Haber Detayı
01 Ağustos 2019 - Perşembe 09:43 Bu haber 743 kez okundu
 
FRANSIZ OTOMOTİV DEVİ TÜRKİYE DE İLK OTOMOBİLİ NE ZAMAN ÜRETTİ
Fransız Otomotiv devi Renault için tekrar sıra listesi alınacağı açıklanır. Türk tüketicisi, Renault 12 ile ilk kez Ağustos 1970’de İzmir Fuarı’nda tanışır.
TEKNOLOJİ Haberi
  FRANSIZ OTOMOTİV DEVİ TÜRKİYE DE İLK OTOMOBİLİ NE ZAMAN ÜRETTİ

Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş., Aralık 1969’da kurulur. Bursa’da kurulacak fabrikanın 1971’de faaliyete geçmesi ve yılda 20.000 otomobil üretmesi planlanır. Volvo için alınmış sipariş listesi iptal edilir, Renault için tekrar sıra listesi alınacağı açıklanır. Türk tüketicisi, Renault 12 ile ilk kez Ağustos 1970’de İzmir Fuarı’nda tanışır.

Renault 12 için 1971 yılının şubat ayında sıra kayıtlarına başlanır. İlk Türk üretimi Renault 12, 14 Mayıs 1971 günü Bursa’daki Oyak-Renault Otomobil Fabrikası’nda üretilir. Müşterilere teslimat ise 16 Ağustos 1971’den itibaren yapılmaya başlanır.

RENAULT ÖZBEKİSTAN DA ÜRETİM YAPMAYI PLANLIYOR

TAŞKENT. Fransız Otomobil Üreticisi Renault, yaygın olarak kullanılan Kwid Modeli’ni Özbekistan’da üretmeyi planlıyor. Automobil Produktion Çevrimiçi Portalı’nın bildirdiğine göre Fransa’daki Özbek Büyükelçiliği, planları netleştirmek için Renault Grubu ile bir toplantı düzenledi. Şirket, işbirliği projelerine büyük önem verdiğini ve Orta Asya’da potansiyel bir uzun vadeli ortak olarak Özbekistan’a olan ilgisini dile getirdi. Üreticinin gelecekteki vizyonu, üretim bölgelerinin kademeli olarak artması ve ayrıca Rusya’da yerelleşmektir. Planlardan biri, Orta Asya ülkelerine ihracat için otomobil üretimini gerçekleştirmektir.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , FRANSIZ, OTOMOTİV, DEVİ, TÜRKİYE, DE, İLK, OTOMOBİLİ, NE, ZAMAN, ÜRETTİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı