Haber Detayı
22 Ocak 2021 - Cuma 14:08 Bu haber 607 kez okundu
 
EYÜPSULTAN MEYDANI YENİLENİYOR! DÜZENSİZLİK SON BULACAK
Eyüpsultan Belediyesi, tarihi ve kültürel mirasımızın en önemli eserlerinden biri olan Eyüpsultan Camii ve çevresinde düzenleme çalışmalarına başladı.
KÜLTÜR Haberi
             EYÜPSULTAN MEYDANI YENİLENİYOR! DÜZENSİZLİK SON BULACAK

tüm islam aleminin buluşma noktası olan, binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği eyüpsultan camii ve meydanı’nda bulunan tarihi yapıların görünümlerini kapatan düzensiz yapılaşmalar kaldırılarak meydan düzenlemesi yapılıyor. tarihi yapıların yanı sıra eyüpsultan meydanı ve çevresinde bulunan yapılar, tarihi dokuya uygun bir şekilde düzenleniyor.

eyüpsultan meydanına 15 milyonluk yatırım

çevre ve şehircilik bakanlığı koordinasyonunda, iller bankasından alınan 15 milyon tl'lik hibe ile eyüpsultan meydanı ve çevresindeki binalarda cephe sağlıklaştırma çalışmaları, eyüpsultan belediyesi fen işleri müdürlüğü’nün proje için kurduğu ekiple çalışmalarını sürdürüyor.

proje 384 binayı kapsıyor

eyüpsultan belediyesi etüt proje müdürü ayşe zengin, eyüpsultan camii ve çevresinde başlayan rehabilitasyon çalışmaları için şunları söyledi:

“eyüpsultan camii ve çevresini kapsayan cephe düzenleme projemiz 384 adet binayı kapsıyor. bu binalarımız fahri korutürk caddesinde, kalenderhane caddesinde, iskele sokağında, zal mahmut paşa sokağında bulunuyor. 384 binanın 116 adeti tescili yapıyı içeriyor. bizim yaptığımız proje çalışmasında cephelerdeki eklentileri ve tabelaları tabela yönetmeliğine uygun hale getirmek, tentelerini düzenlemek, cephelerin renklendirmelerini kapsıyor

"tabela kirliliği ve düzensizliği son bulacak"

fen işleri müdürlüğümüz ile çalışmalara başladık. projemiz iller bankası destekli yürütülüyor. bu kapsamda da bir koordinasyon yaptık ve fen işleri müdürlüğümüz proje için bir ekip oluşturdu. ekipler birebir alanda tespitlerle gerekli düzenlemeleri ve çalışmaları yapıyor. eyüpsultan’a şu anda girdiğinizde tentelerden ve tabelalardan kaynaklanan bir kaosla karşılaşıyorsunuz. bulmak istediğiniz bir binaya kolaylıkla ulaşamıyorsunuz.

tabelalar her esnafın istediği gibi. hepsi birbirinden farklı, tabelalar yönetmeliğe uygun değil bu nedenle burada bir düzensizlik var. yeni yönetmelikte tabelaların üst katlarda olmamasını içeriyor. biz tabelaları alt kata indirdiğimizde binaların algılanabilirliğini ön plana çıkaracağız, aydınlatmalarını sağlayacağız, vitrinlerini düzenleyeceğiz. projemizin 2021 yılının sonunda bitmesini planlıyoruz bu sayede eyüpsultanlılar ve eyüpsultanımıza gelen ziyaretçilerimizi eyüpsultan’ın yeni yüzüyle kavuşturacağız."

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , EYÜPSULTAN, MEYDANI, YENİLENİYOR!, DÜZENSİZLİK, SON, BULACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı