Haber Detayı
12 Nisan 2019 - Cuma 10:25 Bu haber 261 kez okundu
 
HAYVANLARIN ÖLÜM NEDENİ BELİRLENME ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDİR
Burdur Belediyesi sorumluluğunda bulunan Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi çevresinde açılan çukurlarda plastik çuvallar içerisinde yaklaşık 15 (onbeş) adet köpek ve 1 (bir) adet kedinin gömüldüğü tespit edilmiştir.
DİĞER Haberi
HAYVANLARIN ÖLÜM NEDENİ BELİRLENME ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDİR

Burdur Belediye Yetkilileri iki görevlinin hayvan barınağındaki görevinden alındığını ve buradaki olay hakkında Belediye yetkilileri tarafından kapsamlı bir şekilde soruşturmaların yürütüldüğü bilgisi verilmiştir. Hayvanların ölüm nedenlerinin bu kapsamda araştırıldığını Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi laboratuarlarında patolojik incelemelerinin ve vücut bütünlüğünün bozulma nedenleri olan darp veya kimyasal bulguların ortaya çıkartılması önemle takip edilmektedir. Şeklinde açıklamaları basın kuruluşlarına da yansımıştır

Burdur Valiliği tarafından yazılı olarak konu hakkında bilgilendirme amaçlı yapılan açıklamada; Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğüne bağlı Burdur Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, gelen ihbarın değerlendirilmesi üzerine yerinde yapılan araştırma ve incelemede, Burdur Belediyesi sorumluluğunda bulunan Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi çevresinde açılan çukurlarda plastik çuvallar içerisinde yaklaşık 15 (onbeş) adet köpek ve 1 (bir) adet kedinin gömüldüğü tespit edilmiştir.

Ekipler tarafından yapılan inceleme, değerlendirme, görgü tanıkları ve Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi sorumlu ve idari personelinin vermiş olduğu bilgiler ışığında ve elde edilen bulgular incelenerek Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Burdur Şube Müdürlüğü tarafından, bakımevinin bağlı olduğu Burdur Belediyesine 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa muhalefetten idari para cezası uygulanmıştır.

Olayla ilgili Burdur Belediye Başkanlığı’ndan, sorumluluğu bulunan bütün personelin en kapsamlı şekilde tespitinin yapılarak, sorumlular hakkında ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda disiplin işlemi uygulanması ve sonucundan bilgi verilmesi, ayrıca bu personel hakkında Valiliğimizce yürütülecek işlemlere esas olmak üzere isimlerinin bildirilmesi istenilmiştir.

Konunun hassasiyeti ve hayvan haklarının ciddi ölçüde ihlali şeklinde gerçekleşen olayın bütün yönleriyle aydınlatılması, sorumlular hakkında gereken idari ve adli yaptırımların uygulanması hususunda Valiliğimiz tarafından süreç hassasiyetle takip edilmektedir

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: HAYVANLARIN, ÖLÜM, NEDENİ, BELİRLENME, ÇALIŞMALARI, DEVAM, ETMEKTEDİR, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı