Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 14:42 Bu haber 837 kez okundu
 
ÇİNLİ DOKTORLAR DÜNYAYA COVİT-19 ONLİNE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYOR
Çinli internet firmaları Covid-19’la mücadelede dünyaya destek olmak için Aralarında İngilizce bilen Çinli doktorların yer aldığı uzman ekipleri, korona ile ilgili soruları yanıtlıyor.
SAĞLIK Haberi
ÇİNLİ DOKTORLAR DÜNYAYA COVİT-19 ONLİNE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYOR


Çinli internet firmaları Covid-19’la mücadelede dünyaya destek olmak için  Aralarında İngilizce bilen Çinli doktorların  yer aldığı uzman ekipleri, korona ile ilgili soruları yanıtlıyor.
 
Çin, yeni korona virüsünün (Covid-19) dünya çapında yayıldığı bu dönemde salgına dair bilgilerin daha fazla sayıda kişiye ulaştırılması ve kişisel önleme tedbirlerinin güçlendirilmesi için online sağlık danışmanlığı hizmeti sunuyor.
                                                                                          
İtalya’da yaşayan Çin asıllı bir vatandaş, şu an Milano’daki dairesinde karantina altında. Alipay uygulamasıyla internet üzerinden doktorlarla irtibat kurduğuna işaret eden vatandaş, doktorların tavsiyelerine göre hareket edebildiği için psikolojik olarak rahatladığını söyledi.
 
Covid-19’un ortaya çıkmasından bu yana yurt dışında bulunan çok sayıda Çinli veya Çin asıllı vatandaş, internet üzerindeki sağlık danışmanlığı platformları aracılığıyla reçete aldı. Shanghai Huadong Üniversitesi Hastanesi’nden Dr. Wang Qiaomu, son iki aydır Alibaba sağlık platformunda yeni korona virüsünden hastalananlara gönüllü olarak teşhis ve tedavi uyguluyor. Son dönemde yurtdışında bulunan Çinlilerin sağlık danışmanlığı hizmetinden yararlanma talebinin belirgin bir oranda arttığını belirten Doktor Wang, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Mesela bir hastam vardı, bana hafif öksürük şikayeti olduğundan ve ateşinin 36.7 dereceye ulaştığından bahsetti, yeni korona virüsüne yakalanmış olup olmadığını sordu. Bir hastam da tek kullanımlık maske alamadığı için farklı tür iki maskeyi takıp takamayacağını öğrenmek istedi. Yine bir başka hastam virüsten nasıl korunabileceğini merak ediyordu. Bu durum salgının Çin'de yayılmaya başladığı dönemde yaşadıklarımızla aynı."
 
Gündüzleri Asya’ya akşamları Avrupa ve ABD’ye danışmanlık yapıyorlar
 
Doktor Wang, son günlerde gündüz Güney Kore ve Malezya gibi Asya ülkelerindeki kişilere danışmanlık hizmeti verirken, Beijing saatiyle 22.00'den sonra ABD, İngiltere ve İtalya gibi ülkelerdeki Çinlilerin sorularını yanıtlıyor, bir saatte yaklaşık 10-15 kişiyi internet üzerinden tedavi konusunda yönlendiriyor.
 
Wang, “Bir yandan onlara nasıl korunacaklarını anlatıyorum. Maskelerin nasıl takılması gerektiğini pek çok hastamız bilmiyor. Maskenin ön ve arka taraflarını karıştırıyorlar. Bu durum dünyanın hemen hemen her yerinde yaşanıyor. Diğer yandan, hastalar gerçekten korkuyorlar. Korku bir dizi semptoma yol açabilir. Ben de telaşlarını azaltmaya çalışıyorum." ifadelerini kullandı.
 
Tek bir doktor 700 kişiye danışmanlık verdi
 
Verilere göre geçtiğimiz iki ayda 700’den fazla kişi, Doktor Wang gibi gönüllü olarak online sağlık danışmanlığı yaptı. Aralarından yüze yakını salgının ön cephesi Hubei’ye gönderilip orada çalıştığını ifade ediyor.
 
Doktor Wang, Alibaba Kamu Refah Vakfı tarafından oluşturulan acil platform üzerinden danışmanlık kampanyasına dahil oldu. 23 Mart itibarıyla yurtdışında yaşayan 100 binden fazla Çinli veya Çin asıllı vatandaş bu platform aracılığıyla tedavi gördü.
 
Öte yandan, Çin'in diğer e-ticaret devi JD.com da küresel çapta ücretsiz korona danışma platformu kurduğunu açıkladı. Şirket tarafından sunulan hizmet, online teşhis ve psikolojik destek gibi içerikleri kapsıyor. Adı geçen platformda enfeksiyon ve solunum yolu hastalıkları başta olmak üzere tüm hastalıklarla ilgilenen doktorların yanı sıra, 30’dan fazla Çin tıbbı uzmanı hizmet veriyor. Aynı zamanda platformda İngilizce konuşabilen 20’den fazla doktor bulunuyor

 
 

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: ÇİNLİ, DOKTORLAR, DÜNYAYA, COVİT-19, ONLİNE, DANIŞMANLIK, HİZMETİ, VERİYOR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı