Haber Detayı
22 Eylül 2019 - Pazar 19:05 Bu haber 2475 kez okundu
 
HAYVANSAL GIDA DA ALLAH’A EMANET YAŞIYORUZ
Meslek mensuplarından Bakanlığa dikkat çekici uyarı Hayvanlarda aşılamaların tek kullanımlık enjektörlerle yapılması ve buzağı ölümleri hakkında;
DİĞER Haberi
HAYVANSAL GIDA DA ALLAH’A EMANET YAŞIYORUZ

Hayvancılığın en önemli merkezlerinden Burdur da Veteriner Hekim Atilla Ataseven, Tarım, Gıda ve Ormancılık Bakanlığını uyararak hayvansal gıdanın günümüzde insan sağlığı açısından önemli olduğunu belirterek çok önemli bir uyarı da bulunmaktadır. Ülkemiz de hayvan hayatı konusunda önemli sayılacak hatalarımız olduğu gibi kalıtımyoluyla yapılan hatalar nedeni ile insanlarımızın hayatını da hiçe sayarak yaşamımızı sürdürüyoruz. 

Veteriner Hekim Ataseven, Kan yoluyla bulaşan tüm hastalıkların;aynı iğnelerle yapılan aşılar yoluyla hızla bulaşması sonucu olarak başta brusella ve tüberküloz gibi zoonoz hastalıkların aynı ahırda ve çiftliklerde çıktığını üzülerek görmekteyiz.

Bu zararlar, tek kullanımlık iğneler ,insanlarda olduğu gibi iğneli enjektörlerle veya her hayvan sahibine hayvan sayısı kadar özel kaplarda muhafaza edilen  iğne uçları verilerek önlebilir.

Bu konuya ilave önemli bir uyarımız ise,gebe hayvanlarda yavrunun organ gelişiminin başlangıç dönemi olan 15. 60.gün aralığında da aşı uygulamasının yapılması ile oluşan zararlardır;bu özürlü yavru yada düşüğe sebep olarak ciddi ekonomik kayıplara sebep olmaktadır.

Özellikle septisemiye bağlı ölümleri gebeliğin 8. Ve 9. Aylarında tek kullanımlık iğnelerle yaparak 0/090 başarı ile ilk 1-3 günde görülen buzağı septisemisi ile etkin bir mücadele yapabiliriz.

Özellikle hayvan dışkılarının yem bitkilerinde gübre olarak kullanılması ve sabah erken biçimler ,kripto vakalarında  artışa sebep olmuştur.Yapılan ziraate uygun toprak analizleriyle belirlenmiş gübrelere verilecek desteklerle kripto ve paraziter hastalıklarla da etkin bir mücadele yapabiliriz.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: HAYVANSAL, GIDA, DA, ALLAH’A, EMANET, YAŞIYORUZ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı