Haber Detayı
04 Eylül 2019 - Çarşamba 12:19 Bu haber 727 kez okundu
 
BURDUR TOPRAKLARI MADEN KAYNAKLARI ZENGİNİ
Akdeniz Bölgesinin iç kısmında göller bölgesinde yer alan Burdur ili Ege, Akdeniz ve Orta Anadolu Bölgeleri arasında geçit konumunda, ve toprakları maden zengini
EKONOMİ Haberi
              BURDUR TOPRAKLARI MADEN KAYNAKLARI ZENGİNİ

Batı Torosların iç kısmında yer alan ilde çok sayıda göl ve akarsu bulunmaktadır ve dalgalı plato görünümündedir. Yüzey şekilleri açısından; il topraklarını çevreleyen dağlar ve aralarına sıkışmış düzlükler, güney ve güneydoğudaki yüksek yaylalar ve güneybatıdaki taban kesimi ovalık engebeli plato olmak üzere üç ana bölüme ayrılabilir. Bölgeye engebeli bir yapı kazandıran dağların büyük bölümü Batı Torosların uzantısıdır.

İlde metalik olmayan mineral ürünlerinin imalatı sektörü ön plana çıkmaktadır. Metalik olmayan mineral ürünlerinin imalatında, süsleme ve yapı taşının kesilmesi, şekil verilmesi ve kullanılabilir hale getirilmesi, kireç imalatı, ateşe dayanıklı seramik ürünlerin imalatı, fırınlanmış kilden kiremit, briket, tuğla ve inşaat malzemeleri imalatı alt sektörleri ön plandadır.

Burdur ili ve yakın çevresinde yaptığı çalışmalar sonucunda önemli endüstriyel hammadde ve metalik maden yatak ve zuhurları ortaya çıkarılmıştır. Endüstriyel hammaddelerden mermer ilde öne çıkmış en önemli yer altı kaynaklarındandır. İlde Burdur Kahverengisi ve Burdur beji denilen kahverengi ve bej renkli mermerler üretilmektedir. Renkli, sert ve dayanıklı olmaları sebebiyle aranılan mermer çeşitlerinden olan Burdur mermerleri için Antalya ve Muğla yöresi önemli bir pazar olmaktadır. Bir diğer hammadde kaynağı Çerçin sahasındaki manyezit oluşumlarıdır. Sahada 47 MgO içerikli 84.000 ton görünür rezerv belirlenmiştir.

Metalik madenler bakımından ildeki önemli metalik madenler krom ve manganez cevherleşmeleridir. İl bulunduğu jeolojik yapısı nedeniyle çok sayıda krom yatak ve zuhurlarına sahiptir. Ofiyolitlere bağlı olarak gelişmiş krom krom yatak ve zuhurları genellikle Yeşilova, Tefenni, Çavdır ve Karamanlı ilçelerinde gözlenmektedir. Bu ilçelerde Cr2O3 içerikleri 20 ile 50 arasında değişen çok sayıda, rezervleri birkaç bin tonla sınırlı krom cevherleşmeleri bulunmaktadır. Talebe bağlı olarak bu zuhurlardan zaman zaman krom cevheri üretilmektedir. Bununla birlikte il manganez cevherleşmeleri bakımından da önem arz etmektedir. Manganez yatak ve zuhurları Bucak, Tefenni, Çavdır, Gölhisar ve Merkez ilçelerde yoğunlaşmıştır. Bunlardan en önemlisi Bucak ilçesinde yer alan Yazıpınarı manganez cevherleşmesidir. Sahada aynı zamanda demir cevherleşmeleri de gözlenmiştir. 8.12 Mn ve 37-44 Fe içerikli sahada 8963 ton görünür rezerv tespit edilmiştir. 

Tefenni, Merkez ve Gölhisar ilçelerinde kömür arama çalışmaları gerçekleştirilmiş olup, bu çalışmalar sonucunda Teffeni-Başpınar linyit sahası ile Gölhisar ilçesinde de Kargalı ve Pınar linyit zuhurları ortaya çıkarılmıştır.

DEMİR ( Fe ) Bucak-Kestel-Yazıpınarı Sahası Tenör : 37-44 Fe, Rezerv :9.000 ton görünür, 7.000 ton muhtemel, 1.300 ton mümkün rezerv.

KROM ( Cr ) Tefenni-Yeşilova zuhurları Tenör : 20-50 Cr2O3, Rezerv :Ofiyolitler içinde birçok krom zuhurları vardır.

MANGANEZ ( Mn ) Bucak-Yazıpınarı Sahası Tenör : 8.12 Mn, Rezerv :9.000 ton görünür rezerv. Yatak geçmiş yıllarda işletilmiştir.

MANYEZİT ( Mag ) Burdur-Çerçin Sahası Tenör : 47 MgO, Rezerv :84.000 ton görünür rezerv.

MERMER ( Mr ) Yeşilova-Gençali, Yarışlı-BURDUR KAHVERENGI Kalite :Kahverengi renklidir. Çatlak ve boşluklarda spari-kalsit dolguları izlenir. Sertliği 34, yoğunluğu 2.70 gr/cm3 ve porozitesi 0.6’dır, Rezerv :40.000.000 ton rezerv.

LİNYİT Tefenni Başpınar’da orijinal kömürde alt ısıl değeri 1754 Kcal/kg değerine sahip 5.000 ton muhtemel ve 10.000 ton mümkün olmak üzere toplam 15.000 ton linyit rezervi bulunmaktadır.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , BURDUR, TOPRAKLARI, MADEN, KAYNAKLARI, ZENGİNİ, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
              BURDUR TOPRAKLARI MADEN KAYNAKLARI ZENGİNİ
Yorumlar
Haber Yazılımı