Haber Detayı
15 Kasım 2019 - Cuma 22:04 Bu haber 2343 kez okundu
 
BURDUR TURİZMİNE HEDİYELİK EŞYA DESTEĞİ BURDUR TURİZMİNE HEDİYELİK EŞYA DESTEĞİ
Zengin kültürel mirası, doğal güzellikleri, binlerce yıllık tarihi antik kentleri ile İlimizde turizm hareketliliği her geçen gün artıyor.
KÜLTÜR Haberi
 BURDUR TURİZMİNE HEDİYELİK EŞYA DESTEĞİ BURDUR TURİZMİNE HEDİYELİK EŞYA DESTEĞİ

Ziyaretçi sayıları geçmiş yıllarla kıyaslandığında, başta Salda Gölü olmak üzere, Sagalassos ve Kibrya Antik Kentleri, İnsuyu Mağarası, Lavanta Bahçeleri, İl merkezinde yer alan Müzelerin 2019 yılında ziyaretçi sayısı büyük bir artış gösterdi.

2018 yılından başlayarak 2019 yılı içerisinde devam eden turizm hareketliliğinin en iyi şekilde değerlendirilmesi ve ziyaretçilerin nezih ortamlarda, iyi koşullarda İlimiz turizm alanlarını ziyaret edebilmeleri amacıyla fiziki eksikliklerin giderilmesine yönelik önemli adımlar atıldı.

Bunun yanında turizm sektörünün önemli bir halkasını oluşturan yöresel ürünler ve yöreye özgü hediyelik eşyalar konusunda gerek İlimizin tanıtımına katkı sunması, gerekse yeni istihdam alanlarının oluşturularak İlimize katma değer sağlaması açısından Halk Eğitim Kursları vasıtasıyla yıl içerisinde hediyelik eşya kursları açıldı.

Bu kapsamda İl Merkezi, Bucak, Ağlasun, Yeşilova ve Gölhisar İlçelerimizde bulunan Halk Eğitim Merkezlerimizde hediyelik eşya ürünleri ile ilgili kurslar açılmıştır.

Açılan kurslarda lavanta ürünleri, oyuncak bebek yapımı, dekoratif ev aksesuarı, mis sabun, ahşap oyuncak, şiş ve tığ örücülüğü, deniz çantası, kadın plaj elbisesi, magnet yapımı, takı tasarımı, hediyelik dokuma ile ilgili üretime yönelik örnek çalışmalar yapılmıştır.

Turizme yönelik İlimize katma değer bırakması ve yeni istihdam alanları oluşturması açısından yapılan çalışmalar kapsamında İşkur destekli Halk Eğitim Müdürlükleri tarafından İl ve İlçelerde Hediyelik Eşya Kursları açılmaya devam edecektir.

Vali Hasan Şıldak konuyla ilgili yaptığı açıklamada;

Burdur’un turizm potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilmesi, ziyaretçi sayılarında yaşanan yoğunluğun konaklamadan, hizmet sektörüne, hediyelik eşyadan, yöresel ürünlere kadar birçok alanda en iyi şekilde değerlendirilerek İlimize önemli katma değer bırakılması adına planlı ve kararlı adımlar attıklarını belirterek, açılan kursların yeni istihdam alanlarının oluşması ve Burdurla özdeşleşmiş hediyelik eşya eksikliğinin de giderilmesi açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Bu kursları bizzat yakından takip ettiğini ve İl merkezinde açılan kursta örnek çalışmalar yapılması konusunda talimat verdiğini belirten Vali Şıldak, ilk çıktıların verimli olduğunu" belirtti.

“Her zaman dile getiriyorum İlimizin bundan sonraki temel gelişim alanlarının en güçlüsü turizm olacaktır diyen Vali Şıldak, temel hedefimiz, tarihi ve doğal mirasımızı koruyarak, koruma – kullanım dengesi içinde sahip olduğumuz bu eşsiz potansiyeli turizme kazandırarak, bacasız fabrika olarak nitelendirilen turizm pastasından İlimizin ve İlçelerimizin hak ettiği payı almasıdır” dedi.

 

 

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , BURDUR, TURİZMİNE, HEDİYELİK, EŞYA, DESTEĞİ, BURDUR, TURİZMİNE, HEDİYELİK, EŞYA, DESTEĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı