Haber Detayı
30 Temmuz 2019 - Salı 09:33 Bu haber 2021 kez okundu
 
E3 – İNSTEX – TAHRAN
TAHRAN. Tahran’daki Büyük Britanya, Almanya ve Fransa Büyükelçileri, özel amaçlı araç “İNSTEX” yardımı ile yakında ilk işlemi yapacaklarını belirtti.
EKONOMİ Haberi
E3 – İNSTEX – TAHRAN

E3, İlk İnstex İşleminin Gerçekleştirilmesinin Altını Çizer

12 Haziran’da Tahran’daki İngiliz Büyükelçiliği’nin verdiği demece göre, “Bu hafta İran’daki İngiliz, Fransız ve Alman Büyükelçiler, İranlı teknik uzmanlarla Tahran’da temaslarda bulunmak üzere İNSTEX ve temsilcileriyle görüştü”, açıklaması yapıldı.

Devamla, “AB-Teknik Yardım ve Bilgi Değişimi Aracı EU-TAIEX Belgesi’nin desteklediği bu tartışmalar, özel amaçlı INSTEX Kurumu da dahil olmak üzere, İran ile AB ve uluslararası hukuka uygun ticarete devam edilmesini sağlamak için ortak çabalarımızı sürdürmemize yardımcı oldu“, açıklamasında bulunuldu.

Üç Diplomat, bir kez daha İran halkının maruz kaldığı “Ekonomik Baskıyı” anladıklarını açıkça belirtti: “İlk İNSTEX İşlemi’ni mümkün olan en kısa sürede tamamlamak için İran’la çalışmaya kararlıyız. Böyle bir uzman değişimi, bizi meşru ticaret ve İran ile ekonomik ilişkilerin kolaylaştırılması konusundaki ortak hedefimize yaklaştırmanın en iyi yoludur. Buna göre, iki taraf da ilerlemeyi hızlandırmak için bir yol haritası üzerinde anlaştılar“, denildi.

Takas olarak kullanılması amaçlanan özel amaçlı İNSTEX Aracı, Ocak Ayı’nda İngiltere, Fransa ve Almanya tarafından ABD yaptırımları altındaki İran’la ticareti kolaylaştırmak için kurulmuştur.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: E3, –, İNSTEX, –, TAHRAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı