Haber Detayı
02 Mayıs 2019 - Perşembe 14:48 Bu haber 2546 kez okundu
 
BUTSO, TOBB’UN 75. GENEL KURULUNA KATILDI
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’nin 75. Genel Kuruluna katıldı.
EKONOMİ Haberi
                BUTSO, TOBB’UN 75. GENEL KURULUNA KATILDI

Türkiye’deki 365 Oda ve Borsanın katıldığı yoğun program akışında yerini alan BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK, BUTSO Meclis Başkanı Ömer ÇELİKER, BUTSO Genel Sekreteri Sedat ÖZ ve Burdur Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevim ZORLU Ankara’da çeşitli istişarelerde de bulundular.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “TÜRKİYE'Yİ 2023 HEDEFLERİNE İNŞALLAH BİRLİKTE ULAŞTIRACAĞIZ”

Genel Kurulu ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, 2023 hedeflerine hep birlikte ulaşılacağına dikkat çekerek, “Burası üretimin, ticaretin, ihracatın, Türkiye ekonomisinin tamamının temsil edildiği bir çatı. Aldığımız tüm kararların ortak aklın ve vicdanın ürünü olması için gayret gösterdik. Oda ve borsalarımız kendilerini çağın yeniliklerine uydurarak hem verdikleri hizmetlerin kalitesini yükselttiler hem de daha derinlemesine analizler yapma imkânına kavuştular. 'Türk Malı' ibaresi artık dünyanın dört bir yanında kalitenin sembolü haline gelmişse bu başarının altında sizlerin imzası vardır. Dolar bazında geçen yıl biraz gerilemiş de olsa milli gelirimizi 3 kattan fazla artırmayı yine birlikte başardık. Maruz kaldığımız bunca saldırıya rağmen kamu borç stokumuzun milli gelirimize oranı yüzde 13,7 düzeyindedir. Göreve geldiğimizde bu oran yüzde 60'ın üzerindeydi. Son dönemde ardı ardına ülkemize ve milletimize kurulan tuzakların sebebi, ülkemize siyasi olduğu kadar ekonomik olarak da diz çöktürmektir. Seçimin birkaç ay öncesinde, geçmişte de olduğu gibi, patates soğan meselesini ne ile izah edeceğiz? Mayıs 2013'te IMF'ye olan borcu biz sıfırladık. Türkiye'yi kur faiz enflasyon sarmalına hapsetmek isteyenlere karşı bu zaferi beraber kazanacağız. Geçtiğimiz 17 yıldaki istikrar ve güven ikliminde gerçekleştirdiğimiz başarılar, bize önümüzdeki dönemde çok daha büyük başarılara imza atabileceğimize işaret ediyor. Biz hiçbir zaman kucaklaşmadan kaçmadık. İşte onun için 'Türkiye ittifakı' dedik, onun için 'Cumhur İttifakı' dedik. 2,5 milyonluk bir ilave istihdam için 'Burası Türkiye, burada iş var' sloganı ile yola çıktık. Öncü veriler bu yılın ilk çeyreğinde istihdamda 100 bin kişilik bir artışa işaret ediyor. Bu, yeniden yükselişe geçtiğimizi göstermesi bakımından önemli bir rakamdır ama yeterli değildir.” diye özetledi.

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU: “İHRACATTA EN BÜYÜK ÇIKIŞI YAPACAĞIZ”

Genel Kurulda konuşan TOBB Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU TOBB’un yeni dönemdeki misyon ve vizyonlarına dikkat çekip: “İnşallah Odalarımız ve Borsalarımız yılsonu için verdikleri hedefleri de yakalayacaklar. İstihdamdan sonra finansmanda da yine elimizi taşın altına koyduk. TOBB Nefes kredileriyle 2 yılda yaklaşık 100 bin KOBİ’ye 12 milyar liralık ucuz finansman sağladık. Daha sonra Hazine ve Maliye Bakanlığımız bir ilke imza atarak KOBİ Değer Kredisini başlattı. Bu sayede 122 bin üyemiz 44 milyar liralık düşük faizli kredi imkânına kavuştu. Tavan yapan Teminat Mektubu komisyon oranları daha makul seviyelere indirildi. Yine bu sıkıntılı dönemde yanımızda en çok kamu bankalarını gördük. Aynı malları, aynı ihracatçılarla, aynı ülkelere satarak başaramayız. İşte bu yapıyı değiştirmek, ihracata yeni bir ivme kazandırmak üzere, Ticaret Bakanımız çok önemli bir girişim başlattı. Yeni Ürün, Yeni Pazar, Yeni İhracatçı hedefiyle Anadolu’da İhracat Destek Ofisleri açıyor, Bakanımızın talebiyle 81 İl’de de yaygınlaştırıyoruz. Odalarımız ihracatta firmalarımıza kılavuz kaptanlık yapacak, ülkemize yeni ihracatçılar kazandıracak. Şirketlerimizin sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da yanında olacağız.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , BUTSO,, TOBB’UN, 75., GENEL, KURULUNA, KATILDI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı