Haber Detayı
25 Şubat 2016 - Perşembe 11:44 Bu haber 5378 kez okundu
 
DOĞA TARİHİ MÜZESİ BİNASI HAZIR AMA ESER YOK
Burdur Zafer Mahallesi sınırları içerisinde yer alan “ Kavaklı Rum Kilisesi” içinde yer alacak ‘Doğa Tarihi Müzesi’ binası hazır ama içinde eser yok.
KÜLTÜR Haberi
                    DOĞA TARİHİ MÜZESİ BİNASI HAZIR AMA ESER YOK

Burdur Zafer Mahallesi İbrahim bey sokakta yer alan ve 1850’li yıllarında 1923 tarihin   de yapıldığı yazılı kaynaklardan anlaşılan kilise 2010 yılında başlatılan restorasyon ile ilgili çalışmalar sonucunda “Doğa Tarihi Müzesi” yapılması planlandı. Bu kapsamdaki çalışmalar sonucunda 2 milyon 150 bin TL proje bedeli ile Kilise binası restore edildi. Ancak restorasyonun bitmesine karşılık halen açılmaması kamuoyunda içine konulacak eserlerin deforme olmasından dolayı mı açılmadığı şeklinde yorumlar yapılmaktadır.

 

                      MASTADON FİL FOSİLLERİ NEREDE BELLİ DEĞİL

 

    Burdur Kemer İlçesine bağlı Elmacık Köyü yakınlarında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fiziki Coğrafya Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç Dr. Nurfettin Kahraman Başkanlığında öğrencilerden oluşan bir kazı ekibi tarafından yapılmıştı. Bu kazıların ise paleontolojik kazı türünde kazılar olduğu bilinmektedir. Fosil bakımından çok zengin bir kazı bölgesi olduğu bildirilen Elmacık Köyü kazılarının 1998 yılında ilk bulgularının ve yüzey araştırmalarının yapıldığı ifade edildi.

 

Elmacık omurgalı fosil yatağındaki kurtarma kazılarının ilkini 2006 yılında gerçekleştiği ve kazı çalışmalarının dördüncü yılında üç ayrı bölgede fosillere rastlandığını kaydeden Kahraman kazı alanında Mastadon fillerinin hemen bütün parçalarına ulaştıklarını ifade etti. Mastadon Fil fosillerinin yanı sıra Aslan, Atların atası olarak bilinen hipparion adı verilen fosiller ile diğer omurgalılar Antilop, Zürafa, Gergedan ile çok sayıda kuş türüne ait kalıntılar bulduklarını söyledi.

    Elmacık omurgalı fosil yataklarının neojen dönemine ait olduğunu belirten Kahraman, bunun da yaklaşık 6-10 milyon yıl öncesine denk geldiğini söyledi. Kesin sonuç için yaş tayinlerinin yaptırılması gerektiğinin altını çizdi Kahraman, bu yüzden desteğe ihtiyaç duyduklarını mutlaka fosillerin geniş bir bilim topluluğu tarafından incelenmesinin bize göre önemi var. Ben bu kazılarda çıkan fosilleri kendi imkanlarım ile çok az bir parayla konservasyon yaptırma imkanı buldum. Çok kısa bir süre sonra da hem buradaki kazılar Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri tarafından durduruldu. Bende Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinden ayrılarak Bilecik Üniversitesi’ne geçtim. Şu anda burada Doçent olarak görevimi sürdürüyorum. Çıkan eserlerin ne olduğunu bilmiyorum.

                     FİL FOSİLLERİ HAKKINDA ÇEŞİTLİ SÖYLENTİLER VAR

Burdur Zafer Mahallesi İbrahim bey sokakta bulunan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın restore ettiği Kavaklı Rum Kilisesi bina restorasyonunun bittiği hatta bina dışına levhası asılan “Doğa Tarihi Müzesi’nin” içine konulacak Mastadon Fil fosilleri hakkında çeşitli söylentiler dolaşmasına karşılık, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinin ağzını ise bıçak açmıyor kimse konu ile ilgili konuşmak istemiyor. İddialara göre fosillerin mutlaka bu işi iyi bilen kişilerce konservasyon yapılması gerektiği aksi halde bu ürünlerin uzunca süre korunamayacağı söylenmektedir. Bir başka iddiaya göre ise Fosiller Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin ilgili bölümlerince inceleme amacı ile parçalandığı yok edildiğini ve bir başka iddiaya göre ileri teknoloji ile konservasyon yapılmaması nedeniyle fosillerin bozulduğu yönünde ortaya atılmaktadır.

       Kemer İlçesi Elmacık Köyü yakınlarındaki kazıların Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fiziki Coğrafya Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç Dr. Nurfettin Kahraman’a o dönemde kazı izni vermeyerek kazıları durdurmasından bu yana ise bu bölgeden eser çıkartılmasına izin verilmediği bilinmektedir. Yetkililerden gayri resmi olarak yapılan açıklamalarda ise yer üstünde bulunmasından yer altında durması daha sağlıklı ifadeleri alınmaktadır.  

 

                   PİSİDYA METROPOLİTİ TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

                           

Yunan Ortodoks Kilisesi'ne bağlı Pisidya Bölgesi Metropoliti Sotirios Trambas kendisi ile birlikte Kilise ziyaretine gelenlere çalışmaların devam ettiğini belirten ve Kavaklı Rum kilisesine ziyaretçi alınmamasına üzülerek şimdi Hıristiyan olan bir ziyaretçi bu hayvanları kilisenin içinde gördüğü zaman biraz şok oluyor. Mesela şöyle düşünün, bir caminin içinde fosil var. Siz gidip orada dua eder miydiniz? Bildiğim, tanıdığım başka kiliseler var. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmiş. O kiliseler onarım sonrasında tam orijinal halini almış. Kemer, Antalya, Alanya'ya gelen binlerce yabancı ülke vatandaşı ve  Rus turist var. Demre'de Aya Nikola Kilisesi var ama içi boş. Hiçbir şey yok içinde. Aynı şekilde burası boş olsaydı çok güzel olacaktı

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , DOĞA, TARİHİ, MÜZESİ, BİNASI, HAZIR, AMA, ESER, YOK, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı