Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 17:35 Bu haber 921 kez okundu
 
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ TOPLANTISI “BURASI BURDUR BURADA İŞ VAR” TOPLANTISI YAPILDI.
BUTSO meclis toplantı salonunda Burdur valisi Hasan Şıldak, başkanlığında yapılan İstihdam seferberliği ve “burası Burdur burada iş var” konulu toplantı üç kurum müdürü ve oda başkanlarının da hazır bulunduğu toplantı yapıldı.
EKONOMİ Haberi
İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ TOPLANTISI “BURASI BURDUR BURADA İŞ VAR” TOPLANTISI YAPILDI.

Burdur Valisi Hasan Şıldak tarafından yapılan konuya açıklık getiren konuşmanın ardından, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Burdur Ticaret Borsa Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Yalçın Mecikoğlu. Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi, Burdur İl Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü  Bayram Balban, Burdur İş-Kur Müdürü Ramazan Erdim, Burdur Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Güven kurumları ile ilgili konularda açıklamalarda bulundular.

Burdur valisi Hasan Şıldak, Burdur da önemli sayılacak bir işsizlik problemi bulunmadığını ancak sektörlere göre istirham ve iş akitlerinin bulunduğuna dikkat çekti. Mevsimsel işçi istihdam sahaları arasında tarım ve madencilik sahalarında  İstihdam konusunda artışlar gözlendiğini belirterek yıl içinde talep edilen ve halen boş görünen alanların doldurulması halinde 50 dolayında kişiyi istihdam etme imkanı doğacaktır. Öte yandan ara eleman eksikliğine dikkat çeken vali Hasan Şıldak meslek edindirme kursları sayesinde yaklaşık 8500 dolayında açık işsiz bulunan Burdur da birçok kişi işe yerleştirilecektir dedi

Burdur Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Bayram Balban, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Hasan Güven ve İş- Kur Müdürü Ramazan Erdim, sektörlere göre teşvikleri ve detaylarını açıkladılar. İlave İstihdam Desteği ile 01 Şubat 2019 – 30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınanlar için geçerli olan bu teşvikte 3 ay destekten faydalanan işçi; 9 ay süreyle istihdam edilecek, Devletin bir işçi için   toplam işverene verdiği destek 19.419 TL olacaktır.  İlave İstihdam Vergi Ve Prim Desteği ile her ilave prim için 12 ay süreyle vergi ve SGK primleri devlet tarafından desteklenecektir. İstihdam edilecek 18-25 yaş aralığındaki erkekler ve ayrıca engelliler için destek süresi 1 yıldan 15 aya uzatılacaktır. 2018 yılı ortalama çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilecek aylık ücret 6.822 TL kadar olanlar içindir. Siz Bir Nefes Alın Ücretler Bizden Desteği ile ekonomik sebeplerle; işyerinin tamamında ya da bir bölümünde haftalık çalışma sürelerini geçici olarak azaltılması veya durdurulması hallerinde; 3 ay ücreti; işsizlik fonundan karşılanacaktır. Düzenli ödemeye sürekli desteği ile ise SGK primlerini düzenli ödeyen işyerlerine SGK Primlerinin İşveren Hissesinin 5 Puanlık Kısmı Devlet Tarafından Karşılanacaktır. Önce İşbaşı Eğitim Sonra İstihdam Desteği ile işbaşı eğitim programlarından kursiyerlere 3 ay süreyle aylık 2.021 TL ödenecek. İmalat sanayi ve bilişim sektörlerinde süre 6 ay uygulanacak. Siber güvenlik, kodlama, yenilenebilir enerji vb. mesleklerde 18-29 yaş arası gençler için 9 ay süreyle uygulanacak ve aylık 2.210 TL ödenecek. Nitelikli İşgücü Eğitimine Desteği ile nitelikli işgücü işverenlerin talepleri doğrultusunda oluşturulacak eğitim programı ile yetiştirilecektir. Kurslar, teorik ve pratik eğitim olarak 8 aya kadar sürebilecek. Eğitimler İŞKUR aracılığı gerçekleşecek. Kursiyerlere 8 ay süre ile aylık 2.021 TL ödenecek. Teşviklerden Geriye Dönük Faydalanarak işletmeler 5 aya kadar geriye yönelik teşvikten faydalanabileceklerdir.” Açıklamasında bulundular.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: İSTİHDAM, SEFERBERLİĞİ, TOPLANTISI, “BURASI, BURDUR, BURADA, İŞ, VAR”, TOPLANTISI, YAPILDI., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı