Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 15:11 Bu haber 1277 kez okundu
 
ÇİNLİ ŞİRKETLERİN GELİŞTİRDİĞİ 5 AŞININ 3. FAZ DENEYLERİ FARKLI ÜLKELERDE SÜRÜYOR
Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin tarafından geliştirilen beş COVID-19 aşısının 3. aşama klinik deneylerinin yapılmakta olduğunu açıkladı.
SAĞLIK Haberi
ÇİNLİ ŞİRKETLERİN GELİŞTİRDİĞİ 5 AŞININ 3. FAZ DENEYLERİ FARKLI ÜLKELERDE SÜRÜYOR

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Çinli araştırma kuruluşlarının COVID-19 aşısı çalışmalarına ilişkin son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Sözcü, şu an Çin tarafından geliştirilen beş aşının üçüncü aşama klinik deneylerinin Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Pakistan ve Peru gibi ülkelerde gerçekleştirilmekte olduğunu, bunun dışında başka birkaç aşının da birinci ve ikinci dönem klinik deneylerinin devam ettiğini belirtti. Sözcü, “Sizler gibi ben de bir an önce iyi haberler duymak istiyorum” dedi. 
 
Aşı konusunda uluslararası alanda yürütülmekte olan işbirliğine de değinen Zhao Lijian, “Çin hükümeti ile işletmeleri çok taraflı veya iki taraflı kanallardan aşının uluslararası iş birliğine katılıyor. Çin, ilgili ülkelerle aşının araştırılması konusunda işbirliği yapmanın yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere uluslararası örgütlerle de sıkı temas ve işbirliğini sürdürüyor. DSÖ’nün küresel aşı ile tedavi programı olan ACT Accelerator ve uluslararası çok merkezli klinik deneylere katılan Çin, aşının adil bir şekilde dağıtılmasını ve gelişen ülkelere aşı sağlanmasını güvence altına almak üzere COVAX’a da üye oldu” şeklinde konuştu. Zhao Lijian, Çin’in geliştirdiği aşıların tamamlandıktan sonra COVAX’ın listesine dahil edileceğini, böylece aşının gelişmekte olan ülkelere ulaştırılması için katkı sunulabileceğini umduğunu sözlerine ekledi

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: ÇİNLİ, ŞİRKETLERİN, GELİŞTİRDİĞİ, 5, AŞININ, 3., FAZ, DENEYLERİ, FARKLI, ÜLKELERDE, SÜRÜYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı