Haber Detayı
09 Nisan 2019 - Salı 09:41 Bu haber 320 kez okundu
 
DAHA AZ PLASTİK ÇÖP
Plastik plakalar, çubuklar ve diğer tek kullanımlık plastik ürünler yakında hazır bulunmamalıdır. Yasağın anlamı – en önemli sorular.
DÜNYA Haberi
            DAHA AZ PLASTİK ÇÖP

AB PARLAMENTOSU TEK KULLANIMLIK PLASTİK ÜRÜNLERİN YASAKLANMASINI KABUL ETTİ

Tek kullanımlık sofra takımı ve küçük parlak pullarla bezenmiş belirli plastik ürünlerin satışı, AB’de 2021’den itibaren yasaklanmalıdır. Bunu, Avrupa Parlamentosu’nun nihayet Çarşamba günü kabul ettiği bir yönerge sağlamaktadır. Yeni düzenleme ayrıca, 10 plastik şişeden en az dokuzunun 2029 yılına kadar ayrı olarak toplanmasını ve geri dönüştürülmesini gerektirmektedir.

Strazburg’da Aralık ayında üye devletlerle yapılan anlaşmaya ilişkin nihai oylama öncesinde dahi, büyük bir çoğunluk bekleniyordu. Yeni düzenlemenin çevre ve okyanuslardaki plastik atıkların bolluğunun kök salmasını önlemesi amaçlanmaktadır. AB müzakerecilerinin Aralık ayında kabul etmiş oldukları değişikliklerin, yaklaşık iki yıl içinde yürürlüğe girmesi beklenmektedir.

AB Komisyonuna göre, alınacak önlemler çerçevesinde, 2030 yılına kadar AB, 22 milyar Euroluk çevresel zarardan kaçınabileceği öngörülmektedir. Tüketiciler 6,5 milyar Euroya kadar tasarruf sağlayabilirler. Okyanuslardaki çöplerin yüzde 80’inden fazlası plastiktir.

Neye Karar Verildi?

Yasaklar: Çevre dostu alternatiflerin olduğu tek kullanımlık ürünlerin, en geç 2021 yılına kadar piyasadan çekilmeleri gerekmektedir. Bunlara pamuklu çubuklar, tek kullanımlık sofra takımı, pipet ve balonlar dahildir. Üye devletler, bunu zorlamalıdır. Bununla birlikte, plastik şişeler için başka gereksinimler de vardır: 2024’ten itibaren, plastik içecek kapları, yalnızca kapaklar ve kapaklar kaba bağlanırsa dağıtılabilecektir.

Daha Az Tüketim: Şu anda artık sürdürülebilir bir alternatifi bulunmayan tek kullanımlık ürünlerin tüketimi, gözle görülür biçimde azaltılmalıdır. Bu, örneğin içecek bardakları ve yiyecek paketleri için geçerlidir. Üye Devletler, gereken önlemleri almalıdır. Ancak burada, bağlayıcı bir hedef yoktur.

Etiketleme Gereksinimleri: Belirli bir plastik içeriğe sahip tek kullanımlık ürünler etiketlenmelidir. Örneğin, hijyen astarlarının ve ıslak mendillerin olumsuz çevresel etkilerine dikkat çekilmelidir.

Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu: Yönergeden etkilenen tüm ürünlerin üreticileri; temizlik, tanıtım kampanyaları ve ürünleri ile ilgili atık yönetimi maliyetlerine dahil edilmelidir. Örneğin gelecekte; tütün endüstrisi, sigara izmaritleri için halka açık toplama sistemlerinin maliyetini üstlenmelidir.

Daha Fazla Geri Dönüşüm: Direktif, atık ayrılma oranını iyileştirmek için bağlayıcı hedefler belirler. 2025’te, tek kullanımlık plastik şişelerin en az yüzde 77’si doğru atık kabına, 2029 yılına kadar ise en az yüzde 90’ı bitirmelidir. Ek olarak, yeni PET plastik şişelerin 2025’te en az yüzde 25 oranında geri dönüştürülmüş plastikten üretilmesi gerekmektedir. 2030 yılına gelindiğinde, bu zorunlu hedef oran, yüzde 30’a çıkarılacaktır.

Hâlihazırda Hangi Önlemler Yürürlüktedir?

2015 yılında, Avrupa Komisyonu, dairesel ekonominin büyümesi için stratejik bir plan sundu. Bunu, örneğin, tek kullanımlık plastik torbaların kullanımını önemli ölçüde azaltmayı amaçlayan Kasım 2016 Plastik Torbalar Direktifi izledi. Almanya’da ticaret, daha sonra plastik torbaların serbest dağıtımını kısıtlamayı taahhüt etti.

 

Şu Anda Ne Kadar Plastik Atık Üretiliyor, Ne Kadarı Geri Dönüştürülüyor?

AB Komisyonu rakamlarına göre, Avrupa’da her yıl 26 milyon ton plastik atık birikmektedir. Kişi başına 37,4 Kg plastik atık olan Almanya, AB ortalamasından (Kişi başına 31,1 Kg) önemli ölçüde daha fazlasını üretmektedir. AB çapında, plastik atıkların üçte birinden azı geri dönüştürülmektedir.

Geri Kalan Plastik Atıklara Ne Olur?

Kalan atık yakılır ya da depolanır. Şimdiye kadar üye ülkeler, toplanan ve ayrılarak sınıflandırılan plastik atıkların yaklaşık yarısını, bunun da 85’ini Çin’e ihraç etmektedirler. Halk Cumhuriyeti şimdi plastik atıkların ithalatını neredeyse tamamen durdurdu. AB, atıklarının üzerinde oturmaktadır.

Uygun olmayan şekilde bertaraf edilen plastik atıklar çoğunlukla denizde biter. ABD bilim dergisi “Science” tarafından yapılan bir araştırmaya göre bu, yıllık olarak yaklaşık sekiz milyon tona ulaşıyor. Avrupa Komisyonuna göre, denizlerdeki çöplerin yüzde 85’i plastikten üretilmiştir. Bu yüzden, bunların yarısı tek kullanımlık ürünler. Bunun üçte biri, balıkçılardan gelmektedir. Uzmanlar; 2050 yılında okyanuslarda, balıklardan daha fazla plastik olabileceğinden korkmaktadırlar.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , DAHA, AZ, PLASTİK, ÇÖP,
Yorumlar
Haber Yazılımı