Haber Detayı
05 Temmuz 2019 - Cuma 10:16 Bu haber 2560 kez okundu
 
BÜYÜK SİPARİŞLER
AB Devletleri daha fazla gelişmiş silah sistemlerine odaklanmak istiyor. Bu yüzden Lockheed Martin ve Raytheon, Alman Şirketleri ile ortaklık yapıyor.
TEKNOLOJİ Haberi
BÜYÜK SİPARİŞLER

Lockheed Martin Savaş Uçakları, büyük rakibi Raytheon Füze Savunma Sistemleri içindir: ABD’li Savunma Şirketleri, çok sayıda Avrupa Ordusu’ndan büyük siparişler almayı umuyor. Ancak, en büyük AB Orduları’ndan biri olan Alman Silahlı Kuvvetleri, Avrupa’nın ev içi gelişmeleri için gelecekteki iki projeye karar verdi: Yeni gelişmeye yönelik savaş uçakları Gelecek Hava Savaş Sistemi (FCAS) ve yeni Eurofighter ve Alman Matra BAe Dynamics Aerospatial (MDBA)’ı geliştiren Taktik Hava Savunma Sistemi (TLVS) için füze savunma sistemi, ancak Lockheed Martin’in teknolojik takviyesi ile gerçekleşmiştir.

Lockheed Martin Patronu Bayan Marillyn Hewson, rakip Raytheon’un Füze Savunma Sistemi’nde F-35’in Alman Silahlı Kuvvetler’in satın alma umudundan vazgeçmediğini belirtti: Alman Vatanseverlerin satın almaya devam edeceğini umuyor. Raytheon’un menajeri Joe DeAntona, Le Bourget’deki Paris Airshow’daki ürünü için, “Sistemimiz piyasaya en üst düzeyde hazır ve bunun yarısı kadar maliyeti var, “diye hatırlıyor.

Almanya’nın mevcut eski vatanseverlere yaklaşık 150 milyon avroya yükseltme yapmak istediği umudunu taşıdığını söyledi: DeAntona, Handelsblatt‘a Savunma Bakanlığı’nın, satın alma işlemlerinin Bütçe Komitesi aracılığıyla gelecek hafta yapmayı planladığı açıklamasında bulundu.

Avrupa Pazarı, ABD’nin savunma şirketleri için NATO’nun müttefiklerinin savunma bütçelerinin yeniden yükselmesi nedeniyle önem kazanmaktadır. Bunun tetikleyen unsur da, şimdi tekrar stratejik bir rakip olarak kabul edilen Rusya tarafından Kırım’ın ilhak edilmesiydi. ABD Hükümetinin artık NATO devletlerinin güvenliğini sağlamak istemediğini ilan etmesi, askeri modernleşme isteğini kamçılamaktadır.

Bununla birlikte, ABD şirketleri için dezavantaj olsa dahi, AB devletlerinin kendi geliştirdikleri silah sistemlerine daha fazla önem verdiği gözlenmekte ve Almanya, NATO’nun bir çerçeve ülkesi olarak özellikle ilginç bir Pazar olarak karşımıza çıkmaktadır: Alman Silahlı Kuvvetler, Nato’ya belli hedefler için konuşlandırılmış birlikleri garanti etmektedir – bu nedenle yeni ekipman satın almak zorundadır.

ABD Endüstrisi Geçiş Halinde

İşi almak ya da işi kaybetmemek için ABD şirketleri şimdi Alman şirketleriyle daha yakın teknoloji ortaklıkları kurmaktalar. Örneğin Raytheon, Taktik Hava Savunma Sistemi (TLVS)’ni önlemek için Rheinmetal’in Dron Savunma Sistemi’ni Patriot Sistemi’ne entegre etme sözü vermektedir. Maliyeti en son, sekiz milyar Euro olarak tahmin edilmektedir.

Rheinmetall, hem Raytheon hem de Lockheed Martin’i ortak olarak görmektedir: Raytheon ile Rheinmetall ABD’de askeri araç üreticisi Lynx’i sattı. Sırayla, Lockheed Martin yeni bir ağır nakliye helikopteri için sözleşme teklif etti: Lockheed Martin, bağlı kuruluşu Sikorsky’nin CH-53K’sını Alman Silahlı Kuvvetler’e satmak istiyor. Rheinmetall daha sonra sadece bakım ve eğitim sözleşmesini alacaktı.

ABD Endüstrisi Geçiş Halinde: Geçen hafta Raytheon, Birleşik Teknolojiler Şirketi (United Technologies Corporation-UTC) ile birleştiğini açıkladı.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: BÜYÜK, SİPARİŞLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı