Haber Detayı
04 Şubat 2016 - Perşembe 16:32 Bu haber 3735 kez okundu
 
HAYVANCILIĞI BÖLGE İLLERİNE TANITIYORLAR
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO)’nın, Burdur ekonomisinin belgeseli niteliğinde yaptığı ve güncel sorunları ele aldığı İŞ’TE BURDUR çekimleri, aralıksız devam ediyor
EKONOMİ Haberi
              HAYVANCILIĞI BÖLGE İLLERİNE TANITIYORLAR

Isparta da yayın yapan Kanal 32 ve Kanal 15 gibi Yerel-Bölgesel Televizyonlarımızda 11. programı yayımlanan İŞ’TE BURDUR’un 12.si olan Küçükbaş Hayvancılığın yayınlanacağı açıklandı. Büyükbaş hayvancılığın işlendiği 11. Programın tekrarları ile birlikte bu hafta yayınlanacağı belirtilen 12. Küçükbaş Hayvancılık yayımlarında, Hayvancılık Politikaları ele alındı. BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, Türk Hayvancılık politikalarında meydana gelen yanlış gidişin ve ortaya çıkan çelişkilerin düzeltilmesi gerektiğini vurguladı.

 

BUTSO’nun bir ajansa yaptırdığı, İş’Te Burdur’da ele alınan ‘Burdur’da Hayvancılık’ konusunda; DSYB Başkanı Kamil Özcan, BTB Başkanı Yılmaz Başar, Millet V. Reşat Petek  Proje danışmanlık işletmecisi İsmail Uzun,             MAKÜ Veterinerlik Fak. Dekanı: Prof.Dr.Hakan Öner ile Koyun-Keçi Yetiştiriciler Birliği ve KöyKoop Genel Başkanı Yakup Yıldız, Mürseller Köyün’de Çoban Osman, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner, Orman İşletme Müdürü Celal Korkmaz ve BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik yer aldılar.

HAYVANCILIK POLİTİKASI

MAKÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Bilal Karasakal’ın sunduğu Tv Programında; Burdur’da ve Türkiye’de, Tarım ve Hayvancılık politikaları sonucu gelinin noktada, süt’te üretim fazlalığı, et’te ise açığın oluştuğu ve sorunun büyüyerek devam ettiği belirtildi. Programda konuşan ilgililer; Tarım, Orman, yem bitkileri, mera, hayvancılık hastalıkları ve koruyucu hekimlik, sütte iç tüketim ve pazarlama, et ve hayvancılık teşvikleri, küçük baş hayvancılığının ortadan kaldırılması, yabancı ırk tercihleri, gibi yanlış politikaları eleştirerek, devlet yetkililerine çözüm önerilerinde bulundular.  

 

Büyükbaş hayvancılığında Türkiye’nin, özellikle Holstain ırkına dayanan, süt hayvancılığı olarak planlandığı, süt ırkı olan Holstain ineklerin kemiği iri ve hastalıklara karşı dirençli olmayışı, kendi coğrafi şartlarına uyumlu yerli ırk gelişimine önem verilmediği, kemiği iri ırkın erkek buzağıları ve sütten kesilenleri et için verimli olmadığı, bu açığı kapatabilecek olan küçükbaş hayvanların da orman düşmanı olarak görülüp, ortadan kaldırıldığı bilinmektedir. Beyaz et-yumurta (Tavuk) politikası ile gelinen noktada, tüketicide güvensizlik oluşmuştur.

 

Programda; ithalata ve yabancı ırklara dayalı yanlış politikaların, insan odaklı ve yerli ırklara dayalı olarak yeniden ele alınması, MAKÜ Veterinerliğin, Honamlı ve Kılkeçisi ırkları üzerindeki geliştirme çalışmaları ile köylünün küçükbaşa yönelmesi için, her türlü desteğe kavuşturulması gerektiği belirtildi. Programda; Türkiye gibi bir Tarım Ülkesinin, et ve hayvan ithal eder duruma gelerek tıkanmışının ve zengin bir tüketim coğrafyasına sahip olmasına rağmen süt ve süt ürünlerini satamayışının izahı ve mazereti olamayacağı vurgulandı.

 

TV YAYIN PROGRAMI:

Kanal 32’de: Her Cuma akşamı saat 21.00’de. Tekrarları ise: Pazartesi: 10.00, Çarşamba: 14.00, Perşembe: 01.00, Cumartesi: 18.00’de yayınlanacaktır.

Kanal 15’de: Her Perşembe günü saat 22.00’de ve tekrarı, her Pazar günü saat 15.00’de yayımlanmaktadır.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , HAYVANCILIĞI, BÖLGE, İLLERİNE, TANITIYORLAR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı