Haber Detayı
16 Eylül 2020 - Çarşamba 11:29 Bu haber 334 kez okundu
 
ÇİN, SARI DENİZ’DEN AYNI ANDA DOKUZ UYDU FIRLATTI
Çin, 15 Eylül Salı günü, Sarı Deniz’den dokuz uyduyu önceden saptanmış yörüngeye başarıyla oturttu.
TEKNOLOJİ Haberi
ÇİN, SARI DENİZ’DEN AYNI ANDA DOKUZ UYDU FIRLATTI

Jilin-1 Gaofen 03-1 grubuna ait olan dokuz uydu, Beijing saatiyle 9.23’te, Uzun Yürüyüş-11 taşıyıcı füzesi ile uzaya gönderildi. Bu, denizden fırlatılan ilk Çin füzesi olarak tarihe geçti. Uydular, Chang Guang Satellite Technology Co., Ltd. firması tarafından geliştirildi. Uydulardan üçü video imajları için kullanılacak. Uydulardan birisi, Çin’in popüler video paylaşım platformu Bilibili, diğer ikisi de Çin devlet televizyonu CCTV için kullanılacak. Diğer altı uydu ise imaj işleme uydularıdır. Bilibili uydusunun başlıca özellikleri, geliştirme maliyetinin ve enerji tüketiminin düşüklüğü, hafifliği ve yüksek çözünürlüğü olup esas olarak video çevirmek ve bilimi kitleselleştirme amacıyla fotoğraf çekmek için tasarlandı.
 
Söz konusu uydu, videoları ve renkli görüntüleri 0,98 metrelik bir hassasiyet/çözünürlük elde edebiliyor. Verilerden bilim ve teknoloji, insan bilimleri, tarih ve eğitim gibi alanları kapsayacak popüler videolar oluşturmak için kullanılacak. Söz konusu videolar Bilibili üzerinden yayınlanacak. 
 
Öte yandan dokuz uydu, yeryüzü ve kent kaynaklarının saptanması/sayımı ve ülkenin uğrayabileceği doğal afetlerin izlenmesi gibi hizmetleri uzaktan gözleyerek veri sağlayacak. Uzaya gönderme operasyonu Taiyuan uydu fırlatma merkezi tarafından yönetildi.
 
China Aerospace Science and Technology Corporation tarafından geliştirilip üretilen Uzun Yürüyüş-11, Uzun Yürüyüş serisinden füzeleri arasında katı yakıtla ateşlenen tek füze özelliğini taşıyor. Son atış, Uzun Yürüyüş taşıyıcı füzelerinin 346. görevini oluşturuyordu.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: ÇİN,, SARI, DENİZ’DEN, AYNI, ANDA, DOKUZ, UYDU, FIRLATTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı