Haber Detayı
15 Temmuz 2019 - Pazartesi 13:53 Bu haber 1629 kez okundu
 
KÜRESELLEŞME DÖNEMİ'NDE SONA YAKLAŞILIYOR
2007 mali krizinden bu yana uluslararası ekonomik entegrasyon keskin bir şekilde azaldı. Bu, DZ Bank’ın küreselleşme endeksinde de görülüyor. Hatta küreselleşmenin sona erdiğinden dahi söz ediliyor.
EKONOMİ Haberi
KÜRESELLEŞME DÖNEMİ'NDE SONA YAKLAŞILIYOR

Küreselleşme Dönemi’nde Sona Yaklaşılıyor    

Küreselleşmenin doruk noktası geçti, bazı durumlarda ekonomik değişim bile tersine döndü.

• Küresel krizlerin yanısıra teknolojik ilerleme, dünya ticaretinin büyümesinin yavaşladığı anlamına geliyor

• Ayrıca, Batı toplumlarında küreselleşme konusunda şüphecilik artıyor ve popülistler popülerlik kazanıyor.

Bu Neden Önemlidir?

Küreselleşmenin tersine dönmesiyle birlikte, olumlu etkiler de kaybedilecektir. Gelişmekte olan ülkelerdeki birçok insan, yoksulluktan kaçıp kurtuldu.

Adidas, bir zamanlar öncüydü. Doksanların başında şirket, zaten büyük ölçüde Almanya’da üretim yapmayı bıraktı, bunun yerine düşük ücretli ülkelerde Çin’den Endonezya’ya ve Vietnam’dan, Arjantin’e ya da Meksika’ya kadar üretim yaptı. Fakat spor malzemeleri üreticisi, şimdi geri dönmek istiyor. Sonbahardan itibaren, Almanya’da üretilen ilk koşu ayakkabısı satışa sunulacak.

Şirket bir kez daha öncü olabilirdi. Çünkü küreselleşme dönemi bitmek üzere. Devletler arasındaki ekonomik değişim, piyasaları felç ediyor, bazı durumlarda gelişme bile tersine döndü. Bu, bir yandan politik gelişmelerden kaynaklanıyor, öte yandan da yeni teknik olanaklar da buna katkıda bulunuyor.

DZ Bank Baş Ekonomisti Stefan Bielmeier’in ifadesiyle, “Finansal krizden bu yana, sadece küresel büyüme yavaşlamakla kalmadı, aynı zamanda uluslararası ticaretteki büyüme de yavaşladı” O zamandan beri ticaretin büyüme hızı, ekonomik verimden dahi düşüktü. “Aslında, bu küresel ara bağlantının bir miktar geri döndüğü anlamına geliyor.”

Gelişmekte Olan Ülkeler Krizde Kaldılar

Bunu göstermek için bir küreselleşme endeksi geliştirildi. Bunu yapmak için, diğer ülkelerdeki 16 ülkenin yatırım seviyesini kaydetti ve bunları ekonomik çıktıyla karşılaştırdı. Çubukların yüksekliği, uluslararası ekonomik karşılıklı bağımlılığın ne kadar arttığını gösterir.

 

Sonuç açık. 90’lı yılların sonunda, grafikteki değerler sarsılıyor, ancak 1997’den itibaren hızlı bir artış başlıyor. Bu, küreselleşme çağının gerçekten yolunda gittiği zamandı. İnternet balonunun patlamasından sonra ekonomik kriz, kısa bir süre kesildi. Fakat 2003’ten itibaren 2007’deki zirveye kadar hızla devam etti.

 

Finansal Kriz, başka bir molaya neden oldu. Bununla birlikte eğilim, bu durumdan düzelmedi. Aksine, kısa bir ralliden sonra endeks, dalgalanmalar nedeniyle yıllardır aşağıya doğru düşüyor. Şimdi, neredeyse 90’lı yılların seviyesine geri döndü.

Bielmeier, bu eğilimin nedenlerinden biri olarak belirli bir “Doygunluktan” şüpheleniyor. Düşük ücretli ülkelerde üretimden yararlanabilecek birçok şirket, üretimin değişmesinden bu yana çoktan beri bulunuyor.

Bir diğeri için, birçok gelişmekte olan ekonomi birkaç yıldır krizde kaldı – askeri çatışmalardan ve Rusya’daki durgunluktan Brezilya’daki yolsuzluk krizine ve Çin’deki büyümenin yavaşlamasını ve Türkiye’deki mevcut siyasi krize kadar. Bu, birçok şirketi bu ülkelerde yer almak konusunda isteksiz hale getirmektedir.

Şirketlerin Artan Direnci

Özellikle teknolojik gelişmelerden dolayı artık gerekli değildir. Bu, aynı zamanda Adidas örneği ile de gösterilmiştir. Çünkü şimdi yeniden başlayan Almanya’daki üretim, işçiler olmadan neredeyse tamamen ortaya çıkıyor. Ayakkabılar tamamen robotlar tarafından üretilmiştir.

Bir makine, ayakkabı için malzeme yapar, diğeri keser, üçüncüsü plastik parçaların dışını oluşturur ve tüm bunların sonunda bir robot tarafından birleştirilir ve kaynaklanır. Bu yüzden siparişler, sipariş yerine çok kısa bir sürede işlenebilir, uzun nakliye mesafeleri ortadan kaldırılır ve ayakkabılar Vietnam’da elle yapılsa dahi, sonuçta maliyetler daha düşüktür. Diğer birçok endüstride, 3 boyutlu baskı işleminin yeni teknolojisi, benzer gelişmeleri mümkün kılmaktadır.

Bu nihayet politik bir gelişme ile çakışmaktadır: Batı toplumlarında küreselleşmeye karşı direnç artmaktadır. Bu çoğu ekonomist için anlaşılmaz bir durumdur. NN Investment Partners’ın ekonomisti Willem Verhagen’e göre, “Standart İktisat Teorisi, serbest ticaretin ilgili tüm bölgeler için olumlu olduğunu öğretiyor.” Bu aynı zamanda küreselleşme için belirleyici bir kanıttı.

 

Devamla, “Ancak, bu ticaret teorilerinin bölgeler arasında kazanan ve kaybedenler olduğunu söylediklerini unutmuş görünüyoruz” diyor. Doğru teoriye göre, bu gruplar arasında bir denge var. “Ama bu olmadı.” Çoğu Batı ülkesinde kaybedenler, küreselleşmeye bırakılmıştır.

 

Trump Dünya Ticareti İçin En Büyük Tehdittir

Bu, popülist ve otoriter hareketlerin dünya çapında popülerlik kazanması için harcadığı parayı alıyor. Hepsi memnun ve askıya alınmış olanları toplar. Uluslararası ekonomik işbirliğine yönelik en büyük tehdit, şu anda ABD Başkan Adayı Donald Trump’a aittir. “Bankhaus Sal. Oppenheim’ın Baş Ekonomisti Martin Moryson, “Küreselleşme karşıtı bir rakip olarak Trump, önemli ticaret anlaşmalarını sorgulamaya çağırıyor ve bazı zararlar veriyor – sadece ABD’de değil, Meksika’da, Kanada’da ya da Çin’de de.” diyor. “Buna ek olarak birçok ülke, örneği izleyebilir ve hatta korumacı önlemler alabilir.”

Trump’ın seçim zaferi, küreselleşmenin adım adım tersine çevrileceği bir sarmalı tetikleyebilir. Verhagen, küreselleşmenin getirdiği tüm sorunlara karşı uyarmaktadır.

Çünkü bu şüphesiz ki, tüm olumlu etkilerini de kaybetti. Dünyadaki yüzmilyonlarca insanın yoksulluktan kurtulmuş olması gibi gelişmiş ülkelerde birçok mal, daha ucuz ve daha uygun hale geldi. Dünyadaki yüzmilyonlarca insanın böylece yoksulluktan kurtulup, birçok sanayileşmiş ülke daha ucuz ve daha uygun hale gelmiş oldu.

Verhagen için bu nedenle güçlü büyüme gerektiren olumsuz etkileri hafifletmenin bir yolunu bulmak önemlidir. “Hem sermayeye, hem de vasıflı ve vasıfsız işçilere fayda sağlayan güçlü büyüme, seçmenleri yatıştırabilir.” O zaman, küreselleşmenin tersine dönme eğilimi durabilir. Bununla birlikte, bir milyon dolarlık soru, herkese yarar sağlayan küreselleşmenin amacına nihayetinde nasıl ulaşılabileceğidir.

Kaynak: (BURDUR İLKADIM ) - BURDUR İLKADIM İNTERNET GAZETESİ Editör: Mustafa ARSLAN
Etiketler: KÜRESELLEŞME, DÖNEMİ'NDE, SONA, YAKLAŞILIYOR,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
KÜRESELLEŞME DÖNEMİ'NDE SONA YAKLAŞILIYOR
Yorumlar
Haber Yazılımı