Haber Detayı
13 Ağustos 2019 - Salı 10:45 Bu haber 3173 kez okundu
 
GELENEKSEL ÇİN TIBBI
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu hafta hastalıkların yeni bir sınıflandırmasını kabul edecek, Bu arada, geleneksel Çin Tıbbı’nın iyileştirici bir yöntem olarak kabul edilip edilmemesi konusunda şiddetli bir tartışma çıkmaktadır.
SAĞLIK Haberi
               GELENEKSEL ÇİN TIBBI

Çıldırtıcı oldu: Sınava hazırlanmam gerekiyordu, ancak Japon ev sahibi ailemin 10 yaşındaki kızı kötü bir üşütme geçirdi ve durmadan burnunu çekiyordu. “Burnunu temizle, sıcak bir limon iç ve evin içinde çıplak ayakla dolaşma,” diye tavsiye ettim, çünkü böyle öğrenmiştim.

Ancak ev sahibi aile bana anlamaz gözlerle boş boş baktı: “Ayakların burnuyla ne ilgisi var? Ve neden limon? Islaklık, rüzgâr ve soğuk vücutlarını istila etti, bununla vücudun ısı üreten yiyeceklerle birleştirilmeleri gerekiyor.” Ev Sahibi annem böyleydi. Ve sıcak bir limon dahi, vücuda daha fazla soğukluk katan “soğuk bir besindir”. Ek olarak, asidin daraltma etkisi vardır. O zaman hastalık, daha uzun süre onun içinde devam eder.

Hepimiz birbirimizi rahatsız gördük. Küçük kız daha sonra taze soğan ve turpla pirinç çorbası yedi ve kısa sürede iyileşti. Bu arada gripte, tofu ile miso çorbası ona yardımcı olurdu. Çünkü soğutma etkisi var ve vücut, grip sırasında iç hararete karşı mücadele eder. Yani bu, ev sahibi ailemin görüşü.

Dünyalar Buluşuyor

Bu deneyim, o zaman beni etkiledi. Batı tıbbı arasındaki temel farklar ve bu durumda “Geleneksel Çin Tıbbı” (TCM) ve neden bir ya da diğer bir yöntemin takipçileri bu kadar ateşli bir şekilde savaşıyor? Alternatif olarak, birçok tedavi yönteminin etkinliğini tartışmaktadırlar. “Geleneksel Çin Tıbbı Bilime değil; tasavvuf, sihir ve veciz hikâyelere dayanmaktadır.” Ancak bu, bir Batılı okul doktoru tarafından değil, 2008 yılında Science Dergisi’ndeki ünlü Çinli araştırmacı Fang Zhouzi tarafından yazılmıştır.

Özellikle Batılılar, “Kanıta Dayalı Tıp”, Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) tedavi yöntemlerini sözde bilimsel olarak adlandırıyor. Geleneksel Çin Tıbbı (TCM)’nın temel kavramları bilimsel ilkelerle çelişmektedir ve ampirik bir kanıt yoktu. Geleneksel Çin Tıbbı (TCM)’nın uzun bir geleneğe sahip olması, gerçek etkinliği hakkında pek bir şey söylemez.

Aksine, Geleneksel Çin Tıbbı takipçileri eleştirir. Konvansiyonel tıbbın çok hedefli olmadığı ve “Kanıta Dayalı Tıbbın” genellikle etkisiz olduğu ya da insanları bir bütün olarak akılda tutmadığı anlamına gelir. Ek olarak, Geleneksel Çin Tıbbı (TCM)’nın bütünsel yaklaşımı sadece ampirik olamaz.

Batı Tıbbı Temsilcileri, Çinli üreticiler için yeni bir pazar geliştirmek amacıyla Çin Hükümet’ini Batıda Geleneksel Çin Tıbbı (TCM)’nın yayılması konusunda ilerlemekle suçluyor. Geleneksel Tıbbın Temsilcileri, sıradan tıbbı güçlü ilaç endüstrisine tamamen bağımlı olmakla suçlamaktadır.

Farklı Yaklaşımlar

Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) geleneksel olarak öncelikle önleyici olarak kullanılırken, kronik hastalıklar ve ağrı durumları için geleneksel tıp, hastalığın nedenini bulmaya çalışır. Nedenini gideremezse, semptomları tedavi eder.

Geleneksel Çin Tıbbı (TCM)’na göre, yaşam enerjis Qi tüm canlılarda hayat bulur ve iki kutup Yin ve Yang’ı dengeli bir akışta tutar. Yin; huzur, rahatlama ve soğuk anlamına gelir. Öte yandan Yang; etkinlik, dinamizm ve sıcaklık demektir.

İnsan Vücudu’nda Qi esas olarak organlarda bulunur, vücutta Qi Kanallarında akar. Bu kanallar baştan aşağıya, kutuplardan kutuplara kadar uzanıyor, tıpkı Dünya’nın meridyeninde çok benzemektedir. Herşey, yaşam enerjisi Qi tarafından kontrol edilir, taşınır, beslenir, ısıtılır ve korunur.

Qi engellenmeden akabildiği sürece, siz sağlıklısınız. Enerji akışı durursa, hastalanırsın. Bu denge sadece insan vücudu için değil, aynı zamanda sosyal organizma, tüm çevre ve kozmos için de geçerlidir.

Bütünsel Tanı ve Tedavi

Teşhis için hastayla detaylı olarak görüşülür ve değerlendirilir. Bununla birlikte, sadece görülebilen ve lekelenemeyen vücut bölgeleri kabul edilir. Tutum ek olarak gözler, dil, serbest cilt vardır. Çeşitli noktalarda ve üç farklı derinlikteki Cun, Guan ve Chi’de darbe ölçülür ve 28 farklı kaliteye ayrılır.

Tedavi için hasta, günde birkaç kez bitkisel, hayvansal ya da mineral bileşenlerden gelen ilaçları alır. Tedavi kısmen akupunktur, ısıl işlem, masajlar ya da Tai Chi ve Qigong gibi meditatif egzersizlerle desteklenirHayvanlar ve İnsanlar İçin Tehlikeli

Etkinlik sorusundan bağımsız olarak, naturopatik tıbbın popülaritesi bazı hayvan türleri için çarpıcı etkilere sahiptir. Çünkü ilaç üreticileri, bunları tekrar tekrar içerik olarak kullanmaktadır. Özellikle etkilenen Kaplanlar, Kar Leoparı, Asya Kara Ayısı, Gergedan, Saiga Antilopu, bazı Pangolin türleri, Testere Balığı, bazı Denizatı ve çeşitli kaplumbağa türleridir.

Bununla birlikte, birçok hasta risk altında olabilir. Çünkü ciddi hastalıklar, bazen etkisiz bir şekilde tedavi edilir. Her ne kadar Çin Tıbbı’nda preparat ve dozaj kesin olarak tarif edilmiş olsa da; temizlik, küf, ağır metaller ve böcek ilaçları açısından sıklıkla önemli problemler vardır.

2013 yılında, Dünya Sağlık Örgütü’nün son derece tehlikeli ya da tehlikeli olarak sınıflandırdığı Çin Şifalı Otları’nın 36 örneğinden 17’sinde böcek ilacı kalıntıları bulundu. 36 örnekten 26’sı AB’de izin verilen maksimumun üzerinde tortuya sahipti.

Geleneksel Tıp ya/ya da Geleneksel Çin Tıbbı (TCM)?

Bununla birlikte uzlaşmaz konumların ötesinde, şimdi her iki kampta da her iki yöntemin de, birbirlerini mantıklı bir şekilde tamamlayabileceği bilgisi var. Örneğin akupunktur, batı tıbbında kurulmaktadır. Bugünün Çin’inde dahi, Batı Tıbbı ve Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) paralel olarak kullanılmaktadır.

 

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , GELENEKSEL, ÇİN, TIBBI,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
               GELENEKSEL ÇİN TIBBI
               GELENEKSEL ÇİN TIBBI
Yorumlar
Haber Yazılımı