest radikallerin oluşumunu engelleyen bileşenler ise antioksidanlardır. Özellikle tokoferol dediğimiz vitamin öncüsü bileşenler, yani E vitamini bileşiği vücudumuzu zararlı bileşenlere karşı korur. Haşhaş ezmesinde tokoferol önemli oranda yüksektir. Eğer genç kalmak, vücudumuzu dirençli tutmak istiyorsak haşhaş tüketmeliyiz.”

Kalın bağırsak kanserine karşı lifli gıda

Gök, beslenme konusunda son dönemde diyet liflerinin ön plana çıktığına işaret ederek “Diyet lifleri kalın bağırsağın daha fazla çalışmasını sağlayarak dışkının hızlı şekilde boşaltılmasını sağlar. Bu da vücudu çeşitli kanserlere karşı korur. Türkiye’de yaygın şekilde kalın bağırsak kanseri görülüyor.

Bu kanser türünün en büyük nedeni de az lifli gıdaların tüketilmesi. Haşhaş ezmesi ve tohumu yüzde 25 ila 30 oranında lif içerdiği için kalın bağırsak kanserine karşı da bu gıdanın tüketilmesini tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Kabak Helvası

İki adet iri dolmalık kabağın kabukları soyulup çekirdekleri temizlenir. Bir tepsiye su koyulur ve kabaklar, aynı yönde olarak tepsiye rendelenir. Daha sonra avuç içinde sıkılır. İki ölçü kabak rendesine (ölçü olarak su bardağı veya kâse kullanılabilir) bir ölçü şeker, bir çay bardağı su olacak şekilde, hafif ateşte karıştırılır. Bu işlem aynı yönde ve su çekilene kadar tekrarlanır.

İndirme zamanı yaklaşınca limon suyu eklenir (veya eritilmiş limon tuzu) ve 5-10 dakika daha kaynatılarak kıvama gelmesi sağlanır. Daha sonra ateşten alınır ve servis edilir. Yemeklerin yanı sıra reçel olarak da tüketilen helvanın üstüne istenirse, tereyağında kavrulmuş soyulmuş bademler de serpiştirilebilir

                           BURDUR ŞİŞ KÖFTE

Malzeme: 1 KgKeçi veya Dana Kaburga Döş Eti

 25 Gr. Tuz

 

Kıyma makineden orta kalınlıkta ve tek çekim olarak geçirilir. Çift bıçak ile bıçak arası denen şekilde usta eller tarafından hazırlanabilir. Oluşan kıyma bir saat kadar bekletilir. Özel şişlere 12-14 cm uzunluğunda, 1 parmak kalınlığında 20 gramlık köfteler halinde sıvanır. Bu aşamada 10-15 dakikadan uzun bir süre bekletmemek gerekir. Odun kömürü ateşinde kurutmadan pişirilir ve sıcak pide üzerinde yine üstü pişen şişler ile temas ettirilerek yağlanmış pide ile kapatılarak servis edilir. Servis Şekli: Mutlaka közde pişirilmiş yeşilbiber köfteye eşlik etmelidir. Geleneksel olarak 6 adet şiş (toplam 120 gr) bir porsiyonu oluşturur. Mevsimine göre taze soğan, yeşillik, doğranmış kuru soğan, domates salatası ve limon köfteye eşlik edebilir. Kaymaklı tel kadayıfı Burdur şiş köftesinin ayrılmaz tatlısıdır.

 

 

 

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , BURDUR, TATLARI, MARKALAŞMA, YOLUNDA, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı