Haber Detayı
24 Kasım 2019 - Pazar 17:22 Bu haber 4549 kez okundu
 
KAYADİBİ MAHALLESİ BASKI İLE KÖY OLUYOR
Burdur Yeşilova ilçesi Kayadibi Mahallesi 7 yıl sonra malum baskı ile tekrar köy olmak için 8 Aralık günü referandum için sandık başına gidecek.
GÜNDEM Haberi
          KAYADİBİ MAHALLESİ BASKI İLE KÖY OLUYOR

    Yeşilova Güney Beldesinde 1990’lı yıllarda Burdur özel idaresinden ve hükümetin uyguladığı politikalar nedeniyle yeterli yatırım alamadığı iddiası ile Denizli iline bağlı bir belde olma amacıyla referanduma gitmiş ancak yasalar gereği referandum valilik ve merkezi hükümet tarafından kabul edilmemiş dönemin belediye başkanı sorunu Ankara da hükümet nezrinde çözdüğü içinde CHP’den seçildiği halde DSP’ye geçerek parti değiştirmişti. Yeşilova Güney Beldesi Türkiye genelinde 6360 sayılı yasa gereği nüfus oranı yeterli olmadığı içinde köy statüsüne kavuşturulmuş bu nedenle de köy statüsünde olması nedeniyle belediye hizmetlerinden yararlanamamaktadır.

Yeşilova İlçesi de nüfus oranlarının yasa gereği yeterli sayı da olmaması nedeniyle de  7 yıl önce köy statüsünde olan Kayadibi ve Karaatlı köylerini düzenlenen referandum ile ilçenin mahallesi olmuş her iki yerleşim yerine de belediye olarak altyapı ve üstyapı hizmetleri götürerek günümüze kadar mahalle olarak hüviyetini devam ettirmiş ancak son yıllarda Salda gölü üzerinde bir takım çevrelerin hak iddia etmesi üzerine buradaki alan tartışmaları ve sonrasında Kayadibi mahallesi tekrar Yeşilova İlçesinin mahallesi olmaktan vaz geçerek köy hüviyetine geri dönmek istemektedir. Kayadibi mahallesini köye dönüştürülmesi için Yeşilova ilçesi halkından bazıları kendi ayaklarına kendileri kurşun sıktıkları yorumları yapmaktadırlar.

Yeşilova belediye başkanı Mümtaz Şenel ise burada oynanan oyunların temelinde ise belediye olarak bizim önümüze set çekilmek istenmektedir. Kayadibi mahallesi yapılan referandum ile köy olursa bizim salda gölü ile belediye olarak ilişkimizi kesmek burada kolayca emellerine ulaşacaklarını sanmaları yatmaktadır. Ancak yasaları kendi yöntem ve uygulamaları ile aşsalar bile hukuken bunun peşini bırakmayacağız. Bizim amacımız Yeşilova halkının çıkarlarını korumaktır. Birilerinin keyfi uygulamalarına hizmet etmek değildir. Bir yandan halkımızın çıkarlarını savunurken bir yandan da belediyemizin hak ve menfaatlerine hiçbir şahsi hır için kurban vermek istemiyoruz.

 

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: , , , , , , , , , , KAYADİBİ, MAHALLESİ, BASKI, İLE, KÖY, OLUYOR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı