Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 12:43 Bu haber 292 kez okundu
 
GÖKER; PAKDEMİRLİ’YE SÖZ VERİLEN KADROLARI SORDU
Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde görev yapan yaklaşık 8 bin veteriner hekimin iş yükünün gereğinden fazla olduğu ifade etti.
SİYASET Haberi
     GÖKER; PAKDEMİRLİ’YE SÖZ VERİLEN KADROLARI SORDU

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde görev yapan yaklaşık 8 bin veteriner hekimin iş yükünün gereğinden fazla olduğu tüm meslek odaları ve birlikleri tarafından dile getirilmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde görevlendirilmek üzere veteriner hekim atama duyurusu geçtiğimiz mart ayında yayınlanmış ve buna göre 790 veteriner hekimin atanacağı belirtilmiştir.

Eski Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından Veteriner Hekim, Gıda-Ziraat-Su Ürünleri Mühendislerine ve teknikerlere 10.551 personel ataması sözü verilmiş ve söz konusu talebin Hazine ve Maliye Bakanlığına gönderildiği belirtilmiştir. Ancak sonrasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte Bakanlığa Sayın Bekir Pakdemirli getirilmiş ve eski Bakan tarafından verilen sözler havada kalmıştır.

Öte yandan, son yıllarda dünyada zoonotik hastalıklar giderek artış göstermektedir. Hayvanlardan insanlara geçen bu hastalıkların veteriner hekimler tarafından daha hayvan boyutundayken engellenemez ise insan sağlığı açısından nelere sebep olabileceği yaşayarak görülmekte ve aşı çalışmalarının önemi ortaya çıkmaktadır. Covid-19 salgını ile bir kez daha anlaşılmıştır ki zoonotik hastalıklarla mücadele, veteriner halk sağlığı, gıda güvenliği ve diğer faaliyet alanlarıyla insan sağlığına hizmet eden veteriner hekimlik mesleği ön plana çıkmaktadır.

Bu bilgiler ışığında;

1- Bakanlığınızın resmi verilerine göre atama bekleyen Veteriner Hekim sayısı kaçtır?

2- Kamuda bulunan Veteriner Hekim ihtiyacı ne kadardır?

3- Atanmayı bekleyen Veteriner Hekimlerimiz için ihtiyaç nispetinde kadro açılması hakkında bakanlığınızca yürütülen herhangi bir çalışma var mıdır?

4- Eğer bir çalışma varsa söz konusu atamalar ne zaman yapılacaktır?

5- Covid-19 salgınında aşı çalışmalarında aktif olarak yer alan Veteriner Hekimlere Sağlık Bakanlığı bünyesinde kadro açılması planlanmakta mıdır?

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , GÖKER;, PAKDEMİRLİ’YE, SÖZ, VERİLEN, KADROLARI, SORDU, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı