Haber Detayı
11 Nisan 2019 - Perşembe 09:56 Bu haber 1864 kez okundu
 
BÜYÜK VERİ
Ditzingen’de üretilen Yapay Zekâ: 3D yazıcı tarafından yapılan metal yüz implantı bulunan bir kafatası Kaynak: pa/dpa/Fabian Sommer
TEKNOLOJİ Haberi
BÜYÜK VERİ

Lütfen Bir Dijital Teknolojiden de Çıkış (Techxit) Olmasın!

Avrupa, Asya ve Amerika tarafından geride kalmakla tehdit ediyor. Ortak bir baskı için dijitalleştirme, siber güvenlik ve ağ ekipmanı tartışmalarını kullanmalıyız. Hedef: Bu dalda, daha çok “Avrupa Malı” olması.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa, asla hiç bu kadar büyük bir tehlike altında olmamıştı. Emmanuel Macron, Avrupa vatandaşlarına; Brexit, Avrupa’da… krizin bir sembolüdür “diyor. Bu krizin daha az belirgin bir sembolü sürünen Techxit!

Nükleer santraller, havaalanları ya da mobil ağlar olsun – inşaat ve işletme, artık tamamen dış kaynaklı olabilir. Avrupa adresleri küresel genel müteahhitler arasında nadir görülür. Aslında, Avrupa’nın eski teknoloji merkezi, Amerika ve Asya’da ezici bir rekabet yaşadı. Vakit, yön değiştirme zamanı. Dijitalleştirme, siber güvenlik ve ağ tedarikçileri konusundaki tartışmaları “Avrupa’da üretilenler” için ortak bir baskı aracı olarak kullanılmalıdır!

Yapay Zekâ Başarıya Karar Verecek

Küçümsenen bir AB görevi, teknoloji politikasıdır. Teknoloji, yeni arz özerkliği çatışmasıdır. Kömür, çelik ve petrol Avrupa’nın 20. yüzyılda ulusal güvenlik ve kendi kaderini tayini için çok önemliydi. Şimdi benzer şekilde, sayısallaştırma ve politik bağımlılık arasındaki bağlantıyı Avrupa bağlamında tartışmamız gerekiyor. Pek çok endüstride hiçbir tedarikçi, altyapısını Asya ya da Amerika bileşenleri olmadan inşa edemez.

Yapay Zekâ’nın gelişimi, tartışmayı güçlendirmektedir. Yapay Zekâ, birçok alanda başarıya karar verecektir. Yapay Zekâ, her zaman programcının bakış açısını taşır – çoğunlukla da bir erkek ve şu anda Asya ya da Amerika’dan.

Üç tez:

1. Ortak pazarı çok fazla kullanmıyoruz:

Avrupa’daki dijital teknoloji endüstrisinin zayıflığı, daha az gözle görülebilen düzenleyici politikalardan da kaynaklanmaktadır. Örneğin, Mobil servis sağlayıcıları: Çin’de, 1,3 milyar nüfusa üç mobil servis sağlayıcı, Amerika’da 300 milyon nüfusa dört mobil servis sağlayıcı, Avrupa’da ise, 750 milyon nüfusa 200 mobil servis sağlayıcı hizmet vermektedir. Mobil servis sağlayıcılar açısından “Şampiyon Avrupa” harika bir ifade değil mi?

2. Anahtar teknolojileri birlikte geliştirmiyoruz:

Elektronik bileşenlerimizin yüzde 80’i Çin’den geliyor. Apple, Nokia ve Ericsson gibi şirketler, Çin’de üretimlerini gerçekleştiriyor ya da tamamlıyorlar. Elektronik bileşenlerle, neredeyse hiç kimse Çin’i geçemez. Yapay Zekâ’da ABD’de değil, yakında yine Çin’de yerini almaktadır. Bu bağlamda Airbus, Avrupa’nın tek büyük êndüstriyel projesi olmaya devam etmektedir.

3. Yirmibirinci yüzyılın hammaddeleri için henüz ortak kavramlarımız yoktur:

Veriler. Bununla nasıl başa çıkılacağı genellikle belirsizdir. AB, Veri Koruma Yönetmeliği ile örnek olmaktadır. Ancak Atlantik ile ilgili olarak Ural gibi hangi kaynakların bulunduğunu, çok az anlayabiliyoruz. Ayrıca Avrupa değerleri ile tutarlı büyük veri, makine öğrenimi ve veri analizi konusunda bir model geliştirmiyoruz. Ne görünüşte “ücretsiz” dijital servisler karşılığında bireysel davranışsal verilerin toplam ticarileştirilmesi, ne de Çin’in Sosyal Kredi Puanı üzerinden toplam sivil takibi, Avrupalılar için kabul edilebilir görünmemektedir.

Ama yolumuzu nasıl şekillendiriyoruz?

Büyük Veri ve Yapay Zekâ, eğitim fırsatlarının yanısıra sağlığın ve çevrenin korunmasına da büyük ölçüde katkıda bulunabilir. Avrupa’da daha yaygın teknolojik gelişmelere ve güçlü bir teknoloji politikasına ihtiyacımız var. Ve bu, değerlerimizle uyumlu. Bu öyle bir yol ki; uzun, taşlı, ama mümkün!

Avrupa’nın dijital teknolojiden çıkışı olarak ifadesini bulan bir kavram olan Techxit’i önlemek için, çok iddialı bir hedef. İnovasyonu sağlamak, her şeyden önce, birkaç büyük ve birçok küçük işletmenin görevi olacak. AB’nin görevi, Avrupa’da yatırımlara değer katması amacıyla, bunun gerçekleşmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla, AB’nin görevi, Avrupa’daki yatırımların değerini arttırmaktır. Bu bağlamda, yatırımların güvenliği ve ortak pazarın uygun şekilde kullanılmasıdır.

Çin ya da ABD’den şirketlere karşı değerlerimizi korumak ve normlarımıza saygı gösterilmesini sağlamak, devletin görevidir. Ve Avrupa ruhsuz bir pazar olmamalıdır. Ortak görevimiz özgürlüğümüzü, sosyal uyumumuzu ve ilerlememizi savunmaktır. Bugünden başlayalım!

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: BÜYÜK, VERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı