Haber Detayı
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 10:01 Bu haber 906 kez okundu
 
DENİZ GÜCÜ DÜNYA GÜCÜDÜR
Amerikan denizcilik stratejisti Mahan; dünya çapındaki gücün, Deniz Kuvvetlerinden beslendiğini açıkladı. 24 büyük Füze Avcısı olan bir filo, Çin’in okyanuslarla ilgili iddiasının altını çizecektir.
DÜNYA Haberi
DENİZ GÜCÜ DÜNYA GÜCÜDÜR

Çin’in Deniz Askeri Yıldönümü Askeri Geçit Töreninde, bir yıldızı var: İlk 055 Tipi yokedici, Nanchang. Elbette gemi tersanede ve fırlatma sırasında görülmüştü, ancak bu kez, tam olarak faaliyete geçmemiş olsa dahi, destroyer filonun hizmetine hazırdı.

Peki, neden bu gemi büyük bir askeri geçit töreninin tartışmasız kraliçesi oldu?

 055 Tipi, Batının başına ne geleceğini göstermektedir. Yeni roket imha edici, türünün en modern ve en güçlü savaş gemisi olarak kabul edilir ve kuşkusuz – daha eski olan – Arleigh Burke sınıfı ABD füze muhriplerine karşı üstün olması gerekir.

Çin Yapımı Gemi Sınıfının En İyisi

Söylenebilir ki: Gemiyle Çin, ABD’ye çekicin nerede asılı olduğunu göstermektedir. Ve bu kesinlikle Pekin’in kutlama yapması için geçerli bir neden. Çünkü Çin askeri araştırmalar konusunda kamuoyu araştırması yapsa dahi, ABD’deki dengi olan güçlerle rekabet edebilecek operasyonel silah sistemleri sayısı sınırlıdır. Hiç şüphe yok ki Başkan Xi geminin güvertesine çıktı ve Çin TV kanalları 10.000 tonluk Tip 055’i ABD gemileriyle karşılaştırdı. 2017’den bu yana iki yılda, 055 tipinde dört parça inşa edilmiştir. Bunun dışında dört tane üzerinde daha çalışılmaktadır. Deniz Kuvvetleri analistleri, 2020’lerin sonunda 055 tipi 24 geminin göreve hazır hale getirilip, Deniz Kuvvetleri’niz hizmetine sunulabileceğini öngörmektedirler.

Güdümlü Füze Avcısı (Destroyer), 180 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğindir. “Nanchang” iki blokta 112 dikey başlangıç hücresiyle donatılmıştır. Gemide ayrıca gelecekte muhtemelen elektromanyetik bir raylı silahla değiştirilecek 130 mm’lik bir top bulunmaktadır. Savaş Gemisi ayrıca, denizaltı avcılığı için iki adet Z-18 helikopter taşımaktadır. Ayrıca, “Nanchang” ın fiyat etiketi Batı’yı endişelendirmektedir. Pekin’in güçlü savaş gemisi için sadece 800 milyon Dolar ödediği söylenmektedir. Buna karşın “USS Zumwalt” – genellikle başarısızlık olarak kabul edilir – ABD vergi mükelleflerine maliyeti 3,5 ile 4,4 milyar ABD Doları arasındadır.

Deniz Gücü Dünya Gücüdür

Pekin’in her taşıyıcı grubuna, yeni sınıfın iki gemisi eşlik etmektedir. 2030’a kadar, Halk Kurtuluş Donanması’nın gücünün çok artması beklenmektedir. Çin Donanma Uzmanı Xu Guangyu, “Donanma, 2029 yılında 80. Yıldönümü vesilesiyle 2029’da bir Deniz Geçit Töreni düzenlemeye karar verirse, insanlar zaten altı ila sekiz tane Tip 055 destroyeriyle, üç uçak gemisi savaş grubu görebilir,” açıklamasında bulundu.

Bir taşıyıcı grup, bir uçak gemisi, iki tip 055, bir denizaltı, bazı daha küçük destroyerler ve fırkateynlerden oluşacaktır. Büyük 055 tipine ek olarak şu anda 052D tipindeki daha küçük destroyerlerden onbir tane yapılmıştır. Ek olarak; uydu görüntülerinde, Çin’in üçüncü uçak gemisi için parçalarının yanısıra, bilinmeyen tipte dört diğer yok edici modülleri tespit edilmiştir.

Tip 055, farklı birçok görevi yerine getirebilen bir gemidir. Yokedici, Pekin’in kendi kıyılarından uzakta çalışabilecek gerçek bir mavi su donanması inşa etmesi için önemli bir adımdır. Çin’in planlanan yükselişi, ABD ile askeri güç açısından rekabet edebilecek bir dünya gücü haline gelmesi için önemli bir önkoşuldur.

Çin’li Askeri Yetkililer, ABD Kaptanı ve Deniz Kuvvetleri Stratejisti Alfred Thayer Mahan’ın yazılarını incelediler. Mahan’a göre “Deniz Gücü”, küresel gücün kaynağıdır. Ve bu güç üç sütun üzerinde yükselmektedir: Dünya Çapında Ticaret, Donanmanın Ateş Gücü Ve Erişim-Bağlantı Üsleri. Son yıllarda bu üç özellik, Pekin’i büyük ölçüde güçlendirdi.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: DENİZ, GÜCÜ, DÜNYA, GÜCÜDÜR,
Yorumlar
Haber Yazılımı