Haber Detayı
10 Şubat 2016 - Çarşamba 17:29 Bu haber 3861 kez okundu
 
KATILIMCILAR ANTALYA'YA HAYRAN KALDI TEKRAR GELECEK.
Orta Doğu-Kuzey Afrika Ülkeleri’nden gelen Katılımcılar “Çok güzel bir organizasyona katıldık. Antalya’yı hiç böyle hayal etmiyorduk.
TURİZM Haberi
KATILIMCILAR ANTALYA'YA HAYRAN KALDI TEKRAR GELECEK.

Orta Doğu-Kuzey Afrika Ülkeleri ve Türkiye arasındaki sıkı dostlukların geliştirilip ticari ve turistik ilişkilerinin ivme kazanması amacıyla Antalya Belek’te 5-9 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilen 1. Uluslararası MENA Ülkeleri Antalya Zirvesi, başarıyla tamamlandı. Zirveye katılan 248 seyahat acente yetkilisi, büyükelçiler ile 71 basın mensubu, hayran kaldıkları ve tekrar gelmeyi düşündükleri Antalya’dan ayrılırken, “Çok güzel bir organizasyona katıldık. Antalya’yı hiç böyle hayal etmiyorduk. Herşey çok güzel hatta Antalya cennet gibi bir yer. Turlarımıza Antalya paket programlarını da katmayı planlıyoruz. Gelecekte ailemizle tatile gelmeyi düşünüyoruz” diye konuştular. BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen ise, “Antalya turizmindeki Arap turist sayısının artacağını umuyoruz. Katılımcılardan aldığımız olumlu izlenim ve verimli iş görüşmelerinden dolayı bundan böyle her yıl programı düzenlemeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Rusya ile yaşanan olumsuz gelişmelerin ardından Antalya turizminde sıkıntılara çözüm bulmak ve yeni alternatif pazarlar oluşturmak amacıyla Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerini içeren MENA ülkelerine yönelik önemli bir program gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYTDA) desteği, Türk Hava Yolları (THY) sponsorluğu, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ve Serik Belediyesi ana organizasyonunda 1. Uluslararası MENA Ülkeleri Antalya Zirvesi gerçekleştirildi. Belek’te Rixos Premium Otel ağırlanan MENA Bölgesi’ndeki ülkelerin 30 farklı şehrinden 248 seyahat acentesi, büyükelçiler, diplomat ve bürokrat ile 71 medya mensubu zirveye katıldı.

5 günlük programda 1 gün boyunca konuk seyahat acente yetkilileri ile Türk turizmciler 3 bin 500’den fazla ikili görüşme gerçekleştirip, yeni tur ve işbirliklerinin prensip anlaşmalarını yaptı. Görüşmelerin taraflar için oldukça verimli ve yeni tur programlarının temelini oluşturduğunu ifade eden MENA ülkeleri seyahat acenteleri ile medya mensupları, 2 gün boyunca da Antalya’nın, Alanya’nın ve Kemer’in başta turistik tesisleri olmak üzere tarihi ve turizm değerlerini yerinde gördü.

‘ÇOK İYİ DİYALOGLAR KURULDU’

Lübnan Büyükelçisi Mansaur Abdallah ve Kuveyt Büyükelçisi Abdullah Alduwaikh ile Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Ürdün, Lübnan, Bahreyn, Irak, Katar, Mısır, Filistin, Umman, Kuveyt, Cezayir, Fas ve Tunus’tan konuklarla birlikte zirveye katılan Arap Turizm Birliği Başkanı Dr. Bandar Fahad Al-Fehaid, turizm sektörü için umut veren açıklamalar yaptı. Al- Fehaid,  “Zirvede, özellikle Türk turizmcileri ile geleceğe yönelik çok iyi diyaloglar kuruldu. Türkiye ve Antalya’ya daha çok Arap turistin gelmesi için çaba harcayacağız. Bu zirve de buna büyük katkı sağladı. Katılımcılar Antalya’nın bu kadar kaliteli otelleri ve tesisleri olduğunu bilmiyordu, yerinde gördüler. Ayrıca Arap yatırımcıların da, Türkiye’deki yatırımlarına yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, zirvenin başarıyla sonuçlandığını belirtti. Zirve kapsamında 91 medya mensubu, 248 seyahat acentesi, Arap Turizm Örgütü Başkanı ve MENA Ülkelerinin Ankara Büyükelçileri’nin Belek’te ağırlandığını belirten Özen, şöyle devam etti:

3500’DEN FAZLA B2B GÖRÜŞMESİ

“Kemer’den Alanya’ya kadar bölgemizin sahip olduğu güzellikler yerinde tanıtılmıştır. Bu ölçüde ilk defa gerçekleştirilen organizasyonda ayrıca Türk Turizm paydaşları Arap turizmciler ile 3 bin 500’den fazla B2B görüşme yapma imkanı bulmuşlardır. Ayrıca Kuveyt Büyükelçisi Abdullah Alduwaikh Bey, Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu bey ile biraraya geldi ve MENA ülkelerinin büyükelçilerini Ankara'da toplayarak Belek’teki program vesilesi ile ilişkilerin geliştirilmesi adına Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu şerefine bir yemek vereceği hususunda mutabık kaldılar.

Bu zirve sonunda Antalya turizmindeki Arap turist sayısının artacağını umuyoruz. Zirve kapsamında Antalya’ya gelen seyahat acentelerinin bir kısmı hali hazırda İstanbul paketleri satmaktadırlar. Bu vesile ile, ülkemize İstanbul’dan giriş yapan ziyaretçilerin için Antalya’yı da tur programlarına dahil edeceklerini umuyoruz. Katılımcılardan aldığımız olumlu izlenim ve verimli iş görüşmelerinden dolayı bundan böyle her yıl programı düzenlemeyi planlıyoruz.”

‘AİLEMLE GELECEĞİM, REZERVASYON YAPTIRDIM’

Birleşik Arap Emirlikleri Dubai’den seyahat acente yetkilisi Salih Süleymann, “Biz Antalya’yı cennetten bir parça olarak gördük. Gerçekten Antalya’da Türkler’in misafirperverliğine yakışır bir şekilde ağırlandık. Nisan ayı için rezervasyon yaptırdım ailemle tekrar geleceğim” derken, Suudi seyahat acentesinden Zakir Hussain de, “İnşallah Antalya’ya yeni turlarımız olacak ve artacak. Herşey çok güzeldi. Havası, otelleri ve doğal güzellikleri başımızı döndürdü” dedi. Kuveytli tur firması yetkilileri Rasim Selevir, Micehael Zahair ve Omer Hossmani ise, değerlendirmelerinde; “Antalya destinasyonu çok beğendik. Buralar çok çok güzel ve harika yerler kelimelerle ifade etmek zor. Tekrar tekrar geleceğiz. Olumlu görüşmeler yaptık ve müşterilerimize Antalya’yı görmeleri için tavsiyede bulunacağız ayrıca ailemizle de geleceğiz” diye konuştu.

 

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: KATILIMCILAR, ANTALYA'YA, HAYRAN, KALDI, TEKRAR, GELECEK., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı