Haber Detayı
09 Mart 2016 - Çarşamba 17:45 Bu haber 2697 kez okundu
 
KADINLARA DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE YAŞAM SEMİNERİ
TOBB’a bağlı Burdur Kadın Girişimciler Kurulu 8 Mart Kadınlar Günü vesilesiyle, geçtiğimiz gün, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Konferans Salonu’nda, kadınlara ilişkin önemli bir konferans tertip etti.
YAŞAM Haberi
                KADINLARA DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDE YAŞAM SEMİNERİ

Kurul Başkanı Suat Acun’un hazırladığı seminer, Tarım İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şb Md. Hatice Yıldıran, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Danışmanı Doç. Dr. Ertan Beceren ve Misafir Prof. Dr. Mithat Melen tarafından verildi. Programa, BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, Yönetim Kurulu üyesi Hasan Ali Daldal ile çeşitli kadın dernekleri üyeleri ve genç kadın girişimciler katıldı.

 

GIDALAR NE KADAR GÜVENLİ?

Tarım İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şb Md. Hatice Yıldıran’ın verdiği, gıda güvenliği seminerinde kadınlar, piyasada bulunan her türlü gıda, mutfak eşyaları ve temizlik maddelerinin güvenliğinden endişeli olduklarını, yoğun sorularıyla ortaya koydular. Yıldıran, kadınların, sağlıksız ortama ilişkin olarak kendisine yöneltilen; “Tarım İl Müdürlüğü ruhsatlı gıdalara ne kadar güvenmeliyiz?” Pazardan aldığımız, meyve ve sebzeler ne kadar güvenli?” Teflon, alüminyum, porselen, naylon kaplara ve deterjanlara ne kadar güvenilir?” vb şekildeki soruları cevaplamakta zorlandı.

 

ANNE KARNINDA EĞİTİM

Hatice Yıldıran’ın konuşmasından sonra, Doç. Dr. Ertan Beceren Hoca’nın, MAKÜ’de gerçekleşecek bir program için gelen Hocası Prof. Dr. Mithat Melen de kadınlara küçük bir konferans verdi.

Misafir Hoca Melen, ‘Kadına şiddet’in, gerçek eğitimle önlenebileceğini; Eğitimin ise, anne karnında başlatılması gerektiğini vurguladı. Melen Hoca şunları söyledi: “Kutlamalar güzel de, bakın 6 milyon kadınımıza Türkçe öğretememişiz. Dahası var; bir o kadar da yazmayı bilmiyor. Türkiye’de okuma ortalaması 4.5 yıl. Kadınların okuması ise, yaklaşık 3.5 yıl. Bir kere bu eğitim meselesini ve özellikle kadının eğitimi meselesini biz daha çözemedik. Eğer biz Türkiye’de kadını eğitemezsek, çağdaş bir ülke olamayız. Eğitim sorunumuzu çözemeyiz ve dünya ile rekabet de edemeyiz. Eğitimle öğretimi, çok ciddi şekilde karıştırıyoruz. Üniversite diploması bize yetmiyor. Eğitimli insan ve özellikle eğitimli kadın çok farklı bir şeydir. Yine bilim adamlarının dediklerine göre; çocuğun eğitimi, annesinin karnında başlıyor. Onun için ne yapıp yapmalıyız; Türkiye’de kadınımızı eğitmeliyiz?” 

 

ŞİDDETİN KAYNAĞI KADIN

Melen çarpıcı açıklamalarına şöyle devam etti: “Bakın her gün şikayet ediyoruz. Neden şikayet ediyoruz?.. Şiddetten şikayet ediyoruz. Her yerde şiddet… Resmen savaş içindeyiz. İstanbul’daki otobüs şoförlerinde beyzbol sopası var; birbirlerini dövmek için. Her gün her yerde şiddet var, Türkiye’de Meclis de dahil… Peki bu şiddet nereden geliyor? Kızmayın ama, kadından geliyor. Herkes görüyor; Metroda bile çocuklarını döven kadınlar var. Böyle sopa yemeye alışmış çocukların, büyüyünce diğer kadınları dövme konusun da, sanki hakları doğuyor. Dolayısıyla; gerçekten aklımızı başımıza toplamamız lazım…” 

 

ERTAN HOCA

BUTSO Danışmanı Doç.Dr. Ertan Beceren, yaptığı çarpıcı konuşmasında; kadının eğitimi ve ailenin sosyopsikolojik şartlarındaki çelişkilerini anlattı. Beceren, “Konu ana rahminde başlıyor. Ben bir çocuğu hamileyim, ancak erkek olmasını istiyorsam. Diğer yandan, istemediğim bir şekilde evlenmek zorunda kaldığım bir adamın çocuğunu taşıyorsam… Çocuk anne karnında, bir yandan gıda olarak bezlenirken, ‘Duygu’ olarak da beslenmektedir. İşte en baştaki istemsizlik ve yanlış tercih duyguları ve telkinler, en başta çocuğu olumsuz beslemektedir. Kocasıyla sağlıklı iletişimi olmayan kadın, çocuğu doğunca, kocasına söylemediği şekilde “Aşkım, bir tanem” diye hitap ediyor. Çocuk ana okuluna giderken, akşam evde duyduğu tartışmaların okulda da devam edeceğini düşünüyor. Ortaokul ve lisede, babasının tüm olumsuzluklarını sergiliyor, agresifliğini gösteriyor” dedi.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , KADINLARA, DÜNYA, KADINLAR, GÜNÜNDE, YAŞAM, SEMİNERİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı