Haber Detayı
20 Eylül 2019 - Cuma 12:15 Bu haber 3233 kez okundu
 
FUTBOL’DA TRANSFER ÇILGINLIĞINA SON VERİLMELİ
Geçtiğimiz günlerde Anadolu Ajansı’nın yapmış olduğu "Dört büyüklerin borcu 10,6 milyar liraya ulaştığı" haberi üzerine Dudu Banu Çakar yazılı açıklama yaptı.
SPOR Haberi
                    FUTBOL’DA TRANSFER ÇILGINLIĞINA SON VERİLMELİ

   İstanbul Rumeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Dudu Banu Çakar yaptığı açıklamada, ‘’2019/2020 Cemil Usta Sezonu için yapılan transferlerde 115,5 milyon avronun harcandığını öğrendik. Miktarın büyüklüğü ve döviz kuru mağduru olarak para cinsine dikkatinizi ayrıca çekmek isterim ki bu paraya dünyada komple satın alabileceğiniz ülkeler mevcuttur. Uzun süredir Türkiye Bankalar Birliği ve TFF’nin gerek faiz indirimleri gerekse 10 yıllık vadeler yaparak kulüpleri borç batağından kurtarma çabasına şahit olduk. Fakat her şeye rağmen Beşiktaş 8, Galatasaray 14, Fenerbahçe 8 ve Trabzonspor 17 futbolcuyu toplamda 115,5 milyon AVRO’ya transfer etti. Tüm bu transferlere harcanan miktar kulüplerin finansal toparlanma hızı ve sürdürülebilirliği hakkında önemli endişeler yaratıyor. İstanbul Rumeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği bölümünde okuyan öğrencilerimizle spor yöneticisinin sorununu tanımlamaya dair stratejileri ortaya koyarken cevabını aradığımız ilk soru, "Bu sorunla ilgili şu anda devam eden örtük güncel strateji nedir?" ikinci soru ise "Kulübün veya yöneticinin stratejik önceliği nedir?" şeklindedir.

Bu iki önemli sorunun cevapları gerçeklerle yüzleşmemizi sağlıyor. Ne yazık ki çoğu kulüp başkanlarının önceliği ne olursa olsun şampiyon olmak ve bir sonraki seçimde konumunu devam ettirmektir. Bu gerçek futbol ekonomisinin gittikçe daha karmaşık bir hal alacağının göstergesidir. Ayrıca ülkemizde futbol kulüpleri özerk bir yapıya sahip gibi görünse de yasal olarak sivil toplum örgütüdür. Yani söz konusu kulüpler dernek statüsüne sahip oldukları için tüm borçlar kendinindir ve teknik olarak iflas edemezler. Bu şartlar altında kulüplere para akışı, sportif AŞ’lerin borsa veya farklı araçlarla para kazanması üzerine kurgulanır ki bu bile çökme aşamasına gelmiştir’’ ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , FUTBOL’DA, TRANSFER, ÇILGINLIĞINA, SON, VERİLMELİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı