Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 11:22 Bu haber 1475 kez okundu
 
DERİN ÖNEMSİZ ARALIK
Recep Tayyip Erdogan Erdoğan, emirlerini yerine getirmediği için Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’yı kovdu. Derecelendirme Kuruluşu Fitch bunu çok düşündürücü buluyor
EKONOMİ Haberi
              DERİN ÖNEMSİZ ARALIK

Yenilenmiş Düşürme – Türkiye Devamlı Derin Önemsiz Aralığa Giriyor

Başkan Erdoğan, Merkez Bankası’nın bağımsızlığına zarar veriyor. Derecelendirme Kuruluşu Fitch, yatırımcılar dikkatli olmaları hususunda uyardı.

 Türkiye kredibilitesinde kayıyor. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından devre dışı bırakılması, artık derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından da endişeyle karşılanmaktadır. Fitch, şimdi Türkiye’nin kredi notunu bir derece “BB-” ye düşürdü ve bu nedenle zayıf borçlular için geçerli olan önemsiz alanın daha da derine düştü.

Fitch, görevden alınmanın merkez bankasının bağımsızlığının tehlikeye soktuğunu ve güvenilirliği zedelediğinin bir göstergesi olduğunu belirtti. Türkiye’nin kredibilitesi şu anda Bangladeş ya da Özbekistan gibi ülkelerle aynı seviyede bulunmaktadır.

Ancak yeni derecelendirmeyle Fitch, Türkiye’yi S & P ve Moody’s gibi rakiplerinden daha olumlu görmektedir. Diğer keredi derecelendirme kuruluşları, ülkenin yabancı para cinsinden yükümlülüklerinin kredibilitesini “B +” ya da “B1” ile bir seviye düşük olarak göstermektedirler. Moody’s ve Fitch’in reytinge bakışı olumsuz, bu da reytingin daha da kayabileceği anlamına gelmektedir.

Türkiye Merkez Bankası son zamanlarda faiz oranlarını yüzde 24 oranında yüksek tuttu. Yeni Merkez Bankası Başkanı – Eski Başkan Yardımcısı Murat Uysal – daha gevşek bir para politikasının savunucusu olarak kabul edilmektedir. Erdoğan, defalarca merkez bankasına baskı uyguladı ve defalarca para politikasını hafifletmek için başarılı olmalarını istedi. Başkan, şu anda durgunlukta olan ekonomiyi harekete geçirmek için, daha düşük faiz oranları istiyor. Türkiye’nin ekonomik üretimi ilk çeyrekte yüzde 2,6 oranında daraldı.

Yatırımcılar da Türkiye’ye şüpheyle bakmaktadır. On yıllık Türk dolar yatırımcılarının tahvillerinin getirisi yüzde 7,5 ve böylece eşzamanlı ABD hükümet tahvillerine kıyasla üç buçuk kat fazla. Türk Lirası’ndaki on yıllık tahvillerde ise bilakis getiri yüzde 16,8 oranındadır.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , DERİN, ÖNEMSİZ, ARALIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı