Haber Detayı
19 Mayıs 2019 - Pazar 14:13 Bu haber 1695 kez okundu
 
GEREKSİZLİĞİN KORKUSU
Ukrayna ve Alman basın yayıncılarının ortak noktaları: Karadeniz’den geçen Türk Akımı Güzergâhı. Her ikisi de teknik yeniliklerle ortadan kalkabilecek gelirler konusunda endişeliler
TEKNOLOJİ Haberi
            GEREKSİZLİĞİN KORKUSU

Ukrayna: Gereksizliğin Korkusu

Kuzey Akımı 2 Dışında Ülke, Türk Akımı Boru Hattının Rekabeti ile de Tehdit Altında Bulunuyor

Ukrayna ve Alman basın yayıncılarının ortak noktaları: Her ikisi de teknik yeniliklerle ortadan kalkabilecek gelirler konusunda endişeliler. Ve her ikisi de AB’nin bunu engellemesi beklentisi içindeler. Bu nedenle basın yayıncılar, bu hafta kârlarını ceplerine yönlendirmesi gereken AB Parlamentosu Genel Kurulu tarafından kabul edilen sözüm ona aşırı iş yüküyle yüklenmiş milletvekilleri ya da çok karmaşık bir sistem bağlamında yeni telif haklarını istediler. İçerdiği fiili yükleme filtresi yükümlülüğü, Alman Federal Hükümetinin koalisyon anlaşmasını ihlal etmektedir.

Bakanlarının yine de anlaştıkları gerçeğinde, bu filtreleme zorunluluğunu en kısa sürede yerine getirmek isteyen Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron’un, karşılığında Kuzey Akımı 2 Doğalgaz Boru Hattı’nı onayladığı iddia edilmektedir. (Yükleme filtresine bakıldığında: Federal Hükümet AB’nin arkasındadır. Telif Hakkı Reformu ve istisnalar dışında AB Gaz Direktifi’nin uzatılması öngörülmektedir).

İki Cephe Rekabeti

Kuzey Akımı 2, Ukrayna’nın gaz geçişinden elde edilen geliri kaybetmekten korktuğu teknik yeniliklerden biridir. İçlerinden geçen doğalgaz ne kadar az olursa, 1970’lerde inşa edilen Druzba Hattı boyunca potansiyel olarak o kadar az pompalanması gerekir. Ukrayna’yı ağırlamak için, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, Kuzey Akımı 2’nin işletmeye alınmasından sonra da ekonomik olarak uygun olan yerlerde dahi Druzhba Boru Hattı üzerinden AB ülkelerine doğalgaz tedarik etmeye devam edilmesi hususunda çağrıda bulundu.

Bununla birlikte, Kuzey Akımı 2 Ukrayna için tek sorun değil (Ukrayna’nın güvensiz bir gaz geçiş ülkesi haline gelmesi gibi). Bu boru hattının yanısıra, Rusya’nın Anapa Limanı’ndan Karadeniz’e uzanan ve Türkiye’nin Avrupa yakasındaki Kıyıköy’de yer alan bir hat daha inşa edilmektedir. Oradan tamamlandıktan sonra her yıl Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan ve diğer Avrupa ülkelerine yılda 15,75 milyar Metreküp gaz akabilecektir. Başlangıçta, bu boru hattının AB’nin istemediği ve Ab tarafından engellenen doğrudan Bulgaristan’a inmesi planlanıyordu (bkz. Güney Akımı’nın sonu).

Belgrad Brüksel’in Baskısına Rağmen Onayladı

Bulgaristan, bugüne kadar Druzhba Hattı’nda olduğu gibi Ukrayna’nın içinden geçen Trans-Balkan Boru Hattı’ndan da gaz almaktadır. Bu boru hattı, Gazprom’un yüzde yüz iştiraki olan Güney Akım Taşımacılığı B.V. tarafından işletildiğinde, yerleşik Türk Akım Güzergâhı işletmeye alındığında, devre dışı bırakılabilirdi. Bunun planlanabileceği yönündeki spekülasyonu, Rus enerji grubu Gazprom, diğer şeylerin yanı sıra, gıdaları rapor ederek ödüllendirdi. Bulgaristan’daki müşterilere 2019 sonundan itibaren yeni hatta tedarik sağlanması planlanmaktadır. Bulgaristan Enerji Bakanı Temenushka Petkowa bu nedenle Trans-Balkan Boru Hattı için 110 milyon Dolarlık transit ücretin sadece bu yıl akacağını varsaymaktadır.

Brüksel’in Türk Akımı’nın devam etmesine izin vermemesi yönünde çağrıda bulunmasına rağmen, Sırbistan yine de 5 Mart’ta izin verdi. Bulgar Boru Hattı operatörü Bulgartransgas, oradaki güzergâhın inşaatına, Nisan ayında başlamayı planlanmaktadır. Bu nedenle, Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó, ülkesinin 2021’in ikinci yarısından itibaren yeni boru hattından Rus doğalgazı tedarik edilmesini beklediğini ve Gazprom ile ilgili bir anlaşma imzaladığını açıkladı. Fideszli politikacı, “Daha fazla gaz boru hattı”, “daha iyi” açıklamasında bulundu. Benzer bir görüş, ülkelerini Türk Akımı Boru Hattına da katılmak isteyen İtalyan hükümetinde de yer aldı. Ayrıca ülkelerini Türkiye Akım boru hattına bağlamak isteyen benzer bir görüş, İtalyan Hükümeti’nde de bulunmaktadır

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , GEREKSİZLİĞİN, KORKUSU,
Yorumlar
Haber Yazılımı