Haber Detayı
14 Nisan 2019 - Pazar 15:03 Bu haber 426 kez okundu
 
BURDUR YÖRÜK GÖÇÜ FESTİVALİNİN İKİNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Kültür etkinlikleri haftası çerçevesinde 2’incisi düzenlenen Yörük göçü ve yareni toyu , çevre illerden gelen Yörük beyleri ve genç alperenler ile gerçekleştirildi.
KÜLTÜR Haberi
            BURDUR YÖRÜK GÖÇÜ FESTİVALİNİN İKİNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Burdur da Atatürk’ün Burdur ziyaretlerinde halk tarafından karşılandığı Çatalpınar kavşağından yola çıkar Yörük geleneklerine göre giyinmiş Yörük beyleri, Yörüklerin yaylaya göçleri sırasında olmazları arasında yer alan deve ve atlı süvarileri, mehteran, ve Alperenler ile protokol yürüyüş kortejinde ise yerini aldı İsmet İnönü Bulvarını takiben yürüyüşe devam eden kortej, gazi caddesini takiben uzay çatı altına gelerek yürüyüşlerini sona erdirdi.

Burdur Yörük Kültür Araştırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Alaettin Kalkan; yaptığı konuşmada bu yıl 2’incisi gerçekleşen Yörük göçü ve yareni toyumuza “Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı, Ülkemizin çeşitli yörelerinden gelen Konfederasyon, Federasyon, ve Dernek Başkanları özüne ve sözüne sahip çıkan Burdur halkı olmak üzere herkese hoş geldiniz diyorum.”

Burdur İl Beyi değerli büyüğümüz, “Mehmet Cadıl” bu yıl yurt dışında olduğu için etkinliklerimizde yer alamamıştır. Kendisinin burada etkinliğimizde yer alan tüm kesimlere selamlarını iletmek istiyorum. Biz Yörükler bilindiği üzere orta Asya’dan bu yana konar göçer bir millet olarak tarih sahnesinde, tüm zorluklara rağmen yer almaktayız. Adımız öz Türkçede “Yürümek” fiilinden türetilmiştir. Milletler için de yerimizi “yürüyen Türkler” olarak bilinmektedir.Yörük Türkmenleri birbirine olan sağlılıkları, vatan sevgileri, sofrasında bereket çadırında dostluk ve yarenlikleri ile asırlar boyu bir arada tutacaklardır.

Bizleri ve bizlerden sonra vatan edindiğimiz bu topraklarda güler yüzümüz ve cesaretimiz dostlarımıza güven, düşmanlarımıza korku verecektir. Evlatlarımıza bu vatan bu bayrak ve minarelerimizde susmak bilmeyen ezanlar ile daima bir ve beraber olmamızı sağlayacaktır. Türkmen derneklerimizin hedefi ve amacı bizden sonra hayatı devam ettirecek evlatlarımızın gelenek, görenek, örf ve adetlerimize bağlı vatan, millet, ve bayrak sevdalısı barışçı bir toplum yetiştirmesini sağlayacaktır.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , BURDUR, YÖRÜK, GÖÇÜ, FESTİVALİNİN, İKİNCİSİ, GERÇEKLEŞTİRİLDİ, ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
            BURDUR YÖRÜK GÖÇÜ FESTİVALİNİN İKİNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
            BURDUR YÖRÜK GÖÇÜ FESTİVALİNİN İKİNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
            BURDUR YÖRÜK GÖÇÜ FESTİVALİNİN İKİNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
            BURDUR YÖRÜK GÖÇÜ FESTİVALİNİN İKİNCİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Yorumlar
Haber Yazılımı