Haber Detayı
01 Eylül 2019 - Pazar 13:21 Bu haber 1044 kez okundu
 
E-OTOMOBİL AKÜLERİ İÇİN KOBALT NEREDEN GELİYOR?
Bazı üreticiler, üretim hızına yetişebilmek için, mayınla elde edilen hammadde kullanmaya çalışmaktadırlar. Ancak Kobalt örneğinde olduğu gibi o kadar kolay değildir
TEKNOLOJİ Haberi
E-OTOMOBİL AKÜLERİ İÇİN KOBALT NEREDEN GELİYOR?

Elektrikli Otomobiller’in Üretimi için hammaddelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu hammaddeler, çalışma koşullarının insanlık dışı koşullarda olduğu ülkelerden gelmektedir. Bazı üreticiler, üretim hızına yetişebilmek için, mayınla elde edilen hammadde kullanmaya çalışmaktadırlar. Ancak Kobalt örneğinde olduğu gibi o kadar kolay değildir. 

Mayınla elde edilmiş kobalt Münih’ten elektrikli otomobiller için: BMV Aralık ayında, gelecekte yalnızca profesyonel koşullarda elde edilen kobaltı kullanacağını duyurdu. Kobaltların çoğu, hammaddenin kısmen insanlık dışı koşullarda çıkarıldığı demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden gelmekte. Bu nedenle, Jeolog Uwe Näher’in golem.de ile yaptığı söyleşide sadece mayınlanmış kobalt kullanmanın mümkün olduğunu ifade ediyor.

“Demokratik Kongo’da bir mineral kaynak sertifikasyon sisteminin tanıtılması ve uygulanmasının desteklenmesi” projesinin destekçisi ve yöneticisi olarak başında bulunan Alman Federal Yerbilimleri ve Doğal Kaynaklar Enstitüsü (BGR) çalışmaktadır. 2009’dan bu yana Alman Federal Yerbilimleri ve Doğal Kaynaklar Enstitüsü (BGR), çatışma minerallerinin çıkarılmasından ve belgelendirilmesinden sorumludur. “Biz denetim yapıyoruz ve bu denetimler aracılığıyla, eğitimle birlikte, madenlerin minimum üretim standartlarına uymasını sağlamaya çalışıyoruz. Eğer bu, gerçekleşir ve iyileşmeler görülürse, bizim tarafımızdan sertifikalandırılır. “

Çatışma minerallerinde “Özellikle Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde ve sınırındaki ülkelerde, belirli hammaddelerin teşvik edilmesi ile birlikte silahlı çatışma finanse edilmektedir. Bu kapsamda Militanlar, insan haklarını en ağır şekilde ihlal ederek ham madde madenlerini kontrol etmekte ve buradan çıkartılan çatışma minerallerini – ağırlıklı olarak altın, tantal, volfram ve çinko – 3TG mineralleri tüm dünyaya satmaktadır.” (https://www.sick.com/tr/tr/kurumsal-sosyal-sorumluluk-/catsma-mineralleri/w/conflict-minerals/) bu sistem, oldukça iyi çalışıyor: Yüzde 80’i sertifikalı madenlerden geliyor. Çatışma mineralleri, altın ve üç TS içerir: Kalay, Tungsten ve Tantal. Öte yandan kobalt, sertifikalandırma sistemi olmaması nedeniyle bu gruba ait değildir.

Kobalt, Tantal gibi elektronik cihazların üretimi için ihtiyaç duyulan bir geçiş metalidir. Örneğin, şarj edilebilir pillerin önemli bir bileşenidir. Kongo’da şu ana kadarki en büyük kobalt rezervleri mevcut ve ülke en büyük üretici konumunda: Hammaddenin yüzde 64’ünden fazlası Kongo’dan geliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin jeolojik araştırmalarına göre, her yıl yaklaşık 110.000 ton kobalt çıkarılıyor.

Büyük kısmı, endüstriyel madenlerden geliyor. “Kongo’daki Kobalt’ın yaklaşık yüzde 80’i dünya çapındaki herhangi bir endüstriyel madende olduğu gibi endüstriyel olarak mayınlı elde ediliyor ve güvenlik standartlarına uyulur” diyor. “Bu rezervlerin sahipleri de büyük ölçüde borsalarda işlem yapıyor. Hissedarlar sınai standartlara indirgeneceğinden endişe duyuyorlar.” 

Sorunun Geri Kalanı: Yüzde 15 ila 20’si amatör ya da küçük ölçekli madencilikten geliyor. Küçük kooperatifler bu madenleri işletmekte ve Kobalt’ı genellikle zor koşullar altında elle çıkarmaktalar. “Asıl sorun güvensiz çalışma koşulları” diyor: İşçiler hiç eğitilmemiştir ya da yetersiz eğitilmiştir, ekipman eksikliği sözkonusudur, kilitler emniyetli değildir, bu yüzden sık sık kazalar meydana gelmektedir. Yaralılar için tıbbi bakım pek mümkün olmazdı. Bu kazalar resmi istatistiklerde yoktur. “Yıllardır ödemelerimizi çalışıyoruz” diyor.

Amatör Madencilik de Çevre İçin İyi Değil: Madenler, cevherin bulunduğu yerde ortaya çıkar. Bu şekilde olan yerler, eğer ağaçlıysa genellikle kesilir ve yeniden ağaçlandırılmaz. Bu durum ekilebilir alanı, ormanı ve bitki örtüsünü de yok edecektir. 

Bu madenlerin bazılarında, çocuklar dahi çalışmaya başladı. Şirketlerin, şu an için amatör alanlardaki kobaltı serbest bırakmaları ve yalnızca endüstriyel kobaltı işlemek için, iyi bir tavsiyede bulunduklarını söylüyor. Kobalt örneğinde, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) durum çalışmasın, amatör ve küçük ölçekli madencilikte kurallara uyulup uyulmadığını incelemek gerekiyordu.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: E-OTOMOBİL, AKÜLERİ, İÇİN, KOBALT, NEREDEN, GELİYOR?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı